Antalya'da ulaşımı sağlayan otobüslerin klima denetiminden kaçtığı iddiaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Memleket Partisi Konyaaltı Kurucu İlçe Başkanı ve halk otobüsü şoförlerinden Elçin Güner, "Yolcu sayısına göre, kilometreye göre para alan araç sahipleri zarara uğrayacaklarını bilerek neden denetimden kaçsın? " diyerek iddiaları reddetti.

Halk Otobusu Sofor (Small)

Antalya'da yaşanan aşırı sıcaklar kentin ulaşım ağında sıkıntılar yaşanmasına sebep oluyor. Şehir içinde ulaşımı sağlayan otobüslere sık sık klima denetimi yapılıyor. Yapılan denetimler sonucunda klimayı çalıştırmayan ya da kliması arızalı olan otobüslere ve şoförlere belirli yaptırımlar uygulanıyor. Son günlerde ortaya atılan iddialar ise otobüs şoförlerinin klima denetiminden kaçmak için seferleri aksattığı, yolcuları yarı yolda indirdiği yönde.

"ANTALYA SICAĞINA KLİMALAR YETMİYOR"

Kentte görev yapan şoförler hakkında ortaya atılan iddianın doğru olmadığını söyleyen Başkan Elçin Güner konu hakkında yaptığı açıklamalarda "Antalya sıcağına araçlardaki klimalar yetmiyor. Bir de klimalar açık ama her durakta kapıları aç sonra kapat bu sefer dışarıdaki sıcak içeri giriyor içerideki soğuk dışarı çıkıyor sonuç olarak bir randıman alamıyoruz. Biz diyelim ki sabah 05:00'de depolama alanından çıktık. Klimaları biz arabalara biner binmez açıyoruz. Ama halk otobüsleri günde 16,17 saat çalışıyor. Her durakta in bin kapıyı aç kapa klimadan da bu şekilde çok randıman alınamıyor. Şoförlerin klimaya bağlı denetimden kaçtığı falan yok" ifadelerine yer verdi.

"KLİMA YAPTIRMAYA GİDİYORUZ"

Antalya sıcaklarının kendilerine sorun çıkardığından ve ulaşımda aksaklıkların bu yüzden yaşandığını söyleyen Başkan Güner, "Antalya zaten çok sıcak bir şehir. Bu sıcaklara has bir klima sistemi olması gerekiyor. Otobüslerin en üstünde soğutucu pervaneler var. Motor yukarda olduğu için gelen ısının etkisiyle arıza yapıyor. Arıza olunca da soğutma işleminde aksaklık oluyor.

Kepez, Türkiye'yi Antalyalıların ayağına seriyor Kepez, Türkiye'yi Antalyalıların ayağına seriyor

Elcingüner (Small)

Şoför de bu sebepler yüzünden yolcularla tartışmamak için aracı sefer sırasından çekip onu yaptırmaya gidiyor. Ve biz şoförler otobüs kaynaklı sorunlar yüzünden gün içinde sayısız hakarete, küfürlere maruz kalıyoruz. Yolcularla kavga etmemek için o an sıcağın etkisiyle arıza yapan klimayı yaptırmaya gidiyoruz. Denetimden kaçmak diye bir durum yok. Niye kaçılsın denetimden? Denetimden kaçılsa sıra kaybı olacak ve araç sahibine para yatmayacak. Yolcu sayısına göre, kilometreye göre para alan araç sahipleri zarara uğrayacaklarını bilerek neden denetimden kaçsın?" dedi.

ÇÖZÜM BULUNAMIYOR

Antalyaotobus (Small)-1

Kentteki yüksek sıcaklıklar yüzünden ulaşımda kolaylık sağlanacak yollar arandığını dile getiren Başkan Güner, "Ben bu otobüslerdeki klimaların yetersizliği hakkında Ulaşım Daire Başkanı (Nurettin Şengül) ile görüştüm. Kendisi otobüsler için hava perdesi yapılmasını düşündüklerinden bahsetti. Ama o da olmaz hava perdesi demek ekstra maliyet demek onu da geçtim netice alamayız. Perde yapılsa yolcuların o perdenin içinden girip çıkması gerekecek bu da daha büyük karmaşaya yol açacak." diyerek bunun da bir çözüm yolu olmadığını aktardı.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA