Yıllardır Antalya’da tartışma konusu olan Kaleiçi masaya yatırıldı. Konu ile ilgili Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile birlikte basın toplantısı düzenledi. AFAD binasında düzenlenen toplantıda konuşan Vali Şahin, “Bugün çok önemli bir toplantıyı Antalya’mızın paydaşlarıyla bir araya gelerek başlatmış bulunduk. Antalya’mızın en kıymetli değerlerinden biri olan Kaleiçi’nin Antalya’ya yakışır bir şekilde yönetilmesi, ticaretimize, turizmimize katkı sağlaması için neler yapılabileceğini hep birlikte değerlendirdik.

TOPLANTI 7 YILDIR YAPILMAMIŞ

Daha önce bu kapsamda 2017 yılında bir toplantı yapılmış, ondan sonra daha küçük kapsamlı toplantılar yapılmış ama bu çapta bir toplantı 7 yıl yapılmamış. Ama bundan sonra bu toplantıları tekrarlayarak ve spesifik konular üzerinde çalışma grupları oluşturarak yapma ve sürekli toplantılar ile Kaleiçi yönetiminin ahengini, koordinasyonunu en güzel şekilde yürütme kararı aldık” dedi.

Antalya Valisi Aciklama (Small)

"HERKESE KAPIMIZI AÇTIK"

Toplantının Antalya Valiliği’nin koordinasyonunda gerçekleştiğini belirten Vali Şahin, “Genel idarenin bütün kuruluşları, yerel yönetimlerimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Muratpaşa Belediyemiz, odalarımız, STK’larımız, Esnaf Temsilcilerimiz ve Kaleiçi ile ilgili söz söyleme niyeti olan, Kaleiçi için fikri olan kim varsa kapımızı açtık. Bundan sonraki toplantılarda da yine katkı sağlamak isteyen herkese kapımız açık olacak.

KISA VE ORTA VADELİ PROBLEMLER

Böylece hedefimiz, dünyada çok az olan binlerce yıllık bir tarihi yaşayan bir şehrin içerisinde, dokusunda olduğu ve muhteşem bir denizle de örtüştüğü bu muhteşem coğrafyanın, bu çok güzel kentin hak ettiği değeri bulması konusunda mesafe kat etmek. Bunun için çalışıyoruz. Bu konuda günlük problemler, kısa vadeli problemler var onları tespit ediyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı gözden geçirdik. Orta vadeli konular var. Bunları da değerlendirdik. Bazı proje hazırlıkları var bunların üzerinde çalışmaları yapma kararı aldık” diye konuştu.

KALEİÇİ TRAFİĞİ İLE İLGİLİ YENİ KARARLAR

 Antalya Valisi Hulusi Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Paydaşlarımız üzerinde çalışacaklar özellikle Kaleiçi Yat Limanı konusunda bir çalışma Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı. İşletme sorunları var. Bu işletme sorunları konusunda sıkı denetimlerle Kaleiçi’ne zarar verecek hiç bir faaliyete müsaade etmeyeceğiz. Trafikle ilgili sorunları konuştuk. Trafikle ilgili Kaleiçi içerisindeki trafik akışıyla ilgili kararlar aldık. Bu kararları yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız. Ve bunların da sıkı bir şekilde takip edilmesine önem vereceğiz. Yine Kaleiçi’nin temizliği, peyzajı, estetik yönden güçlendirilmesi konusunda niyetler ortaya atıldı. Bunları önümüzdeki günlerde projelendirip hayata geçireceğiz. Bu hususta da yine paydaşlarımızla ortak karar alma, ortak hareket etme kararı aldık.”

Antalya’daki belediyeler ‘Ölüm’ uykusunda Antalya’daki belediyeler ‘Ölüm’ uykusunda

Hadrian Kaleici Tarih (Small)

KALEİÇİ’NDE DEĞİŞİKLİKLER YOLDA

“Önümüzdeki günlerde ve haftalarda Kaleiçi ile ilgili değişiklikleri kamuoyu olarak hepiniz yakından takip edeceksiniz” diye Vali Şahin, “En azından şimdilik bu kadarını söyleyebilirim. Antalyalılar müsterih olsunlar, Kaleiçi hak ettiği şekilde, hak ettiği değeri alarak Antalya’mızın, Türkiye’mizin istifadesine sunulacaktır. Bugüne kadar çok önemli mesafeler kat edilmiş, çok önemli işler yapılmış ve Kaleiçi aslında çok önemli bir turizm destinasyonu halini almış. Ancak, bazı küçük detaylar var ve bunlar bütün fotoğrafı olumsuz etkiliyor. Bu detayları temizlemek de bize düşüyor.

ÖZEL BİR KONUM

Bunun da gereğini hep beraber yapacağız. Biz bu konuda bu masanın etrafında olanlar, ortak ve net bir tavır sergiliyoruz. Kamuoyunun da bizimle beraber olacağını ve Kaleiçi konusunda küçük, günlük bir takım çıkarlar uğruna Kaleiçi’ni kimsenin feda etmeyeceğine inanıyorum. Bizler de bu konuda kararlı hareket edeceğiz, popülist davranmayacağız. Kararımız, Kaleiçi’nin ticari olarak çalışırken turizmimize, şehrimizin ve ülkemizin imajına katlı sağlayan ve parmakla gösterilen özel bir konuma ulaşacağı yönünde olacaktır” dedi.

Muhabir: SİBEL YEŞİL