Antalya’nın o kurban satış noktalarına inceleme Antalya’nın o kurban satış noktalarına inceleme

Antalya, tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle birlikte Türkiye’nin saklı cennetlerini içerisinde barındıran en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Bu güzide şehir, aynı zamanda film sahneleri için uygun olanağa ve güzelliğe sahip pek çok yer içeriyor. Bundan dolayı pek çok yönetmen ve yapımcı, şehrin en güzel yerlerini film çekmek amacıyla kullanmıştır. Antalya’da çekilen filmler bu bakımdan Yeşilçam’dan yabancı filmlere kadar çok geniş skalada bulunmaktadır.

Antalya’da çekilen yabancı filmler, Jason Statham’ın Servet Operasyonu ile gündeme gelmişti. Ancak pek çok doğal güzelliği içerisinde barındıran Antalya’da çekilen eski Türk filmleri de mevcut… Bu listede şehir genelinde çekilmiş en önemli 10 filmi bulacaksınız! İşte ayrıntılar…

Antalya'da Çekilen Filmler 2024: En Önemli 10 Film

Antalya, yıl boyunca pek çok turiste ev sahipliği yapsa da aynı zamanda dizi ve film çekimi için de tercih ediliyor. Son dönemde özellikle dizi yapımlarının artmasıyla birlikte şehrin hangi filmlerde tercih edildiği araştırılmaktadır. Sizler için Antalya’da çekilmiş en önemli 10 filmi listeledik.

Antalya’da çekilen filmler 2024 yılı itibariyle şu şekildedir:

 1. Nefes: Vatan Sağolsun
 2. Alageyik (1969)
 3. Hadi Be Oğlum
 4. Kaybedenler Kulübü Yolda
 5. Recep İvedik
 6. Berlik Kaplanı
 7. Daha
 8. G.O.R.A
 9. Büyük Yemin
 10. Gülşah

Bu listede Kaş’tan Manavgat’a kadar pek çok Antalya ilçesini bulabileceksiniz. Şehrin tarihi ve doğal güzellikleri, aynı zamanda film çekimine uygun dağlık alanları, yapımcılar ve yönetmenler tarafından tercih edilmesini sağlıyor. İşte filmler hakkında detaylar…

Antalyada Cekilen Filmler 1

1- Nefes: Vatan Sağolsun

Antalya’da çekilen filmler listesinde ilk sırada Nefes: Vatan Sağolsun filmi yer alıyor. 2009 yılında seyirciyle buluşan film, Kemer ilçesinde yer alan Tahtalı Dağı’nda çekilmiştir. Dönemine kıyasla pek çok tanınmayan oyuncuyu kadrosunda barındıran Nefes filmi, birçok ödül almıştır.

Bunlar arasında en önemlileri ise 3. Yeşilçam Ödülleri ve Adana Altın Koza Film Festivali oldu. Nefes Vatan Sağolsun filmi, konu olarak Türk askerlerinin vatan için gösterdiği fedakarlığı ele alan etkileyici bir yapım olarak tanımlanabilir. Antalya’da çekilen sinema filmleri için listemizin 2 numarasına geçelim…

Antalyada Cekilen Filmler 2

2- Alageyik (1969)

Alageyik, başrollerini Mine Mutlu, Cüneyt Arkın ve Bilal İnci’nin paylaştığı, 1969 tarihli, Yaşar Kemal’in Üç Anadolu Efsanesi’nden derlenmiş bir dönem filmidir. Antalya’da çekilen filmler arasında yer alan Alageyik, temel olarak bir aşk hikayesini konu almaktadır. Türk sinemasının önemli yapımlarından birisi olan film, aynı zamanda Antalya’da çekilen Yeşilçam filmleri arasında da değerlendirilebilir.

Antalyada Cekilen Filmler 3

3- Hadi Be Oğlum

Antalya’da çekilen filmler 2024 listesi içerisinde “Hadi Be Oğlum” adlı yapım da bulunmaktadır. Büyük bir çoğunluğu Antalya Kaş’ta çekilen filmin başrollerini ise Kıvanç Tatlıtuğ ve Büşra Develi paylaşıyor. Filmin konusu ise tamamen baba – oğul ilişkisine odaklanmaktadır. Balıkçı bir baba (Ali) ve oğlu (Efe) ile olan ilişkisinin anlatıldığı film, etkileyici sinema yapımlarından birisidir.

Antalyada Cekilen Filmler 4

4- Kaybedenler Kulübü Yolda

Türk sinemasının en önemli filmlerinden birisiyle devam edelim: Kaybedenler Kulübü Yolda…

Antalya’da çekilen filmler arasında yer alan bu yapım, Mehmet Ada Öztekin’in komedi drama türündeki filmi olarak değerlendiriliyor. İlk filmin devamı niteliğinde olan “Yolda” serisi, radyo programcısı olan Kaan ve Mete’nin Olimpos’a yolculuğunu konu almaktadır. Çekimlerin büyük bir çoğunluğu Antalya Olimpos Antik Kenti’nde gerçekleştirilmiştir.

Antalyada Cekilen Filmler 5

5- Recep İvedik

Türk komedi filmleri arasında özel bir yeri bulunan Recep İvedik serisi, ilk olarak Antalya’da başladı! Recep İvedik 1 çekimlerinin neredeyse tamamı bu şehirde yapılmıştır. Antalya’da çekilen filmler arasında yer alan Recep İvedik, baş karakter özelinde gerçekleşecek komik olayları anlatmaktadır. İlgili film, yeni serileriyle birlikte izleyicilerin en çok merak ettiği filmler arasında yer alıyor.

Antalyada Cekilen Filmler 6

6- Berlin Kaplanı

Antalya’da çekilen sinema filmlerinden bir diğeri Ata Demirer’in başrolde yer aldığı Berlin Kaplanı’dır. Senaryosunun da oyuncu tarafından yazıldığı bu filmin çekimleri Antalya’da yapılmıştır. Türk komedi filmleri arasında önemli bir yere sahip bu filmin hikayesi, Almanya’da yaşayan ve bodyguard – boksör olan Ayhan’ın hayatını konu alır. Bu haliyle Antalya’da çekilen filmler arasında komedi türü açısından özel bir yeri bulunuyor.

Antalyada Cekilen Filmler 7

7- Daha

Tuba Büyüküstün ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi profesyonel oyuncuların yer aldığı Daha filmi Onur Saylak tarafından yönetildi. Hakan Günday’ın aynı isimdeki romanından uyarlanan Daha, Antalya’da çekilen filmler arasında yer alıyor. Henüz 14 yaşında olan Gaza’nın sahil kasabından kaçma isteği üzerine film kurgulanmıştır. İlgili film, birçok festivalden ödül ile dönmüştür.

Antalyada Cekilen Filmler 8

8- G.O.R.A

Antalya’da çekilen filmler listesinde Türk komedi tarihinin unutulmaz eseri G.O.R.A da yer alıyor. Cem Yılmaz tarafından yazılan filmin yönetmenliği Ömer Faruk Sorak yapmıştır. Arif Işık, Erşan Kuneri, Bob Marley Faruk, Komutan Logar gibi birçok karakteri sinema tarihimize kazandıran film, komedi bilimkurgu türünün en önemli örnekleri arasında yer alıyor. 2004 yılında gösterime giren G.O.R.A, mekân olarak Antalya’da kurulan platolarda çekilmiştir. Bu nedenle Antalya’da çekilen sinema filmleri arasında değerlendirilebilmektedir.

Antalyada Cekilen Filmler 99- Büyük Yemin

Antalya’da çekilen eski Türk filmlerinden bir diğeri olan Büyük Yemin (1969), Cüneyt Arkın ve Fatma Girik’in başrollerini paylaştığı, sinema tarihimizin en önemli filmleri arasında yer alıyor. Yapımcılığını Memduh Ün’ün üstlendiği film çekimlerinin tamamı Antalya dağlarında gerçekleştirilmiştir. Bu nedenle Antalya’da çekilen filmler listesine doğrudan giriş yapıyor.

Antalyada Cekilen Filmler 16

10- Gülşah

Antalya’da çekilen filmler listemizin 10. sırasında ise 1975 tarihli Gülşah filmi yer alıyor. Orhan Aksoy’un yönettiği ve başrollerinde Hülya Koçyiğit, Cemil Şahbaz, Gülşah Soydan gibi isimlerin yer aldığı filmde eve gelen dadıları bir türlü sevmeyen ve annesi olmayan bir küçük kızın hikayesi anlatılmaktadır.

Antalya’da çekilen eski Türk filmleri, Yeşilçam ve sinema filmlerini listeledik. Listeden de anlaşılacağı üzere şehrin film çekimi açısından birçok uygun yeri bulunuyor. Şimdi Yeşilçam ve yabancı film açısından listeyi değerlendirelim.

Antalyada Cekilen Filmler 11

Antalya'da Çekilen Yeşilçam Filmleri (Eski Türk Filmleri)

Antalya’da çekilen filmler denildiğinde daha çok günümüz yapımları akıllara gelmektedir. Ancak eski Türk filmleri açısından incelendiğinde birçok yapım için Antalya’nın tercih edildiğini görüyoruz. Bu nedenle Antalya’da çekilen Yeşilçam filmlerini ayrıca listeleme ihtiyacı duyuyoruz.

Antalya’da çekilen eski Türk filmleri şu şekildedir:

 • Ala Geyik (1969)
 • Büyük Yemin (1969)
 • Severek Ayrılalım (1971)
 • Kaplanlar Ağlamaz (1978)

Antalyada Cekilen Filmler 12

Antalya'da Çekilen Yabancı Filmler

Antalya’da çekilen filmler sadece yerli yapımlarla sınırlı değil… Aynı zamanda birçok yabancı filmin çekimi de şehirde yapılmıştır. Son dönemde ise Jason Statham’ın Servet Operasyonu filminin çekimlerinin Antalya’da yapılması, bu konuyu gündeme getirdi. İşte ayrıntılar….

Antalya’da çekilen yabancı filmler şu şekildedir:

 • The Ministry of Ungentlemanly Warfare
 • Operation Fortune: Ruse de Guerre

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya’da çekilen filmler ile ilgili olarak sıklıkla sorulan sorulardan bazılarının yanıtları şu şekildedir:

1- Jason Statham Servet Operasyonu nerede çekildi?

Jason Statham’ın Operation Fortune: Ruse de Guerre (Servet Operasyonu) adlı filminin çekimleri Antalya, Katar ve Farnborough’da gerçekleştirilmiştir.

2- Antalya'da hangi filmler çekiliyor?

Şuan için Antalya’da çekilmeye devam film bilgisi bulunmamaktadır. Ancak önümüzdeki dönemde pek çok yerli – yabancı filmin mekân olarak şehri tercih edeceği öngörülüyor

Muhabir: Nihat Toklu