Geçtiğimiz ay, Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Nurettin Şengül, Antalya halkına ulaşım konusunda müjde vermişti. Bu müjdenin ardından bir umutla bekleyen Antalyalılar Şengül açıklamasında "Antalya Ulaşımı Topyekün değişecek. Ekstra çalışmalarımızda olacak bu dönemde düzgün işleyen bir toplu taşıma özel araç kullanımını düşüreceğini için trafikte rahatlıyor zaten biz bunu son 7 8 aydır hissediyoruz artışla beraber. Dolayısıyla bu gelen misafirlerimize de hazırız" ifadelerine yer vermişti. Bu sözlerin ardından bir umutla bekleyen Antalya halkı yazın gelmesiyle birlikte yine ulaşım sorunu ile karşı karşıya kaldı.

70B7E206 4004 41Bc Bc2D 6A03750D4B78 (Small)

Konyaaltı’da vatandaşlar ücretsiz plajları tercih etti, sahildeki mekanlar boş kaldı… Konyaaltı’da vatandaşlar ücretsiz plajları tercih etti, sahildeki mekanlar boş kaldı…

NEREDE BU 106 ARAÇ?

Başkan Şengül geçen ay yaptığı açıklamada “106 aracımız ilave oldu. 106 araç son 1 yıl içerisinde envantere katıldı zaten. Esnaf araçlarından fazla sayıda çalışamayan vardı, onların birçoğu geldi. Biz 106 araçla o açığı kapatmış olduk. Şu anda 100 civarında bir esnaf aracı var çalışmayan. Belediyenin aldığı tedbirlerle zaten o sıkıntıda ortadan kalktı. Bunların gelmesiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. İlave yaptığımız hatlarında gelişiyle birlikte hiçbir sorun kalmayacak. Şu an zaten envanterimize kayıtlı olan araçlarla biz aslında bu gelmeyen esnafın açığını kapattık. Koronadan önce zaten toplu taşıma sayılarımız 451 raylıyla birlikte. Şu an daha çok hedeflenenin altındayız ama koronadan sonra ciddi bir artış var zaten toplu taşımada” ifadelerine yer vermişti. Ancak bu 106 araç ulaşımda herhangi bir sorunu çözemedi.

Whatsapp Image 2024 06 04 At 09.50.41 (1) (Small) (Small)

HERKES TOPLU TAŞIMAYA

Başkan Şengül açıklamasında "Özel araçlarınızı bırakın çağrımızı yineliyoruz" demişti. Ancak zaten otobüslerin içi sonuna kadar dolu ve bazı otobüsler dolu olduğu ve daha fazla yolcu alamayacağı için bazen duraklarda durmuyor. Bu sebeple otobüsü kaçıran insanlar da bir sonraki otobüsü beklemeye başlıyor bu da en az yarım saat sürüyor. Özel araç kullanan kişiler, gerçekten araçlarını kullanmayı bıraksa ve otobüslere yönelse herkese yetecek kadar otobüs yok. Bunun nedeni şuan ki otobüslerin bile tıklım tıkış olmasından belli. Henüz daha bayram gelmedi ama trafikte, otobüslerde hınca hınç dolu.

E4C43559 0F92 4Cd8 9Ed6 7517Ae01678C (Small)

KLİMA SORUNU

Havaların ısınması ve Antalya'da tatil sezonunun resmen açılması, nüfus oranının artması ve trafikte yer alan araç sayısının da yükselişi paralel bir şekilde ilerledi. Antalya'da senelerdir var olan toplu taşıma sorunu yaz aylarında kendini göstermeye devam ediyor. Vatandaşlar az sayıda vesaiti olan otobüslere tıklım tıkış binerek gidecekleri yere varmaya çalışıyor. Bazı otobüslerde klimalar çalışırken, bazılarında ise klimalar çalışmıyor. Klima çalışan otobüslerde de klimalar yetersiz bir vaziyette çalışıyor. Zaten 100 metrede bir duran ve kapıları ardına kadar açılan otobüsler her ne kadar klima yaksa da içeriyi bir türlü soğutamıyor.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN