Bir vatandaşımızın hayatına mal olan ve Şubat 2024'te gerçekleşen sel ile Antalya, maddi manevi büyük kayıplar yaşadı. Sel felaketinin sebep olduğu hasarlar 300 milyon TL'ye mal olurken, şehrin tarihi değerleri olan surlar da bu felaketten nasibini aldı. Surların onarımı yapılırken uyarı tabelaları ve güvenlik şeridi oluşturulmuş ve vatandaşın tehlikeli bölgeye girmesi engellenmişti. Ancak, şimdilerde onarımına devam edilen surların etrafındaki güvenlik şeritlerinin kaldırılmış olması ve vatandaşı koruyan herhangi bir önlem olmaması dikkat çekiyor.

Kale7

13 ŞUBAT ANTALYA SEL FELAKETİNDE NELER YAŞANMIŞTI?

Antalya, 13 Şubat'ta gerçekleşen aşırı yağışlar sonrası sel felaketine yakalanmıştı. Tarım arazilerinin sular altında kaldığı, ev ve iş yerlerinin büyük hasar aldığı felakette Antalya Valisi Hulusi Şahin, AFAD İl Müdürlüğü'ndeki Afet Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştirdiği basın toplantısında "3 ayda yağacak yağmur 24 saatte ve dar bir alana düştü" diyerek durumun ciddiyetini ortaya koymuştu. Bir vatandaşın hayatını kaybettiği ve 3 vatandaşın ağır yaralandığı sel felaketinde, binaların 15'i az, 7'si orta ve 2'si ağır hasarlı tespit edilmiş ve bu binalarda yaşayan vatandaşlar tahliye edilmişti.

Kale2

ANTALYA'NIN 2 BİN YILLIK SURLARI DAYANAMADI

Şubat'ta gerçekleşen sel felaketinde Antalya'nın tarihi değerlerinden biri olan Kaleiçi'nde, Yat Limanı'nın yer aldığı bölgede surların bir kısmı, gece vakti çökmüş ve Yat Limanı'nda yer alan Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne ait tuvaletin üzerine yıkılmıştı. Surların bazı bölümlerinin yıkıldığı, bazı bölümlerinin de yıkılma riski ile karşı karşıya kaldığı bölgeye emniyet şeridi çekilmiş ve giriş yasaklanmıştı.

Kale3

Adana’ya kötü haber… Topraklar çatladı Adana üretimsiz kaldı Adana’ya kötü haber… Topraklar çatladı Adana üretimsiz kaldı

KAÇAK İŞLETME, 2 BİN YILLIK SURUN FELAKETİ OLDU

Yaşanan sel felaketinin ardından zarar gören surların onarım çalışmaları sırasında ortaya ilginç bir gerçek çıkmış ve surlarda hasarın oluştuğu alanın üzerine, brandalarla çevrili kaçak bir işletme yapılmış olduğu tespit edildi. Tarihi surların ise şiddetli sağanak yağış ve 2000'li yıllarda yapılan kaçak yapı işgaline yenik düşerek yıkıldığı öğrenildi.

Kale6

ONARIM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR ANCAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YOK

Şubat ayında yaşanan sel felaketiyle birlikte Antalya'da yer alan 2 bin yıllık surun bazı bölümlerinde yıkımlar yaşanmış ve buna yıllar öncesinde yapılan kaçak yapının da etkisi olduğu öğrenilmişti. Surun onarım çalışmalarına başlanırken çevreye güvenlik şeridi çekilmiş ve uyarı tabelaları yerleştirilmişti. Şimdilerde onarım çalışmaları devam ederken güvenlik şeridinin kaldırılmış olması ve hiçbir güvenlik önleminin olmayışı ise vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Kale7

Muhabir: YAPRAK ÖZER