Antalya’da Muratpaşa İlçesi’nde bulunan 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi Müdür Yardımcısı geçtiğimiz günlerde bir öğrencinin velisi tarafından darp edilmişti. Öğretmenlerin yaşadığı şiddet olayları ve okulda yaşananlara isyan eden eğitimciler, 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi’nin önünde bir araya gelerek, durumu protesto etti. Protestoya; Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, Eğitim Sen İl Başkanı Kadir Öztürk, Türkiye Kamu Sen Antalya İl Temsilcisi Yılmaz Danabaşoğulları  ve Türk Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk ve çok sayıda öğretmen katıldı. 

Fd41Aa19 6Cd5 4156 Aaa7 5Ed3437A5Be4 (Small)

YETER ARTIK 

Bütün eğitimciler adına açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Oğuz Öztürk, şu sözlere yer verdi:
“Artık yeter.  Eğitimde şiddet yasası çıkarılsın! Şiddet son bulsun. Kamuoyunu ve eğitim camiamızı büyük yasa boğan şiddet olaylarına bir yenisi daha eklenmişti. İstanbul'un Eyüpsultan ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan İbrahim Oktugan, bir öğrenci tarafından menfur bir saldırıyla silahla vurularak canice öldürülmüştü. Öncelikle kıymetli meslektaşımıza Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve eğitim camiamıza başsağlığı dilemiştik. Tüm Türkiye’de okullarda bir ders iş bırakmış ve ertesi gün bütün sendikalar iş bırakma kararı aldığı için okullara gitmemiştik. Hatta Tüm Türkiye de İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde basın açıklamaları ile menfur saldırıyı kınadık sesimizi de siyasilere duyurmuştuk. 

B9258F56 59B1 4054 A95F 3E688Bc3C26E (Small)

GÜLŞAH ÖĞRETMEN YALNIZ DEĞİL 

Kaç gün geçti ki aradan bir hafta bile olmadan bu kez Antalya İlinin göbeğinde en güzel okullarımızdan birisinde 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi’nde müdür yardımcımız kadın arkadaşımız Gülşah Tekin darp ediliyor. Hatta tehditler havada uçuyor. Buradan 75. Yıl Cumhuriyet Lisesi önünden Cumhuriyet Savcılarımıza suç duyurusunda bulunuyoruz. Öğretmenimiz tehdit ediliyor. Başına bir şey gelirse sorumlular bellidir. Kolluk kuvvetlerimiz ve savcılarımızı Öğretmenine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Gülşah Öğretmen yalnız değildir. Kendisini ve şiddete maruz kalan tüm eğitim çalışanlarını yalnız bırakmadık bırakmayacağız.  Artık yeter de yeter diyoruz. Buradan İlçe Milli Eğitim Müdürüne sesleniyoruz Öğretmenine sahip çıkınız.

26Cfd456 16B7 46Af Bd2D E088630B49D6 (Small)

SİYASİLERE SESLENDİLER 

İl Milli Eğitim Müdürüne sesleniyoruz. Öğretmenine sahip çıkınız. Antalya Valimize sesleniyoruz Öğretmenine sahip çıkınız. Yine buradan tüm siyasi partilere sesleniyoruz. Öğretmenine sahip çıkınız. Bir kez olsun sizleri okutan öğreten öğretmenleriniz için hazırlanan yasa teklifi için evet diyerek ellerinizi havaya kaldırınız. Artık yeter de yeter diyoruz. Bilindiği gibi geçen hafta sosyal medyadan eylem yaptık. İş bıraktık tüm Türkiye’de İl Milli Eğitimlerin önünde basın açıklamaları yaptık. Her ilden o illerin vekillerine yasa teklifinde neler istediğimizi bildiren mektuplar gönderdik. Daha ne bekleniyor şiddet Yasası çıksın artık diyoruz ve ısrarla tekrarlıyoruz. Gülşah Öğretmen yalnız değildir.

Antalyalı sürücüler dikkat! Mağdur olmayın… Bu yollar 4 gün boyunca kapalı Antalyalı sürücüler dikkat! Mağdur olmayın… Bu yollar 4 gün boyunca kapalı

9E96117C Db55 4115 Ac93 2Bbb26Ab6F3E (Small)

 YÖNETMELİK YETERSİZ

Okullarımızda öğretmene şiddet, mobbing, taciz, itibarsızlaştırma vakaları ciddi önlemlerin, yasal düzenlemelerin ve esaslı politikaların hayata geçirilememesi nedeniyle maalesef had safhaya ulaşmıştır. Disiplin yönetmeliklerinin yetersizliği, eğitimcilerin itibarını zedeleyen ve sadece adı değişen öğretmeni şikâyet hatları, öğretmenlik mesleğinin mülakat, torpilli yönetici görevlendirmeleri, rotasyon, performans, şeffaf olmayan ödül ve ceza gibi uygulamalarla rencide edilmesi, hem ekonomik ve sosyal hem de özlük haklarının gasp edilmesi, eğitimcilerimizi tahkir eden yayın, tutum ve açıklamalar, tüm bu şiddet olaylarına zemin hazırlamaktadır.

9Dbe81Dc 87C9 41Da Aa7C 136304080E0C (Small)

 SUÇLAR CEZALANDIRILMALI

Çoğu okulumuzda güvenlik görevlisinin bulunmaması, güvenliğin sadece nöbetçi öğretmenler eliyle sağlanmaya çalışılması, kamera sisteminin olmaması şiddet olaylarına zemin hazırlamaktadır. Oysa her okulumuza güvenlik görevlisi alımı yapılması ve okullarımızın tamamında kamera bulundurulması hayati bir zorunluluktur. MEB’in bu konuda okullara bütçe tahsis etmesi, fedakârlıktan kaçınmaması çok önemlidir. Kanun tekliflerimizde özellikle eğitim çalışanlarına yönelik şiddete asla hoşgörü gösterilmeyeceği, aksine şiddet suçlarının mutlaka cezalandırılacağı düşüncesinin yerleştirilmesi ve kamu sağlığını bozduğu için de ayrıca cezalandırılacağı düşüncesinin oluşturulmasının hükme bağlanmasını istedik.
 
Özel eğitim kurumlarında çalışan eğitim çalışanlarının da, görevleri sırasında veya görevleri dolayısıyla kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılması, cezaların artırılması ve şikâyete bağlı kalmaksızın fail hakkında kamu davası açılmasını talep ettik. Bu noktada tüm siyasi partilerimiz birlik içinde olarak bu teklife destek vermesi ve teklifimizin yasalaşması en büyük beklentimizdir. Eğitimde Şiddet Yasası çıkarılmasının yanı sıra Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, Türk Ceza Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddetin ayrı bir suç tipi olarak düzenlenmesi de Sendikamızın öncelikli taleplerindendir.

öğretmen eylem

 SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda eğitim çalışanlarına yönelik şiddet ile ilgili yasal düzenlemenin yer alması için de büyük mücadele veriyoruz! Eğitimde şiddetin önlenmesi için yasal düzenlemenin yer almadığı bir ÖMK’yı hiçbir surette kabul etmiyoruz! Üstelik bu da yetmez! diyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı mutlaka kamu/özel ayrımı yapmadan eğitimde şiddete yönelik özel bir politika geliştirmesini istiyor Daha fazla eğitim şehidi verilmesine müsaade etmeyeceğimizi haykırıyoruz. Gülşah Öğretmen yalnız değildir. Bu saldırıyı yapanlar asla unutulmayacak ve gerekli cezayı almaları için sendikamızın tüm birimleri ile çalışılacaktır. Tehditlere ve baskılara karşı suç duyurusunda bulunulacaktır.

ÖĞRENCİ VELİLERİNE ÇAĞRI 

Eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddet aslında geleceğimize sıkılan kurşundur! Bu nedenle geleceğimizin karartılmasına müsaade etmeyeceğiz, şiddete müsamaha göstermeyeceğiz. Türk eğitimcileri olarak şiddetle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Vandallara teslim olamayacak, bu vahşet olaylarının önüne geçilmesi için gerekli tedbirler alınana kadar konuyu gündemde tutmayı ve farkındalık oluşturmayı sürdüreceğiz. Eğitimcilerimizin can güvenliğinin sağlandığı çalışma ortamlarına kavuşması en büyük temennimizdir. Şuurlu nesiller yetiştirmek biz eğitimcilerin olduğu kadar siz ailelerin de en önemli görevidir. 
Buradan bir kez daha ailelerimize ve tüm topluma çağrıda bulunuyoruz:
Öğretmenlere verdiğimiz değer çocuklarımızın geleceğine yönelik verdiğimiz kıymettir. Bu bilinçle hareket etmek milli bir ödevdir! Yedi yaşımızda ilkokula başladığımızda yağmur kar sıcak soğuk demeden söylemeye başladığımız ve emekli oluncaya kadar da  söyleyeceğimiz bir cümle ile sözlerime son veriyorum.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN