Antalya, mağara oluşumu açısından Türkiye’nin en zengin şehirlerinden birisidir. Toros dağının eteklerinde kurulan bu harika şehir, Torosların kalkerli yapısıyla birlikte birçok mağaraya ev sahipliği yapıyor. Şuana kadar 500 kadarı tespit edilen Antalya mağaraları listesinde sizler için en önemli yapıları listeledik…

Antalya Altınbeşik mağarası, şehir genelinde en popüler yapılardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Dim mağarasının da her yıl turistlerce ziyaret edildiğinden bahsetmek gerekir. Antalya’da turistik bir mağara arıyorsanız, sizlere harika bir atmosfere sahip 8 mağara yapısını tanıttık. Antalya’da gezilecek mağaralar nerede? İşte yanıtı…

Antalya’nın beklediği otoyol projesinin ihalesine inceleme Antalya’nın beklediği otoyol projesinin ihalesine inceleme

Antalya'da Mağara Turizmi

Antalya, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kültürel mirasıyla birlikte Türkiye’de turizmin başkenti olarak görülen şehirlerdendir. Mağaralar, ziyaretçilerine eşsiz bir atmosfer sağlarken aynı zamanda turizm açısından da büyük bir katkı sağlıyor. Antalya mağaraları listesindeki yapıların neredeyse tamamı, mağara turizmi açısından eşsiz özelliklere sahiptir.

Antalya’da mağara turizmi sadece seyahat deneyimi değil, aynı zamanda doğayla bütünleşerek tarih ile doğanın birleştiği noktaları keşfetme fırsatı sağlamaktadır. Bu nedenle, eğer yolunuz Antalya’ya düşerse, bu gizemli mağaraları mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. İşte Antalya mağara isimleri listesinin en iyi örnekleri…

Antalya Mağaraları Nelerdir? 8 Doğa Harikası Yapı…

Antalya, tarihi zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkan bir şehirdir. Her yıl binlerce turist, seyahat ve tatil amacıyla bu şehre gelirken, aynı zamanda mağara gibi doğal yapıları da ziyaret ederek inceliyor. Manavgat, Akseki gibi ilçe ve şehir merkezine konuşlanmış olan bu mağaralar, muhteşem atmosferiyle ziyaretçilerini büyülüyor.

En iyi Antalya mağaraları listesi şu şekildedir:

 • Antalya Altınbeşik Mağarası
 • Damlataş Mağarası
 • Beldibi Mağarası
 • Antalya Dim Mağarası
 • Karain Mağarası
 • Geyikbayırı Mağarası
 • Yalan Dünya Mağarası
 • Zeytintaşı Mağarası

İşte Antalya’nın eşsiz doğasının tarihi zenginlikleriyle buluştuğu en iyi mağaraları…

Antalya Magaralari AltinbesikAntalya Altınbeşik Mağarası

Antalya Altınbeşik mağarası, İbradı ilçesinde bulunan Ürünlü Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Altınbeşik mağarası Antalya’nın ve Türkiye’nin en büyük yeraltı gölünü içermektedir. Aynı şekilde dünyanın da üçüncü büyük yeraltı gölü olarak kayıtlardaki yerini alıyor.

Antalya mağaraları arasında bulunan Altınbeşik Mağarası, uzunca yıllar kireç taşlarının içinde kırılmasıyla oluşmuştur. Üç seviye üzerinden tamamlanan bu oluşum, beraberinde en üst seviyenin kuru, alt ve orta seviyelerinin ise yağmurlu zamanlarda hareketli olmasını sağlamaktadır.

Alt ve orta seviyelerde bulunan akarsu, burada bulunan su seviyesinin değişmemesi açısından önemlidir. Antalya’nın mağaralarını merak ediyorsanız 1994 yılından beri ziyarete açık olan Altınbeşik Mağarası ile yolculuğunuza başlayabilirsiniz!

Antalya Magaralari Damlatas

Damlataş Mağarası

Antalya mağaraları arasında bir diğer popüler seçenek “Damlataş Mağarası” adlı doğal yapıdır. Türkiye’nin turizme ilk açılan mağarası olma özelliği taşıyan bu yapı, 1948 yılında liman inşaatında taş ihtiyacı için yapılan “ocak” çalışması sırasında keşfedilmiştir. Damlataş Mağarası, şehrin önemli figürlerinden birisi olan Alanya Kalesi’nin batı kıyısında yer almaktadır.

Mağara girişinde 50 metre yüksekliğindeki geçit, devamında 15 metre yükseklikteki başka bir geçit ve sonrasında gelinen silindir yapısındaki boşluk gibi farklı unsurları içerisinde barındırmaktadır. Silindir boşluğu yardımıyla mağara tabanına inilebilir. Antalya’nın mağaraları arasında Damlataş, sarkıtların uç kısımlarındaki su damlaları nedeniyle bu ismi almıştır. Mağara, aynı zamanda astım hastalarının da durak noktası ve Türkiye’ye sağlık turizmi açısından önemli bir getiri sağlamaktadır.

Antalya Magaralari Beldibi

Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası, Antalya mağaraları arasında belki de manzara bakımından en çok ön plana çıkan yapısı olarak tanımlanabilir. Deniz seviyesinden 25 metre yüksekliğe sahip bu mağara, Antalya’nın ikinci önemli Prehistorik yapısı olarak biliniyor. Antalya Beldibi Mağarası, aynı zamanda arkeolojik sit alanı olarak korunmaktadır.

Paleolitik, metolitik, neolitik çağların izlerini taşıyan bu mağara, Antalya’nın görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor. Mağara içi doğal bir tahribat sebebiyle büyük oranda zarar görmüştür. Bu nedenle dolgu tabakaların da rüzgar ve yağmur ile birlikte gittiği düşünülmektedir. Beldibi Mağarası’nda yapılan arkeolojik çalışmalar sonrasında Mezolitik kültürü de içeren 6 tabaka keşfedilmiştir. Kaya altı sığınağı olarak tanımlanan bu doğal güzelliğin duvarlarında o dönemlerden kalma dağ keçisi ve geyik resimleri bulunuyor.

Antalya Magaralari Dim

Antalya Dim Mağarası

Antalya Dim Mağarası, Türkiye’de turistik ziyarete açılan ikinci büyük mağaradır. Alanya ile arasında 11 km mesafe olan bu mağara, deniz seviyesinden 232 metre yüksekliktedir. Dim Mağarası içerisinde dikit, sarkıt ve traverten oluşumları bulunmaktadır. Antalya mağaraları arasında popüler bir seçenek olan Dim Mağarası’nın son bölümünde çok küçük boyutta bir de göl bulunmaktadır.

Antalya Magaralari Karain

Karain Mağarası

Antalya mağaraları araştırmasında öne çıkan bir diğer seçenek ile devam edelim: Karain Mağarası…

Antalya Karain Mağarası nerede şeklinde araştırma yapıyorsanız hemen yanıtlayalım: Antalya’nın 30 km kuzeybatısında yer alan eski Antalya – Burdur yoluna sadece 5 – 6 km mesafede yer alan Yağca Köyü sınırları içerisindedir. Deniz seviyesinden 450 metre yükseklikte, şehir merkezine ise 27 km mesafededir.

Karain Mağarası bölgesinde 1946 yılından bu yana yapılan kazı çalışmaları sonucunda yaklaşık 500.000 yıl önce bölgenin yerleşim merkezi olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Türkiye’nin ise içinde insan yaşamış en büyük mağarası olma özelliğini taşımaktadır. Anadolu ve Yakın Doğu tarihi için önemli Paleolitik izler taşıyan mağara içerisindeki bitki yapıları da, Antalya’nın eski çevresel yapısının anlaşılması açısından oldukça önemlidir. Antalya mağaraları açısından çevresinde birçok doğal yapıyı barındırması nedeniyle Karain, Dünya Miras Listesi’ne önerilmektedir. 

Antalya Magaralari Geyikbayiri

Geyikbayırı Mağarası

Antalya merkeze 26 km mesafede yer alan Geyikbayırı Köyü’nde de doğal mağara yapısı bulunmaktadır. Adını bu köyden alan Geyikbayırı Mağarası’nın girişe kıyasla en derin noktası 6,5 metredir. 120 metre toplam uzunluğa sahip olan mağara, turizme açılmaya değer yapılar arasındadır. Zaman zaman aktif mağara yapısında olsa da genellikle kurudur.

Yağışlı mevsimlerde taban suyu arttığından dolayı mağaranın taban bölgesini su basmaktadır. Antalya mağaraları arasında yer alan Geyikbayırı Mağarası’nın yaz aylarında serin bir sıcaklık ortamı içerdiğini söyleyebiliriz.

Antalya Magaralari Yalan Dunya

Yalan Dünya Mağarası

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde bulunan Yalan Dünya Mağarası, 5 milyon yıllık tarihi geçmişiyle turistlerin ilgi odağı oluyor. İlçe merkezine 7 km mesafede olan yapı, tüm mevsimlerde 28 derece sıcaklığa sahiptir. Yöre halkı tarafından astım hastalığına iyi geldiğine inanılan mağara, bu amaçlarla da ziyaretçi akınına uğruyor. 2010 yılında Gazipaşa Belediyesi tarafından 450 metrelik bölümü ışıklandırılarak ziyarete açılmıştır.

Antalya mağaraları arasında bulunan bu harika yapı, aynı zamanda sadece burada yaşayan bir yarasa türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Dönem dönem değişmekle birlikte her yıl 25.000 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Antalya Magaralari Zeytintasi

Zeytintaşı Mağarası

Zeytintaşı Mağarası, Antalya’nın Serik ilçesi sınırları içerisinde, 1 milyon yıllık tarihi geçmişiyle harika bir atmosfer sağlayan bir diğer eşsiz mağara yapısıdır. Mağara, çok ince dikit ve sarkıtlarıyla dikkatleri üzerine çekmektedir. Ve bu dikitlerin her yıl 1 milimetre civarında uzaması, ziyaretçilerin ilginç bulduğu bilgilerden bir diğeridir. İki dehlizden oluşan mağara, Antalya mağaraları listesinin önemli bir parçasıdır.

Antalya'da Gezilecek Mağaralar Listesi

Antalya mağaraları için en popüler seçenekleri listeledik. Ancak şehrin genelinde keşfedilmiş 500’den fazla mağara bulunmaktadır. Bu nedenle eğer mağara ziyaret etmeyi seviyorsanız, bu listeyle sınırlı kalmamanız önerilmektedir. Antalya’nın çeşitli bölgelerinde yer alan diğer bazı mağaraları da ayrıca listeliyoruz.

Antalya’da gezilecek mağaralar listesi şu şekildedir:

 • Kocain Mağarası
 • Sırtlanini Mağarası
 • Konakaltı Mağarası
 • Küçükdipsiz Mağarası
 • Yerköprü Mağarası
 • Gürleyik Mağarası
 • Derya Mağarası
 • Karataş Semahöyük Mağarası
 • Çimeniçi Mağarası
 • Mahrumçalı Mağarası
 • Peynirdeliği Mağarası
 • Tilkiler Mağarası
 • Mavi Mağara
 • Düdensuyu Mağarası
 • Aslanlı (Yaren) Mağarası
 • Hasbahçe Mağarası
 • Kadıini Mağarası
 • Korsanlar Mağarası
 • Âşıklar Mağarası
 • Kekova Adası Deniz Mağarası
 • Asırlı Adası Deniz Mağarası
 • Güvercinlik Deniz Mağarası
 • Güvercinini Deniz Mağarası
 • İncirli Deniz Mağarası
 • Hıdrellez Mağarası
 • İnbaş Mağarası

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya mağaraları ile ilgili sıkça sorulan sorular şöyledir:

1- Antalya'da yeraltı mağaraları var mı?

Antalya yeraltı mağaraları arasında “Altınbeşik” hem yerel hem de ulusal olarak en önemli mağara yapısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

2- Antalya Manavgat'ta mağara var mı?

Antalya Manavgat mağaraları arasında “Tilkiler Mağarası” ve “Simoluğu Mağarası” örnek olarak gösterilebilir

Muhabir: Nihat Toklu