Eğitimcilere karşı yaşanan son dönemlerde artan şiddetten dolayı tüm Türkiye genelinde öğretmenler iş bıraktı. Eğitim Bir Sen Antalya Şubesi üyeleri ve öğretmenler Antalya Valiliği’nin önünde basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında konuşan Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, “Eğitim çalışanlarına yönelik giderek artan şiddet olaylarını protesto etmek amacı ve şiddeti önleyecek, failleri cezalandıracak, hukuki koruma sağlayacak bir yasal düzenlemenin yapılması talebiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Son olarak İstanbul Eyüpsultan’da eski bir öğrenci, okul müdürü İbrahim Oktugan’a silahlı saldırıda bulunmuş ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan okul müdürü İbrahim Oktugan maalesef kurtarılamayarak vefat etmiştir” dedi.

BAKANLIK GEÇ KALIYOR

6A2B710C Ee23 4Ff7 A42F 06D7E61252De (Small)

‘Meslektaşımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına ve bütün eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz’ diyen Başkan Miran, şu sözlere yer verdi:

“Kanayan bir yara haline gelen şiddet olaylarına dikkat çekiyor, tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Yıllardır yapılan çağrımıza kulak verilseydi, gereken önlemler zamanında alınmış olsaydı belki de bugün başka şeyler konuşurduk. Ancak ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geç kalınmıştır. Genel başkanımız Ali Yalçın, Milli Eğitim Bakanı sayın Yusuf Tekin’in daveti üzerine bakanlıkta bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapmıştır.

KARARLILIĞIMIZ DEVAM EDECEK

Bd03B776 Bc0E 4Bb4 Afc3 5666Db104418 (Small)

Bakanın davetini ve eğitimcilere şiddeti önlemek üzere yapılacağı ifade eden çalışmaları önemli ve kıymetli buluyoruz. Bakanlıkta yapılan basın açıklamasının ardından genel başkanımızın katılımıyla TBMM önünde gerçekleştirdiğimiz eylem, eğitimcilere şiddeti önlemeye yönelik kararlılığımızın bir tezahürüdür. Dün Ankara’da TBMM önünde yaptığımız çağrıyı bugün burada sizlerle yapıyoruz. Ölümle sonuçlanmaya başlayan saldırıların son bulması için gerekli adımlar ivedilikle atılmalı, eğitimcilere yönelik saldırıları önleme yasası artık çıkarılmalıdır.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

B92E7424 13Cb 4Fad B5B6 A5C4B3327200 (Small)

Bugüne kadar kamu görevlilerine karşı gerçekleştirilen şiddet olaylarında tepkimizi en sert şekilde ortaya koyuyoruz. Sendika olarak geçen yıl hayata geçirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu tartışmalarında şiddete yönelik düzenlemede talep ettiklerimiz yapılmadı.

Mersin’in o güzelliği inceleme altına alındı Mersin’in o güzelliği inceleme altına alındı

E1D2Af47 2Fdc 4Ade 9B69 8156D0927C6D (Small)

Genel başkanımız Ali Yalçın ile görüşmesinde sayın bakanım, meslek kanununa ilişkin yeni düzenleme konusunda kullandığı şiddete karşı yasal düzenleme ifadelerini son derece kıymetli buluyoruz. Bunun bir an evvel hayata geçmesinin takipçisi olacağız. Sayın katılımcılar yasal düzenlemelerin yapılmasının sağlanması için bugün 10 Mayıs günü iş bırakma eylemi gerçekleştiriyor ve 10-17 Mayıs boyunca devam edecek dilekçe kampanyamızı da başlatmış bulunuyoruz.”

Muhabir: Sibel YEŞİL