Antalya’da yolculuğu keyifli hale getiren manzaralarla çevrili yollar sürücülerin gözde rotalarını oluşturur. İlçeler arasında seyahat ederken hem manzaraları izleyip hem de yol üstünde görülmesi gereken yerlere uğramak isteyenler tercih ettiği rotaları derledik. İşte Antalya’nın manzaralarla çevrili en güzel sürüş rotaları..

antalya manzara

ANTALYA’DAN KAŞ’A GİDEN ROTA

Antalya şehir merkezinden Kaş’a gitmek isteyen sürücüler için bu rota deniz ve dağlarla çevrili manzara sunar.

Yolmanzara

Dağların yamaçlarında geçen virajlı yolların bir tarafında Akdeniz’in masmavi denizleri diğer tarafında makilerle çevrili dağlar yer alır. Kilometreler boyunca deniz manzarası sunan Antalya Kaş yolu sürücüler tarafından en sevilen rotalardan biridir.

Antalya Kaş Yolu K A P A K

Antalya Kaş arası ortalama 190 km’dir. Antalya’dan Kaş’a giderken ziyaret edilebilecek birçok yer bulunur. Kemer tarafından geçerken Phaselis Antik Kenti, Olympos, Adrasan gibi yerler kendilerine özgü coğrafyası ile şehrin önemli turizm yerleridir. Bunun yanı sıra aynı rota üzerinde Kumcula, Demre, Myra Antik Kenti gibi ziyaret noktaları yer alır.

ANTALYA’DAN ALANYA’YA GİDEN ROTA

Antalya’da turizm alanında öne çıkan bir diğer ilçelerden olan Alanya da sürücüler için doğal manzaralarla çevrilidir. Antalya’dan ortalama 135 km olan Alanya yollarının bir kısmı deniz ve dağ manzarasından oluşur.

Night City Alanya Turkey Beautiful 600Nw 2337217305

Meksika’da Türkiye’yi gururlandırdı Meksika’da Türkiye’yi gururlandırdı

Rota üzerinde antik kalıntılar ve doğal güzelliklerle dolu ziyaret noktaları yer alır.  Antalya’dan yola çıkan sürücüler Manavgat, Side gibi bölgelerden geçerek Alanya’ya ulaşır. Yol üzerinde Manavgat şelalesi, Side Antik kenti, Alanya Kalesi gibi ziyaret noktaları bulunur.

ANTALYA’DAN TERMESSOS- DÜDEN ŞELALESİNE GİDEN ROTA

Antalya’nın Döşemealtı ilçe sınırlarında olan Termessos Antik kenti doğa ve tarihin buluştuğu yerlerden biridir. Antalya şehir merkezinde Döşemealtı’na gidilen yolda orman manzaraları ve tüm Antalya’nın kuş bakışı görüldüğü seyir terası yer alır.

I M G 8816 Tonemapped

Termessos Antik Kenti’nde Düden Şelalesine gidilen yolda Antalya’yı çevreleyen çam ağaçlarının arasında yolculuk etmek isteyenler için yol üzerinde doğal yaşam parkı, kent ormanı Karain mağarası gibi ziyaret noktaları bulunur.

ANTALYA ÇAKIRLAR’DAN BUCAK’A GİDEN YOL

Şehrin gürültüsünden ve trafikten uzak bir yolculuk tercih edenlerin sevebileceği bir rota olan Çakırlardan Bucak’a giden yolda sürücüler için doğanın içinde ziyaret noktaları bulunur.

104181207.400X300

Çakırlar bölgesinde ormanlık alanda açık havada yapılan pikniğin ardından Konyaaltı sınırlarında olan Geyikbayırı dağı manzarasında yolculuğun ardından Sinan Değirmeni köylerinde tarihi tahıl ambarlarını ziyaret ederek yol üzerinde köy manzaraları ile sürüşe devam edilir. Antalya Korkuteli yolunda ova manzaraları doğayı izleyerek seyahat yapmak isteyenlerin seveceği rotalardan biridir.

 ANTALYA KALKAN - PATARA ROTASI

Antalya’da muhteşem denizlerle çevrili Kalkan Patara yolu en güzel sürüş rotaları arasındadır. Antalya’da en güzel sürüş rotasını Finike- Demre- Kaş rotası oluşturur. Dağın ve denizin arasında kalan bu yol uzunca süre eşsiz bir deniz manzarası sunar.

C5Fc998D106042C192Dc9322B992481A

Dağların eteklerinde virajlı bir şekilde ilerleyen yollar manzaraları ile ünlüdür. Bu yol rotası içinde geçilen bölgelerde ziyaret edilebilecek ve fotoğraf çekilecek alanlar bulunur.

Finike Beyaz Kaya Plaji

Finike’de bulunan antik kentlerin ziyaret edilmesinin ardından Demre’de yer alan lagün, plaj ve müzeler ziyaret edilebilir. Kaş’ın en gözde semtlerinde olan Kalkan’a yakın olan Kaputaş plajını ziyaretin ardından Patara’ya ulaşılır. Patara Antik Kentinin ardında yer alan kum tepeleri ve masmavi sığ denizler ile rota sonlandırılır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA