Fiyatlar yüzünden kurbanlık satışlarında düşüş yaşansa da hayvan pazarının en büyük kurbanlığı, 750 kiloluk Paşa'nın dudak uçuklatan fiyatına rağmen bir alıcısı olduğu aktarıldı. Varsak hayvan pazarında büyükbaş ve küçükbaş kurban satışı yapan besiciler durumun geçen yıla oranla çok da iyi olmadığını söyledi. Satışların geçen yıla göre ciddi oranda düştüğünü açıklayan besici "insanlar geçim sıkıntısı çekerken kurban almaya sıra gelmiyor" dedi.

Bayramhayvan (Small)-2

FİYATLAR GEÇEN YILA GÖRE 2 KATINA ÇIKTI

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte vatandaşlar geçtiğimiz yıl ile bu seneki kurban fiyatları arasında kıyaslama yapmaya başladı. Elde edilen bilgilere göre Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya'da da bölgeye göre değişmekle birlikte küçükbaşlar 7,8 bin liradan büyükbaşlar ise 80-85 bin liradan başlayan fiyatlarla satıldı. Bu sene ise küçükbaşlar 14,15 bin liradan başlarken büyükbaşlar ise 130-135 liradan başlıyor.

İnek (Small)

"EMEKLİLER VE ASGARİ ÜCRETLİLER KURBANLIK ALAMIYOR"

Et fiyatlarına gelen zamların ardından geçtiğimiz yıla kıyasla bu sene kurban fiyatlarında artış yaşandığı gözlendi. Antalya hayvan pazarında geçtiğimiz sene küçükbaş hayvanlar 7 bin TL'den başlarken bu yıl en ucuz küçükbaş fiyatı 14 bin lira olarak belirlendi. Varsak’ta kurbanlık satışı yapan bir besici bu sene satışların kötü durumda olduğunu söyleyerek "Özellikle emekliler ve asgari ücretliler bu sene kurbanlık alamıyor. Fiyatlar küçükbaşta 14 binden başlayarak 38 bine kadar yükseliyor.

Antalya’daki duyarlı vatandaş yavrular için 40 derece sıcakta evinde klima çalıştırmıyor! Antalya’daki duyarlı vatandaş yavrular için 40 derece sıcakta evinde klima çalıştırmıyor!

Kurbanlikhayvan (Small)

Her bütçeye göre kurbanlık var ama insanlar yine de alamıyor. Satışlar çok az. Geçen sene bu hayvanları koyduğum ağıla 6 bin lira vermiştim bu sene 50 bin lira verdim. Bunları biz kuruyoruz kurulması için de kimseye ücret ödemiyoruz sadece ağılın maliyeti bu kadar değişmiş. Geçen sene araba 25 bin liraya tutulmuştu bu sene 55 bin liraya tuttuk. Her şey çok pahalı artık" dedi.

Pasabüyük (Small)-1

750 KİLOLUK PAŞA'NIN TALİBİ VAR

Hayvan pazarının en büyük kurbanlığına sahip olan besici ise bu sene durumun hiç iyi olmadığını söyleyerek "Bu sene durum gerçekten kötü. İnsanlar kurbanlık alamıyorlar. Zaten geçim zor, sıra kurbana gelmiyor. Geçen sene küçükbaş da büyükbaş da sattık ama bu sene ikisinde de satış çok az. Büyükbaşlar zaten nerdeyse hiç satılmadı" ifadelerine yer verdi. Hayvan pazarının en büyük kurbanlığı, 750 kiloluk Paşa'nın fiyatının 170 bin lira olduğunu açıklayan besici Paşa'nın bir taliplisi olduğunu da aktardı.

Muhabir: SİBEL YEŞİL