Antalya tarımı için önemli bir değer olan çandır fasulyesinin azalan üretim miktarını tekrar arttırma çalışmaları sonuç vermeye devam ediyor. Çandır fasulyesinin bilinirliğini arttırmak adına Konyaaltı Belediyesi her yıl 'Çandır Fasulye Şenliği' düzenlerken bu etkinlik sayesinde çandır fasulyesi üreticileri de vatandaşlara fasulye satışını gerçekleştiriyor.

Antalyafasulye (Small)

ÜRETİM 15 KATINA ÇIKTI

Konyaaltı ilçesinin Yarbaşçandır Mahallesi'nde üretilen Çandır fasulyesinin, senelik ortalama üretim miktarı gün geçtikçe 20 tondan 2 tona kadar gerileme yaşamıştı. En son 2017 yılında 2 ton fasulye üretiminin gerçekleşmesi ile Konyaaltı Belediyesi, üretimi arttırmak adına Yarbaşçandır Mahallesi'nde 5 bin 500 metrekarelik ve mülkiyeti belediyeye ait olan tarlada fasulye üretimine adım attı.

Antalya'nın o bölgesindeki esnaf ayağa kalktı: “Ekmeğimizle oynamayın” Antalya'nın o bölgesindeki esnaf ayağa kalktı: “Ekmeğimizle oynamayın”

Fasulyecandır (Small)

Fasulyelerin yetiştirilmesinin ardından Konyaaltı Belediyesi 'Fasulye Şenliği' etkinliklerini başlattı ve fasulyelerin bir kısmını ise tohum olarak bölge üreticilerine dağıttı. Emeklerin karşılığı alındı ve 2020 yılında üretim 30 tona ulaştı.

Fasulye (Small)

ÇANDIR FASULYE ŞENLİĞİ

Konyaaltı Belediyesi tarafından 2017 yılında başlatılan 'Fasulye Şenliği' ile çandır fasulyesinin üretimi 3 yılda neredeyse 15 katına çıktı. En son 2017 yılında 2 ton üretim yapılan fasulyede 2020 yılı ile 25-30 ton kadar ürün elde edildi. Konyaaltı Belediyesi'nin çalışmaları ile her geçen yıl üretiminde düşüş yaşanan fasulyenin tekrar canlanması sağlanırken bölge halkı ve üreticiler de bu gelişmelerden oldukça memnun kaldı.

Fasulyesenlik (Small)

YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞKEN TEKRAR CANLANDI

Ülkemizin ve Antalya'nın önemli değerlerinden biri olan ve ismini Konyaaltı ilçesinin Yarbaşçandır Mahallesi'nden alan Çandır Fasulyesi için yapılan fasulye şenlikleri ile bir yandan çiftçiler teşvik edilirken bir yandan da nerdeyse yok olmaya doğru giden Çandır fasulyesinin üretiminin tekrar canlanması sağlanmıştır. Her sene fasulye ekimleri yapılırken hasat zamanı elde edilen fasulyeler de şenlik dönemlerinde halka ikram ediliyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA