Kemer Belediye Başkanından Kemer’e müjde… O projeyi herkes kullanacak Kemer Belediye Başkanından Kemer’e müjde… O projeyi herkes kullanacak

Deprem, geçmişte Türkiye’de büyük hasarlar vermiş, gelecekte de hasarlara yol açması beklenen, ülkemizin birçok bölgesinin risk altında olduğu bir doğa olayıdır. 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki deprem, ülkemizde vatandaşların bu konuda korku yaşamasına neden oldu. Ülkemizin turizm başkenti olarak tanımlanan Antalya’da deprem riski var mı sorusu ise bölge halkı tarafından sıkça araştırılıyor.

Antalya deprem riski haritası çalışmaları, AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi tarafından tamamlandı. Buna göre Kepez, Muratpaşa, Alanya, Kaş gibi Antalya ilçelerinin deprem riski haritası çıkarıldı. Ayrıca Naci Görür ve Ahmet Ercan gibi ülkemizde saygın yer bilimcileri de geçmişte Antalya için çeşitli uyarılarda bulunmuştu. Antalya’da deprem riski nasıl? Ne durumda? İşte detaylar…

Antalyada Deprem Riski Var Mi 2

Antalya Deprem Riski Haritası

Antalya’dan fay hattı geçiyor mu sorusu, özellikle ülkemizde son dönemde yaşanan şiddetli depremler sonrasında bölge halkı tarafından araştırılıyor. Antalya ve çevresinde geçmiş dönemde yaşanmış olan büyük depremlerin gelecekteki seyri hakkında araştırma yapan kişiler, Antalya deprem riski haritasını merak ediyor. Konuya dair uzman görüşlerini de içeren kapsamlı bir araştırma yayınlıyoruz…

Antalya’da deprem riski var mı sorusuna yönelik olarak uzmanlar pek çok açıklama yapmıştır. Uzmanlara göre Konyaaltı’nın sulu zemine sahip olması, sahil bölgesinde denize kayma etkisi gösteren falezler, Lara – Kundu hattının kumullarla dolu olması nedeniyle, bu bölgeler açısından büyük risk taşıyor.  Antalya’da deprem riski olan yerler için araştırmalar devam ederken, bulgulara göre yeni bilgiler de ortaya çıkabilecektir.

Antalya'da Deprem Riski Var Mı? Uzmanların Görüşleri…

Antalya için deprem riski var mı sorusuna yönelik yapılan araştırmalarda, pek çok yer bilimcinin ismine ulaşıyoruz. Naci Görür ve Ahmet Ercan, daha önce Antalya için çeşitli açıklamalar ve uyarılarda bulunmuş saygın bilim insanları arasında yer alıyor.

Antalya’da deprem riski var mı sorusuna yönelik olarak uzmanların görüşlerini sizlere açıklıyoruz. Naci Görür, geçmiş dönemde Antalya hakkında önemli uyarılarda bulunmuştu. Kent sınırları içerisinde önemli derecede bir deprem riski olmadığını belirten Naci Görür, Antalya çevresinde risk teşkil edebilecek fay hatlarının varlığına işaret etti.

Antalya’da deprem riski var mı sorusunun yöneltildiği bir diğer isim olan Ahmet Ercan, konuyla ilgili en son 2020 yılında Antalya’da meydana gelen 5.5’lik deprem sonrasında açıklama yapmıştı. O dönem için “Antalya’da bu büyüklükte bir deprem son yıllarda hiç görülmedi.” açıklaması yapan Ercan, çeşitli yorumları da açıklamalarına ekledi.

Antalya’da büyük deprem bekleniyor vb. asılsız haberleri dikkate almadan sadece uzmanların çalışmalarını ve görüşlerini detaylı olarak inceleyelim…

Antalyada Deprem Riski Var Mi 4

1- Naci Görür: Antalya'yı Bekleyen 3 Büyük Tehlike Var

2023 yılının ortalarında Naci Görür, “Depreme Dirençli Bir Antalya” konulu panele katıldı. Bilim Akademisi Üyesi yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, şehrin deprem riski ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Antalya Körfezi’nde zeminin durumu ve yapısı dikkate alınmadan imar izinlerinin verilmesini “faciaya davet” olarak niteleyen Görür, imara açılan alüvyonlu ve zemini sulu bölgelerin olası deprem senaryosunda sular altında kalabileceğini belirtti.

İlgili panelde ülkemizde 13 milyon yıldan beri fay hatlarının aktif olarak deprem ürettiğini belirten Naci Görür, “Halkımızın şunu iyi bilmesi lazım: Türkiye hiçbir zaman depremlerden kurtulamayacak” açıklaması yaptı. Ek olarak Antalya’nın diğer şehirlere kıyasla daha az risk içerdiğini belirten Görür, deniz ya da çevre bölge merkezli depremlere hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Antalya’da deprem riski var mı konusunu Ahmet Ercan’ın yorumları ile inceleyelim…

Antalyada Deprem Riski Var Mi 5

2- Ahmet Ercan'dan Antalya İçin Deprem Riski Yorumları

5 Aralık 2020’de Gazipaşa’da yaşanan 5.5’lik deprem, kısa süreli korku ve paniğe neden oldu. İlgili dönemde pek çok bilim insanı televizyon ekranlarında açıklamalarda bulunmuş, Antalya deprem riski haritasını analiz etmişlerdi. Ahmet Ercan, Antalya’dan fay hattı geçiyor mu sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlayan isimlerden birisi olmuştu.

Ahmet Ercan yapmış olduğu açıklamalarda “Antalya’da bu büyüklükte bir deprem son yıllarda hiç görülmedi. Bu akıllara zarar.” şeklinde ilgili depremi yorumlamıştı.

İlgili bilim insanlarının ve bölgenin deprem riskini ölçümlemeye yönelik yapılan çalışmalar, Antalya’da deprem riskinin diğer şehirlere göre daha az olduğunu gösteriyor. Ancak Antalya’da deprem riski var mı sorusunun her zaman için böyle bir risk olduğu şeklinde yanıtlanması gerekir. Çünkü her ne kadar şehir merkezi ve ilçeleri için deprem riski bulunmasa da, çevre iller ya da deniz merkezli oluşacak büyük bir depremde Antalya’nın da etkilenmesi mümkündür.

Antalyada Deprem Riski Var Mi

Antalya'da Deprem Riski Olan Yerler ve İlçeler

Antalya’da deprem riski var mı? Ne durumda? gibi soruları detaylı bir şekilde yanıtladık. Şimdi, ilgili şehirde hangi ilçelerin ve yerlerin deprem açısından risk taşıdığını açıklayalım. Antalya’nın diğer şehirlere nazaran deprem açısından daha az riskli olması, bölgeyi her ne kadar güvenilir yapsa da, deprem riski her zaman için söz konusudur.

Antalya’da deprem riski olan ilçeler ve yerler şu şekildedir:

  • Akseki ilçesi,
  • Gündoğmuş ilçesi,
  • Kemer ilçesi,
  • Serik ilçesi,
  • Manavgat ilçesi,
  • Alanya ilçesi,
  • Antalya’nın kuzeydoğu ve kuzeybatı bölgeleri.

Antalya’dan fay hattı geçiyor mu sorusunun yanıtı olan bu ilçe ve bölgeler, şehrin deprem riski en yüksek yerlerini ifade etmektedir. Antalya’da deprem üreten fay kaynakları ise sırasıyla, Fethiye – Burdur fay zonu, Helenik – Kıbrıs fayının Finike uzantısı, Kırkkavak ve Aksu fayı boyunca uzanan fay zonu, Kemer – Isparta – Korkuteli uzanımlı deprem aktivitelerin birleşiminden oluşan Antalya zonudur.

Antalya'da Deprem Riski Olmayan Yerler

Antalya’da deprem riski var mı sorusunun yanıtını verdik. Şimdi şehir genelinde hangi bölgelerin deprem açısından daha az riskli olduğunu açıklayalım. Antalya’nın deprem risk haritası çalışmalarına göre, yukarıda düşük riskli olarak ifade edilen Akseki, Gündoğdu, Kemer, Serik, Manavgat, Alanya, şehrin kuzeydoğu ve kuzeybatı bölgeleri haricindeki yerlerin daha güvenilir olduğu ifade edilebilir.

Ancak, deprem riski, Türkiye’nin her şehrinde olduğu gibi Antalya’da da aktif olarak yer almaktadır. Dolayısıyla öncesinde yapılan çalışmalar ya da açıklamalar, Antalya’da deprem olmayacağının garantisini veremez. Bu nedenle Antalya’da deprem riski var mı şeklinde araştırma yapan okuyucularımız için her halükarda depreme karşı kişisel önlemlerini almalarını öneriyoruz.

Antalyada Deprem Riski Var Mi

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya’da deprem riski var mı araştırmasına ek olarak sıkça sorulan soruları yanıtladık:

1- Naci Görür Antalya için ne dedi?

Prof. Dr. Naci Görür, Antalya hakkında yaptığı son açıklamada, şehrin diğer bölgelere kıyasla daha az deprem riski taşıdığını, ancak denizden ya da çevre bölgelerden gelebilecek depremlere karşı doğal riskin her zaman bulunduğunu belirtmiştir.

2- Antalya'da büyük bir deprem bekleniyor mu?

Geçmiş dönemde Antalya ve civarında depremler meydana gelmiştir. Bununla birlikte yapılan açıklamalar, Antalya’nın diğer şehirlere kıyasla daha az riskli olduğunu, ancak büyük depremler olabileceğini göstermektedir. Alınacak önlemlerde de büyük depremlere hazırlık niteliğinde çalışmaların yapılması gerekmektedir

Muhabir: Nihat Toklu