DSİ uyardı… Türkiye'deki bu iller dikkat etmeli! DSİ uyardı… Türkiye'deki bu iller dikkat etmeli!

Antalya'da adeta enginar krizi yaşanıyor. Enginar fiyatındaki artış vatandaşı isyan ettirirken üretici de bu durumdan memnun değil. Tarladan hasat edildikten sonra enginarın en zor aşaması olan soyma işlemi gerçekleştiriliyor ve satışa sunuluyor. Bu sene küresel ısınmanın etkisiyle kış ayının kısa sürmesi enginarı da etkiledi. Enginar hasadı erken başlarken şimdilerde ise hasatta sona yaklaşılıyor.

Enginar

ÜRETİCİ DE VATANDAŞ DA MEMNUN DEĞİL

Üreticiler hava olaylarından dolayı bu yıl enginar hasadının erken başladığını ancak sonrasında havanın soğumasıyla enginarların büyümesinin yavaşladığını kaydederken bu durumun rekolteyi düşürdüğünü de iletti. Enginar fiyatlarında artış yaşanmasının ise kendilerini anca kurtardığını aktaran üreticiler "bu durumdan biz de memnun değiliz" dedi.

Enginarhasat

VATANDAŞ İSYAN ETTİ

Üreticilerin enginarın rekoltesinin düşmesi nedeniyle fiyatlarının artmasının kendileri için de olumsuz olduğunu belirtmesine ek olarak enginar almak isteyen vatandaşlar da adeta isyan etti. Antalya'da 3 adet enginarın 100 liraya satılmasına tepki gösteren vatandaşlar "artık soframız için ne alacağımızı şaşırdık. Bir tek bu değil ki aldığımız herşey çok pahalı", "yakında sadece kuru ekmek yiyeceğiz gibi görünüyor artık ne diyeyim bu duruma ben de bilmiyorum" diyerek enginar fiyatlarına resmen isyan etti.

Whatsapp Image 2024 06 07 At 10.27.29

SATIŞLAR GİDEREK AZALIYOR

Sofralarda görülme imkanı giderek azalan enginarın karaciğer yağlanmasını önlemesi, cilt hastalıklarına iyi gelmesi gibi yararları olduğu bilinirken artan fiyatlarından dolayı karaciğer ve cilt ile ilgili sorunları olan vatandaşların enginardan fayda göremeyecek olması ise ülkemiz adına üzücü bir tablo oluşturuyor. Enginar üretimi gerçekleştirilen bazı bölgelerde geçtiğimiz yıllarda coğrafi tescil alınmasıyla enginar satışlarında artış yaşansa da bu sene artan fiyatlar nedeniyle Antalya gibi birçok bölgede de satışlar ciddi oranda azalmış durumda.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN