Peter Jackson’ın yönettiği “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” film serilerinin çekimlerinde kullanılan Hobbit köyü seti, Yeni Zelanda’nın Matamata kasabasında Hobbiton olarak bilinen bir turistik mekan haline gelmiştir.

Hem tatil yapmak hem de Hobbit dünyasında yaşamak için son derece keyifli bir deneyim olabilecek Hobbit evlerinin Yeni Zelanda’dan sonra Türkiye’de de birkaç alternatifi yapılmıştır. 

Antalya gibi tatil bölgelerinde kurulan Hobbit evleri, beton binalardan sıkılan ve daha sakin bir lokasyon arayanlar için ideal diyebiliriz. Peki, Antalya Hobbit evleri nerede?

Hobbit Koyu Nerede

Antalya Hobbit Evleri Nerede?

Hepimiz biliyoruz ki Yüzüklerin Efendisi film serisi bir efsane haline geldi! Hayran kitlesi, Orta Dünya’nın büyüleyici atmosferini gerçek hayata yansıtmak için kostümler, mekanlar ve etkinlikler düzenledi. 

Aman dikkat! Antalya’ya sıcak hava dalgası geliyor… 21 Haziran Antalya hava durumu Aman dikkat! Antalya’ya sıcak hava dalgası geliyor… 21 Haziran Antalya hava durumu

Bu fantastik evrende yaşamak isteyenler için ise ülkemizde de Hobbit köyü veya evleri kurulmaya başladı. Sivas, Giresun ve Antalya gibi şehirlerimizde de tatil ve turistik mekan açısından kurulan Hobbit evleri mevcut.

Peki, Antalya Hobbit evleri nerede sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir:

  • Antalya Hobbit Evleri, Antalya’nın Kumluca ilçesinde, Olympos’a yakın bir konumda bulunmaktadır.

Hobbit Koyu Nerede 7

Hobbit Köyü Nerede Türkiye?

Türkiye’de Sivas, Antalya, Darıca ve Giresun’da Hobbit Köyü bulunmaktadır.

Olimpos Hobbit evleri nerede sorusunu yanıtladıktan sonra bu evlerde konaklama ücretlerinin ne kadar olduğuna değinelim…

Hobbit Koyu Nerede 3

Antalya Hobbit Evleri Fiyatı Ne Kadar?

Hobbit evleri, J.R.R. Tolkien’in “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” kitaplarında geçen, Shire adı verilen huzurlu bir bölgede yaşayan Hobbit’lerin yaşadığı yerlerdir. Bu evler, genellikle yeşil tepelerin içine oyulmuş, doğayla uyum içinde olan ve oldukça konforlu yapılar olarak tasvir edilir.

Bu evlerin örneklerini de dünyanın birçok yerinde sıkça görmeye başladık ve Olimpos toprak evleri de Türkiye’de gidilebilecek mekanlar arasında gösterilebilir. Bunun üzerine, Antalya Hobbit evleri nerede olduğunu öğrenenler Hobbit evleri fiyatı araştırması da yapıyor. 

Antalya Hobbit köyünde, restoran, bar, bahçe, teras, mangal ve piknik alanı, ücretsiz Wi-Fi ve otopark imkanı da bulunmaktadır. 

Buna göre, Antalya Hobbit evleri fiyat listesi aşağıdaki gibidir:

  • Antalya Kumluca Hobbit evleri fiyatı 4.356 TL olarak belirlenmiştir.
  • Antalya Çıralı Hobbit evi bir günlük konaklama fiyatı 3.973 TL’dir.
  • Antalya Hobbit evleri Uçansu bölgesinde günlük fiyatı 1.425 TL olarak belirlenmiştir.

NOT: Antalya Hobbit evleri fiyatları, seçtiğiniz tesise, mevsime, evin özelliklerine ve sunduğu imkanlara göre değişmektedir.

Hobbit Koyu Nerede 10

Gerçek Hobbit Köyü Nerede?

“Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” hayranları tarafından hala tekrarları izlenen bir seridir ve film serisi ile ilgili her detay güncel olarak da merak edilmektedir. Filmde de yer alan Hobbitlerin yaşadığı Hobbiton’u görmek isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Peki, gerçek Hobbit köyü nerede?

Gerçek Hobbit köyü, “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” film serileri için inşa edilen ve Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda bulunan Matamata kasabası yakınlarında yer almaktadır.

Matamata’da bulunan Hobbit köyü, gerçek bir film seti olarak inşa edilmiş ve filmlerindeki Hobbiton’un canlandırılmasında kullanılmıştır. Günümüzde bu film seti, turistlerin ziyaretine açıktır ve yıl boyunca birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Orta Dünya’nın büyüleyici atmosferini yaşatan yeşil tepeler ve çiçeklerle dolu bahçelerden oluşan Hobbit köyünün kurulduğu Matamata ise, Auckland ve Rotorua gibi büyük şehirlere oldukça yakın bir konumdadır ve ziyaretçiler için kolay ulaşılabilir bir noktadadır. 

Hobbit Koyu Nerede 9

Hobbit Köyü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kısa boylu, kıvırcık saçları olan ve koca tüylü ayaklara sahip olan Hobbitler’in yaşamına uygun tasarlanan Hobbitler köyü adı verilen yer tamamen bu film için tasarlanmıştır. 

Hobbitler, insanlardan daha kısa olduğu ve ortalama boyları 1 metre olduğu için bu köyler, genellikle doğayla iç içe bir ortamda Hobbit evleri olarak bilinen yuvarlak, alçak evlerden oluşmaktadır. Buna benzer yapılan Hobbit evleri de “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” filmlerindeki evlere benzetilerek tasarlanmıştır ve ziyaretçilere farklı bir dünya deneyimi sunmaktadır.

Yüzlerce Hobbit evi, yeşil tepeler ve rengarenk çiçeklerle dolu bahçelerden oluşan bu köy, filmdeki Orta Dünya atmosferini gerçeğe dönüştürmek için büyük özenle inşa edilmiştir.

Film seti, filmlerin popülerliğinin ardından turistlerin ilgisini çekmiş ve Yeni Zelanda’nın turistik cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. Hobbiton, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlar ve Tolkien hayranlarına film setinde dolaşma ve Hobbit evlerini yakından görme fırsatı sunar. Ayrıca, Hobbit köyleri son yıllarda Türkiye’de oldukça popüler hale gelen turistik mekan olmuştur.

Antalya Hobbit evleri nerede sorusuyla birlikte konaklama ücretlerini de paylaştık!

Muhabir: Nihat Toklu