Antalya’da mermer ocakları sorunu her geçen gün büyümeye devam ediyor. Antalya’nın merkezine kadar inen mermer ocakları birçok büyük sorunu da beraberinde getiriyor. Antalya’nın Korkuteli, Demre ve Finike ilçelerini işgal eden mermer ocakları çevreyi de tahrip ediyor. Antalya’nın Korkuteli İlçesi’ne bağlı olan Güzle Köyü’ndeki mermer ocağı kabusu ise bambaşka boyutlara ulaştı.

Whatsapp Image 2024 06 09 At 13.48.54 (Small)

O projeyi Antalya’da yapan tek belediye Konyaaltı oldu O projeyi Antalya’da yapan tek belediye Konyaaltı oldu

Mermer ocağına bağlı çalışan kamyonlar nedeniyle köylüler evlerine hapsoldu. Mermer ocağına bağlı olarak çalışan kamyonlar, taşıdıkları yüklerle birlikte köyün dar olan sokaklarını kullanıyor. Taşıdıkları yükler nedeniyle köyün evlerine zarar veren kamyonlar nedeniyle köylüler yetkililerden yardım bekliyor.

Whatsapp Image 2024 06 09 At 13.48.54 (3) (Small)

Mermer ocağına olan tepkiler her geçen gün artarken, köy halkı isyan bayrağını çekti. Mermer ocağının çevreyi tahrip ettiğini dile getiren Köy sakinlerinden Erol Toklu, “Bizim köyümüzün yolları zaten dar. Normal araçlarla bile zar zor ilerliyor. Ama her gün onlarca kamyon köyümüzün yollarını kullanıyor. Yollar dar manevra yapma şansları yok. Ağırlıktan dolayı evlerimiz çatlıyor.

Whatsapp Image 2024 06 09 At 13.48.54 (2) (Small)

Süratli gitmeleri nedeniyle de her taraf toz oluyor. Birçok evde büyük hasar oluştu ama yine de bu yolları kullanmaktan vazgeçmediler. Mermer çıkarma sevdası için çevreye de büyük zararlar veriyorlar. Ocağı genişletmek için dağları mahvettiler. Biz bu kamyonların daha fazla yollarımızı kullanmalarını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN