Antalya’nın en eski mahallesi olan Balbey Mahallesi’nde uzun yıllardır konuşulan kentsel dönüşüm ile ilgili Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, sorunu çözmek için Balbey Mahallesi 1'inci Etap Kentsel Yenileme Projesi'nin temelini atmıştı. Başkan Böcek, 22 bin metrekare inşaat alanı üzerinde 500 milyon TL'ye mal olacak projenin, 125 hak sahibi ve varisine, 72 bağımsız bölümün bir buçuk yıl içerisinde teslim edileceği sözünü vermişti.

BALBEY'DE NELER OLUYOR?

Balbey’deki dönüşümde yaşananlar soru işaretlerine neden oldu. Balbey Mahalle sakinlerinin büyük bir heyecanla beklediği projede kafalar karıştı. Bir buçuk yılda tamamlanacağı sözü verilen Balbey Mahallesinde çalışmalar dururken, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in açıklaması ‘Balbey’de neler oluyor?’ sorusuna neden oldu.

Son dakika… Hangi Antalyalı  başpehlivan diğerine kafa attı? Ali Gürbüz İsmail Balaban güreşini kim kazandı? Sekapark’ta büyük kapışmalar… Son dakika… Hangi Antalyalı başpehlivan diğerine kafa attı? Ali Gürbüz İsmail Balaban güreşini kim kazandı? Sekapark’ta büyük kapışmalar…

‘BOYNUMUN BORCU’ DEMİŞTİ

Antalya Balbey Yenileniyor (Small)

Kentsel dönüşümün birinci etabının açılışında Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, projenin ilk etabının bir buçuk yılda tamamlanacağını belirterek, “Burası çok özel bir yerdi benim için, Balbey'i çocukluğu, gençliği geçmiş birisi olarak çözmek benim boynumun borcuydu. 22 bin metrekarelik bir alanda 125 hak sahibimize 72 bağımsız bölüm ve yaklaşık 500 milyon liraya mal olacak. Proje bünyesinde 49 ofis, 15 konut, 33 dükkan ve 2 adet günübirlik konaklama tesisi ile 200 araçlık kapalı otopark ve yürüyüş yolları, yeşil alanlar ve süs havuzlarını barındıran toplam 5 bin metrekarelik peyzaj alanı yer alıyor.

PROJE İÇİN SÖZ VERMİŞTİ

Antalyanin En Eski Mahallesinde Kentsel 26815 2 Small (Small)

Şimdi buradan Antalyalı hemşehrilerimize 'Söz Muhittin Böcek Sözü' olarak 1,5 yıl içinde Balbey 1'inci Etap Projesini bitireceğimiz sözünü veriyorum. Bugün de Balbey'de 35 yıldır çözülmeyen bir sorunu çözdük. Kırcami konusunu çözdüm. Deprem master planını tamamlıyoruz, sadece deprem master planıyla ilgili Kepez Belediyesi ve Serik Belediyesi evrak göndermedi" şeklinde konuşmuştu.

BAŞKAN BÖCEK BAŞKA YETKİLİLER BAŞKA KONUŞTU

Uzun süredir akıbeti merak edilen Balbey dönüşümü ile ilgili geçtiğimiz günlerde Başkan Böcek, sosyal medya hesabından, “Antalya’nın ilk mahallelerinden olan Balbey’de yıllardır yapılamayan kentsel yenileme çalışmasını başlattık. Halkımızın hayallerini gerçeğe dönüştürüyoruz” sözlerine yer vererek, paylaşımda bulunmuştu. Bu açıklama kafaları karıştırdı.

İHALE ÇALIŞMASI YAPILACAK 

Daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne Balbey’in dönüşümü ile ilgili sorduğumuz soruya belediye yetkilileri, “Değişen piyasa koşulları ve Yayınlanan Genelge kapsamında bütçe ve ihale çalışmaları yapılmakta olup, tamamlanması akabinde, gerekli ihale düzenlenerek, inşai faaliyetlere başlanacaktır” açıklamasında bulundu. Başkan Muhittin Böcek ve ekibi arasındaki bilgi farklılığı dikkatlerden kaçmazken, mahalle muhtarının açıklaması da en az Başkan Böcek ve ekibinin açıklaması kadar kafaları karıştırdı.

Ekran Görüntüsü 2024 06 02 130813 (Small)

MUHTAR KONUŞMADI

Birinci etap açılışında Mahalle muhtarı Abdullah Uyaroğlu, şu sözlere yer vermişti: “Ben bu anı 20 sene mahalle sakini, 15 sene de mahallenin muhtarı olarak heyecan ve büyük bir inançla bekledim. Kaleiçi'nden sonra surların dışında kurulan ilk Türk Mahallesi olan ve 35 yıldır maalesef kazma vurulmayan, kaderine terk edilen, turizmin başkenti Antalya'mıza da yakışmayan Balbey mahallemizde Muhittin Böcek başkanımız sayesinde birinci etap yenileme projesi kapsamında temel atıldı.”

Antalyanin En Eski Mahallesinde Kentsel 26815 Small (Small)

Daha önce defalarca dönüşüm ile ilgili konuşan ve sorunu defalarca basına duyuran muhtar Uyaroğlu, “Seçimden önce birinci etap tamamlandı. Şu anda çalışma yok. Belediye olduğu için bir şey söylemem doğru olmaz. Belediye ile görüşün” sözleri şaşkınlık yarattı. Balbey’in ne olacağı merak konusu oldu.

Muhabir: GÜNAY SARI