Çanakkale Deniz Savaşı'nın önemli unsurlarından olan Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak üzere 2011'de aslına uygun tasarlanan TCG Nusret N-16 Müze Gemisi, Antalya'da ziyarete açıldı. Antalya limanının onur misafiri olan Nusret mayın gemisi ziyaretçilerine duygusal anlar yaşatarak tarihi bir daha canlandırdı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında ziyaretçilerini Antalya limanında ağırlayan dünyanın en ünlü mayın gemisi TCG Nusret, denizcilik tutkusunu müzecilik ruhu ile birleştirerek binlerce ziyaretçi ağırladı. Çanakkale Savaşları sırasında boğaza döşediği mayınlarla savaşın kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi, ziyaretçilerini tarihi yolculuğa çıkardı.

TARİHİ YENİDEN YAŞADIK

60412 (Small)

Antalya’da neferler tutuldu! Antalya’da neferler tutuldu!

Binlerce teknik doküman ve fotoğraf ile tekrar inşa edilerek denize indirilen TCG Nusret mayın gemisini ziyaret eden Vali Şahin, “Tekrar inşa edilerek 2010 yılında denize indirilen, 2011 yılında ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın emrine verilen Nusret mayın gemisi Çanakkale savaşının gidişatını değiştirip şanlı tarihimize eşsiz bir zafer daha kazandırmıştır. Bugün tarihi yeniden yaşadık" dedi.

60412 (2) (Small)

Türk Donanmasında hizmete giren dördüncü gemi olma özelliğini taşıyan ve deniz müzelerinin Türk deniz tarihi ile birleştirilmesi açısından önemli bir yere sahip olan TCK Nusret mayın gemisi Antalya limanında vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Askerlerin düzenlediği sunum ve gösteriler ile geminin tarihi ve önemi anlatılarak, tarihsel önemine dikkat çekildi.

60412 (3) (Small)

Çanakkale Savaşının atmosferini ziyaretçilerine yaşatan sergi alanlarını gezen Vali Şahin, yapılan sunumları izleyerek geminin yeniden inşa edilmesi, teknik kapasitesi ve donanımsal yapısı hakkında gemi mürettebatından bilgi aldı.

Milli ve manevi değerlerin tanıtımı açısından TCG Nusret Mayın gemisinin büyük önemi olduğunu belirten Vali Şahin, “Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi. 

Kaynak: DHA