Son yıllarda Antalya’da ciddi bir ulaşım sıkıntısı yaşanıyordu. Özellikle pandemi ve ekonomik krizden sonra Antalya ulaşımı vatandaşlar için çile noktasına geldi. Özellikle yakıta gelen zamlardan sonra maliyeti karşılayamayan özel halk otobüsleri trafikten çekilmişti. Hal böyle olunca vatandaşlar saatlerce otobüs beklemek zorunda kalıyorlardı. Antalya’nın en büyük sorunu ulaşım ile ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi düğmeye bastı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Nurettin Şengül, Antalya’ya ulaşım müjdesi verdi.

MUHİTİN BÖCEK YENİ PROJELER AÇIKLAYACAK

Antalya Buyuksehir Belediyesi Toplu Tasima Filosuna 20 Yeni Otobus Katti (Small)

Başkan Şengül, “Şu an esnaf araçlarımızda, çalışamayan araçlarımızda var onların devreye girmesiyle ilgili çalışmalarımız, değişik alternatifler var. Şu an yeni gelen bu servis araçlarının kalkmasıyla ilgili durumdan çıkacak sonucu karşılayacak filomuz var. Filomuz yeterli, ayrıca farklı şeylerde var. Başkanımız açıklayacaktır uygun zamanda. Değişik bir alımla ilgili süreçlerde devam ediyor. Onlarla ilgili net bir şey söylemem doğru olmaz. Başkanımızın zaten toplu taşımayla ilgili büyük bir projesi var. Onu da dediğim gibi kendisi açıklayacaktır” dedi.

ULAŞIM ESNAFININ AÇIĞI KAPATILDI

Antalyada 24 Bin Tl Maasla Toplu Ulasim Soforu Bulunamiyor 69431713 (Small)

Atılan adımlardan sonra ulaşımda sıkıntıların kalmayacağını söyleyen Başkan Şengül, “106 aracımız ilave oldu. 106 araç son 1 yıl içerisinde envantere katıldı zaten. Esnaf araçlarından fazla sayıda çalışamayan vardı, onların birçoğu geldi. Biz 106 araçla o açığı kapatmış olduk. Şu anda 100 civarında bir esnaf aracı var çalışmayan. Belediyenin aldığı tedbirlerle zaten o sıkıntıda ortadan kalktı. Bunların gelmesiyle ilgili çalışmalar yapıyoruz. İlave yaptığımız hatlarında gelişiyle birlikte hiçbir sorun kalmayacak. Şu an zaten envanterimize kayıtlı olan araçlarla biz aslında bu gelmeyen esnafın açığını kapattık. Koronadan önce zaten toplu taşıma sayılarımız 451 raylıyla birlikte. Şu an daha çok hedeflenenin altındayız ama koronadan sonra ciddi bir artış var zaten toplu taşımada” ifadelerine yer verdi.

Kuraklık Antalya'nın akciğerini tüketiyor Kuraklık Antalya'nın akciğerini tüketiyor

ÖZEL ARAÇLARINIZI ARTIK BIRAKIN

6262Ec1F4B8F1 (Small)

‘Toplu taşımayı kullanın özel araçlarınızı bırakın çağrısını yineliyoruz’ diyen Şengül, şu sözlere yer verdi:

“Bizim birkaç tane gövde hattımız var yani günün her saati tam kapasite çalıştığımız hatlar. Onun dışındaki hatlarımızda ara saatlerde minibüs yolcusu olmadığında büyük otobüs çalıştırıyoruz. Yani özel araçlarını kullanan ara saatlerde 9-9 buçuğa kadar çalışan taşıyoruz. Ondan dolayı 9 ile 4 arasında iş çıkışına denk gelmeyen saatlerde otobüslerimiz boş boş gidip geliyor. O yüzden toplu taşıma işte kendi aracıyla çarşıya gidecek bunlar ara saatlerdeki yolcular otobüslerimize gelirse zaten geçen yazdan bu yana 100 bine yakın yolcu artışı var. Düşünün o 10 bin araç çekilirse trafikteki rahatlama zaten dışarıda da hissediliyor. Sinyalizasyonda da düzenlemeler yapıyoruz bir taraftan. İkisi birleşince zaten o tıkanıklık birçok yerde aşıldı.”

ANTALYA ULAŞIMI TOPYEKÜN DEĞİŞECEK

Antalya Toplu Ulasim Araclari 23 Nisan Gunu Ucretsiz (Small)

Antalya toplu ulaşım araçlarının kullanımında ciddi bir artış yaşandığını söyleyen Başkan Nurettin Şengül, “Antalya ulaşımı topyekün değişecek. Buradakilerin hepsi birbirine bağlı toplu taşıma düzgün çalıştığı sürece özel araç kullanımı düşüyor. Dolayısıyla o toplu taşıma aksak olarak yürüdüğü zaman özel kullanımların sayısı artıyor. Bunların hepsi birbirine bağlı şeyler. Aynı şey içerisinde biz toplu taşımaya yolcu nereden geldi onun analizini yapıyoruz. Trafikten kaç araç çekildi toplu taşıma rahatlığıyla diye çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Ekstra çalışmalarımızda olacak bu dönemde düzgün işleyen bir toplu taşıma özel araç kullanımını düşüreceğini için trafikte rahatlıyor zaten biz bunu son 7 8 aydır hissediyoruz artışla beraber. Dolayısıyla bu gelen misafirlerimize de hazırız. Kamu kurumlarındaki servis iptaliyle ilgili hiç kimseyi mağdur etmeyecek şekilde herkesi zamanında götürecek şekilde çalışmalarımız hazır” dedi.

OTOBÜS ŞOFÖRLERİNE YENİ DÜZENLEME

Antalya Halk Otobusu (Small)

Otobüs şoförlerinin çalışma şartlarının düzenlenmesi ile ilgili de açıklamada bulunan Şengül, “Otobüs şoförleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bizim zaten kendi işletmemizdeki bu EYT’den dolayı emekliye ayrılan çok personelimiz oldu. Bir ağır şart geçirdik belediye olarak. Esnaf çalışma rotasyon planında aksaklıklar var sürekli zaten görüşüyoruz esnaflarla odayla. Geçen hafta ilettikleri hatta depolamalarda geziyoruz zaten biz şoförlerle. Onların da çalışma açısından düzeltilmesiyle ilgili çalışıyoruz şu anda. Tabi oradaki özel sektör olduğu için maaş vs. Çok şey yapmıyoruz ama bizden kaynaklı, rotasyon planından kaynaklı bütün sıkıntıları ortadan kaldıracağız.

Tasarruf tedbirlerinden kaynaklanacak durumlarla ilgili bir çalışmamız var. Zaten bizde vatandaşların toplu taşımayı kullanmasını istiyorduk. Böyle bir şey de çıkınca. Hazırız araçlarımızda buna hazır. Herhangi bir sorun olmadan kamu kurumlarıyla ilgili yoğun çalışmalarımız olacak. Personelin yoğun olarak oturduğu yer neredeyse oralarda yeni planlamalar yapacağız” şeklinde konuştu.

Muhabir: YAPRAK ÖZER