Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği’nin 2 Mayıs 2024’te yapılan başkanlık seçimi berabere sonuçlanmıştı. Mevcut Başkan Hasan Ali Yılmaz ve Nevzat Akcan’ın 67’ye 67 berabere kaldığı seçim sonrası yeni seçimin tarihi tartışmalara neden oldu. Dernek başkanı ve başkan adayı olan Hasan Ali Yılmaz, yaptığı açıklama ile belirsizliği sonlandırdı. Ayrıca Başkan Yılmaz kendisine ulaşamadıklarına dair söylemlere de açıklık getirdi.

“UCU AÇIK DEĞİL UCU KAPALI TARİH”

Bf1C162C Fa79 407C Ab72 16F9Ba764385 (Small)

Yapılan seçimden sonra yeni seçimin en geç 6 ay içinde yapılacağını söyleyen Başkan Hasan Ali Yılmaz “135 kişinin oy kullandığı seçim 1 kişinin geçersiz kullanmasıyla beraber 67’ye 67 berabere bitti. Seçim bittiği andan itibaren divanın yetkisi de bitti. Derneğimizin tüzük yasası bundan sonraki seçim en geç 6 ay içinde ve15 günden az olamayacağını söylüyor. Seçim tarihini 15 gün içinde bildirmemiz gerekiyordu bizde yeni hükümleri üyelerimize mesaj yoluyla ilettik.

Cccbc4F6 A6Da 4934 Aa7C 68798Fafe869 (Small)

Yani seçimin beraberlikle biten seçimden sonraki Perşembe yapılması imkansız çünkü beraberlikle sonuçlandı ve gerekli çoğunluk sağlandı. Eğer gerekli çoğunluk sağlanmasaydı seçimden sonraki Perşembe seçim tekrarlanacaktı. Gerekli çoğunluk sağlandığı için yeni hükümler devreye giriyor. Yeni hükümlere göre de en geç 6 ay içinde seçimin tekrarlanması gerekiyor. Ucu açık değil ucu kapalı diyebilirim. Neden kapalı çünkü en geç 6 ay içinde olması planlanıyor” şeklinde konuştu.

“YAZI TURA İLE BAŞKAN SEÇMEDİK”

Hasanaliyılmaz (Small)

Başkan Yılmaz, “Şu an sezonumuz bitmek üzer ağırlaşmış ve yoğun bir döneme giriyoruz. Ve bütçe komisyonumuz büyük paralar kaptırıyor. Seçimin berabere bitmesi hali ’de strese soktu. Halin stresinin azalması ve normale dönmesi, üyelerimizin para kaptırmakla karşı karşıya kalmamasını ve üreticilerimizin sebze meyvesinin daha değerlendirilmesi amacıyla bir karar aldık. 6 ay gibi bir zaman süreci var önümüzde en azından yoğunluk bittikten sonra yönetim kurulu olarak tekrardan en uygun vakte karar vermek için toplanacağız.

A0Bde07E 89A6 4D76 9A4D 452A435C2721 (Small)

Irak Türkiye’de ikinci sırada Irak Türkiye’de ikinci sırada

Zaten yetki ve seçim tarihi belirlenmesi yönetim kurulunda yer alıyor. Bu bizim istediğimiz aldığımız bir yetki değil. Dernekler yasası bunu söylüyor bizim tüzüğümüz bunu söylüyor. Tüzüğü de biz yazmadık zaten bizden öncekilerin yazmış olduğu bir tüzük biz bunu uyguluyoruz. Lütfen yönetim kurulumuza saygı duyulsun. Şu an tarih vermenin bir anlamı yok. Çiftçilerimizin malını en iyi şekilde nasıl değerlendiririz, nasıl üyelerimizin para kaptırmasını engelleriz gibi konulara yoğunlaştık. Şu an ki yoğunluğun bitip normale dönmesinin bekliyoruz. Seçim günü yazı tura atalım teklif edildi. Kesinlikle karşı çıkıldı. Yazı turayla başkan seçilmesini istemiyoruz. Önümüzdeki günlerde halimizin rahata kavuştuğu yapabileceğimiz en kısa zaman içinde seçimimizi tekrarlayacağız. Bütün kamuoyuna bunu saygıyla duyurmak isterim” diyerek yeni seçim tarihi ile ilgili soru işaretlerine açıklık getirdi.

87171Fe5 68D8 4F05 Ae82 D2E3D58Fdcd2 (Small)

“ULAŞMAK İSTEYENE KAPIMIZ AÇIK”

Ayrıca Başkan Yılmaz kendisine ulaşılamadığına dair iddiaları da şu şekilde cevap verdi;

“Her gün Antalya halin de ANTKOMDER başkanı olarak görevimin başındayım ve devam ediyorum. Bana ulaşamayan varsa derneğimizin yeri belli bana ulaşamazsa sekreterimiz var gelip buradan rahat ulaşabilirler. Biz Hasan Ali başkana ulaşamadık gibi beyanları kabul etmiyoruz. Ben 56 yaşındayım 7 yaşından beri halin içinde bulunan, ticaret yapan bir esnafım.

Yılmaz (Small)

Ben emlakçı komisyoncu değilim, tüccar komisyoncu değilim, otellere mal yapan komisyonculardan değilim benim yegane görevim çiftçilerimizi ve komisyoncularımızın menfaatlerini en iyi şekilde korumaktır. Biz burada menfaat karşılığı idarecilik yapmıyoruz. Benim buradaki yaptığım iş çiftçimizin ve üreticimizin menfaatini korumaktır. Kanunların el verdiği müddetçe görevimi başındayım. En kısa sürede de seçimimizi yapacağız. Ulaşmak isteyen herkese kapımızı açık. Elbette zaman zaman yoğunluğumuz olabiliyor. Görüşmek isteyene randevumuzu veririz. Yerimiz ve mekanımız belli ulaşılmaz diye bir durum yok.”

Muhabir: GÜNAY SARI