Antalya Kaş’ta Likya dönemi yeniden canlanıyor Antalya Kaş’ta Likya dönemi yeniden canlanıyor

Antalya’nın dünyaca ünlü plajı Konyaaltı Sahili’nde başlayan büfe, ssoyal alanlar ve plaj inşaatı ortalığı karıştırdı. Her yıl sahilde Konyaaltı Sahili'nde bulunan işletmeler ile ilgili sıkıntılar yaşanıyor. Şartnamedeki kullanmaları gereken metrekarelere sadık kalmayan işletmeler gerek gölgelik alanlarında gerekse şezlong alanlarında ekstra yer kullanarak sık sık tartışmalara neden oluyor. Buradaki aksaklıklar giderilmeden bu kez de yapımına başlanan 5 yeni tesis vatandaşı kızdırdı.

GEÇTİĞİMİZ MART AYINDA İHALE EDİLDİ

Şu anda inşaatı devam eden büfe ve plaj yerleri Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 14 Mart 2024 günü ihale edildi. İhale kapsamında Arapsuyu Mahallesinde bulunan ve Konyaaltı sahilinin Boğaçayı Köprüsü ile Serbest Bölge arasında kalan kıyı ve sahil bandının üzerinde her biri 6 metrekare büyüklüğünde 5 adet büfe yeri verildi. Bu büfelerin ayrıca 102 metrekarelik gölgelik ve bin metrekarelik de şemsiye-şezlong alanı bulunuyor. Yine ihale edilen tesislerde 17 metrekare tuvalet, 8 metrekare duş, 5 metrekare de soyunma kabini var.

Plajda Calisma Suruyor (Small)

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ

Bölgede oturan vatandaşlar duruma tepki gösterdiler. En büyük ses de sahilindeki ünlü Gizem Sitesi’nden yükseldi. Vatandaşın denize girebileceği alan kalmamasından yakınan site sakinleri, “Konuyla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni aradık. Ancak muhatap bulamadık. CİMER’e de şikayette bulunduk. Sahile resmen beton dökülüyor. Sahilin tamamında tesis olmak zorunda değil ki? Zaten yeteri kadar tesis var. Biz bu inşaatın bir an önce durdurulmasını istiyoruz” dediler.

Plaja Beton Tasiniyor (Small)

BAŞKAN BÖCEK’E ÖFKE

Bu arada bölge sakinleri Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e de tepki gösterdiler. Yerel seçimlerin hemen ardından buranın yapılmasını da manidar bulan vatandaşlar, “Liman ve Uncalı sakinlerinin denize girebildiği tek alan şu anda talan ediliyor. Ünlü bir kafe tarafından alınan alan köstebek yuvasına döndü. 20 yıl burada belediye başkanlığı yapmış olan Muhittin Böcek’în bu duruma seyirci kalmasını ise aklımız almıyor” deidler.

Sahilde Calisma Var (Small)

İNŞAAT DEVAM EDİYOR

Vatandaşlar bu şikayetlerini dile getirirken sahilde inşaat tüm hızıyla sürüyor. Yaz sezonun gelmesine rağmen sahilde inşaatın devam etmesi ise şaşkınlık yaratıyor. Gün boyu devam eden inşaat çalışmaları sırasında sahilde kazı işlemleri de yapıldı. Dünyaca ünlü sahildeki plajda iş makinaları kazı çalışmaları yapıyor. Sahilin son halini görenler ise gözlerine inanamıyor. Plaj köstebek yuvasını andırıyor.

Sahil Beton Dokuluyor (Small)

Muhabir: SERCAN AYTIŞ