Muratpaşa Belediyesi’nin yeni dönem projelerinin arasında yer alan Oyun Sokakları Projesi ilgi çekiyor. Son dönem çocuklar anne ve babalarının sokak oyunlarını hiç yaşamadılar. Cep telefonu, tablet ve bilgisayar karşısında uzun zaman harcayan çocuklar, sokak oyunlarını ise bilmiyorlar.

UZMANLAR UYARIYOR

Oysaki özellikle çocukların cep telefonu ile çok zaman geçirmesinin zararları biliniyor.

Uzmanlar telefonla çok zaman geçiren çocuklarda dikkat eksikliği, uykusuzluk, baş ağrısı, göz bozukluğu, ruhsal bozukluk ve tümör oluşumuna neden olduğu konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Antalya'da tatil yapmanın bedeli belli oldu... Milyonlar havada uçuşuyor Antalya'da tatil yapmanın bedeli belli oldu... Milyonlar havada uçuşuyor

Umit Uysal Cocuklarla Oynuyor

ÇOCUKLAR SOKAĞA İNECEK

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal tarafından açıklanan yeni dönem projesinde çocukların oyun oynamak için sokağa inmeleri sağlanıyor. Uysal, “Muratpaşa’mızda çocuklarımızın güvenle ve özgürce oynayabilecekleri alanları artırarak yaşam kalitemizi daha da yükseltiyoruz. Yoğun yaya trafiği olan bölgelerde Oyun Sokağı projemizi hayata geçirerek çocuklarımızın sokaklarda oynamalarını sağlıyoruz. Seksek, beştaş gibi geleneksel sokak oyunlarının yer aldığı bu projemizle, çocuk dostu bir ortam sunarak geleceğimiz olan çocuklarımızın sokaklarda serbestçe hareket etmelerine olanak tanıyor ve onların gelişimine katkı sağlıyoruz” dedi.

Sek Sek Oyunu

UNUTULMUŞ OYUNLAR

Çok sayıda sokak oyunu yeni nesil tarafından bilinmiyor. Unutulmaya yüz tutan oyunların bazıları şunlar: "Aç kapıyı bezişgan başı, saklambaç, ateşim, beş taş, sek sek, birdirbir, bom, çelik çomak, dokuztaş, deve cüce, elim sende, el kızartmaca, hımbıl, ip atlama, çuval yarışı, istop, köşe kapmaca, kemik oyunu, körebe, mendil kapmaca, menekşe oyunu, ortada sıçan, on iki taş oyunu, yağ satarım, bal satarım oyunu, yakan top.

Cuval Yarismasi Oyunu    

Muhabir: AYŞEM SİCİM