Antalya’nın son dönem turizm sayılarındaki artışını değerlendiren Erdoğan Budak, şu andaki sayılara bakıldığında, böyle giderse bu yıl Antalya’nın 17 Milyonu aşkın turisti ağırlayabileceğini belirtti. Budak, turist sayısındaki artışın gelir oranında da yükselmesinin önemine dikkat çekti.

PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ DİKKAT ÇEKİYOR!

Antalya’nın turizmde dünyada çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi (ATİK) Antalya Başkanı Erdoğan Budak, “Sene başından bu yana iki milyona yakın misafiri güzel Antalya’mızda en güzel şekilde ağırlıyoruz. Herhangi bir olumsuzluk olmaz ise bu sayılar ışığında sezon sonunda Antalya’da 17 milyona aşkın turisti Antalya’da misafir etmiş olacağız. Tabi turist sayısı ile birlikte gelirin artması da gerekiyor. Son dönem özellikle Ukrayna Rusya Savaşı başta olmak üzere, Orta Doğuda yaşanan karışıklıklar, ülke ekonomimizdeki gidişat, maliyetlerin artması turizmde sıkıntılar oluşturmakta. Yine dile getirmekte yarar olarak gördüğümüz İstihdam sıkıntısının da sektörde acil çözüm bekleyen konular arasındadır.

Erdogan Budak 2

RUSYA VE UKRAYNA PAZARINI BAŞKA ÜLKELER KAPTI

Her şeye rağmen, her türlü sıkıntıya karşı, her zaman çözüm yolu bulan turizmimiz bu yıl da tüm bu sıkıntılara rağmen başarılara imza atacaklardır. Antalya’mızın çıkışı her zaman iki sektörün, Turizm ve Tarımın gösterdiği gayret ve çaba ile eşit orantılıdır. Yine Antalya’mızda turizmde son dönem pazar çeşitliliği de dikkat çekmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Antalya’nın ilk iki pazarı Ukrayna ve Rusya, yaşadıkları savaş nedeniyle, bu liderliklerini Almanya, İngiltere ve Polonya pazarlarına kaptırmışlardır. Turizmcilerimiz bu kaynaklardan ciddi artışlar beklemektedir. İnşallah Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaşın da bir an önce sona ermesi, Ortadoğu’da baharın gelmesi ile bu ülkelerden de çok sayıda misafirimizi Antalya’da ağırlamış oluruz.

Antalya Turist Turizm Jag R Cover

ANTALYA’DA ALT YAPI VE TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Sayıların artması ile birlikte Antalya’mızda da bu orantıda alt yapı çalışmalarının da yapılması gerekmektedir. Turist sayısının artması ile birlikte kentte özellikle ulaşım sorunun gözden geçirilmesi çok önemlidir. Trafikte yaşanan karmaşanın ortadan kaldırılması yeni yolların ve Ulaşımda kolaylıkların sağlanması, turistin dışarıya çıkıp daha rahat çarşılarda gezmesi esnafımıza da büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Ekmeğe yüzde 66 zam geldi Ekmeğe yüzde 66 zam geldi

ANTALYA KENDİNİ ANLATMAYA ÇALIŞACAK

Antalya Trafik Soorunu Cozum

Başkan Erdoğan Budak, ATİK Antalya olarak, önümüzdeki günlerde turizm başta olmak üzere Balkanlarda, Makedonya ve Kosova ile Bulgaristan’a iş ziyaretleri gerçekleştirmeyi planladıklarını ve buralarda ATİK üyesi Antalyalı İş insanlarının iş potansiyellerinin arttırılmasına katkı sağlayanlarını ve turizmci üyeler ile birlikte Antalya’yı da en iyi şekilde tanıtma ve anlatma fırsatı bulacaklarını da söyledi.

ATİK PLATFORMU NEDİR?

Turizme 4 Bayram Dopingi 45304 (3) (Small)

Uluslararası Ticaret ve İşbirliği Konseyi ATİK, 2005 yılında Brüksel merkezli kurulan ATİK, halen 78 ülkede ve 179 şehirde Dünya ticaretine yön veriyor. Çalışmalarını Uluslararası Kamu Diplomasisi çerçevesinde Dünya Barışına katkı sağlamak için çalışmalar yapıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde Yerel Yönetimlerle oluşturduğu ortak sinerji ile de Kardeş Şehir çalışmalarını yapan ATİK, çalışma vizyonuna ”Vatandaşlık Diplomasisi” kavramını getirmiştir. Oluşturmuş olduğu Uluslararası bağlantılarla da Ticaretin oluşmasında köprü çalışmaları yaparak girişimcilere fırsatlar sunuyor. ATİK, Kardeş Şehirler bünyesinde oluşturulan Ticaret Konseyleri ile de çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: BÜLTEN