Antalya Ticaret Borsası Başkan Vekili Halil Bülbül başkanlığında yapılan toplantıya, Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Kumluca Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Sedat Özdilek, Antalya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, Tarım Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Başkanı Özlem Çağırıcı Armut, ATB 5. Meslek Komitesi Başkanı Ufuk İngeç, komite üyeleri ile sektör paydaşları katıldı. ATB Başkan Vekili Halil Bülbül, Borsa olarak her yıl Kurban Bayramı öncesinde sektörel analiz toplantısı düzenleyerek hayvancılık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve önemli konuları değerlendirdiklerini belirtti. Bülbül, "Antalya Ticaret Borsası olarak, tarım ve hayvancılık sektöründeki gelişmeleri meslek komitelerimizden takip eden ve sektörümüzün ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran bir yaklaşımla hareket ediyoruz. Burada konuşulan konuları, sorun ve talepleri ilgili kurumlarla paylaşacağız" dedi.

ANTALYA'DA KURBANLIK SIKINTISI YOK

64799 (1) (Small)

Tarım Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Başkanı Özlem Çağırıcı Armut, Antalya'da hayvan varlığında sıkıntı olmadığını anlatırken, kurbanlık hayvan arzında da sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Armut, Antalya'da Kurban Bayramı'nda 190 bin küçükbaş, 15 bin büyükbaş hayvan kesilmesinin öngörüldüğünü belirterek, 65 kurban satış yerinin belirlendiğini, kesim yerleriyle ilgili kontrollerin devam ettiğini kaydetti.

ETİ 5 BARON YÖNETİYOR

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, bu yıl kurban sayısında sıkıntı olmayacağını ancak hayvan varlığının her geçen yıl azaldığını söyledi. Yardımcı, şöyle konuştu:

"İthal etin geldiği bir dönemde hayvanını satan yetiştirici bir daha yerine hayvan koymaz. Biz önce neyi üreteceğiz, besicilere nasıl destek olacağız, buna bakmamız lazım. Şu an dışarıdan hayvan almak, beslemekten karlı. Türkiye'de et baronları var. Devletin getirdiği fiyattan aşağı et getirenler var. 5 baron, et sektörünü yönetiyor. Bugün etin fiyatını indiriyor, yarın artırıyor. Binlerce hayvan aldılar. Devlet bu baronlara dur diyecek mi? Bunları çözemezsek etteki sorun çözülmez. Devletin besiciye destek olması lazım. Besicilik yok oluyor, besicilik biterse dışarıya mahkum oluruz, 1 liralık hayvanı 5 liraya alırız. Türkiye'de fiyatı en az artan ürün ettir. Temel gıda maddelerine yüzde 300 zam gelirken ete yüzde 100 zam gelmiş."

GEÇEN YIL KURBAN KESENLERİN ÜÇTE BİRİ BU YIL KESMEZ

64799 (2) (Small)

Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, geçen yıl kurban kesinlerin yüzde 30'unun bu yıl kurban kesemeyeceğini söyledi. Alp, "Kurbanlık sıkıntısı olmaz çünkü kesim azalacak. Aile işletmeciliğini bırakırsak hayvancılık sürdürülemez. Su bulanık. Bulanık suda balık avlıyoruz. Tarımda da hayvancılıkta da kendi başımıza bırakılmışız" dedi.

Serik’te annesi ölen oğlak ailenin yeni üyesi oldu… Altını bezleyip biberonla besliyorlar Serik’te annesi ölen oğlak ailenin yeni üyesi oldu… Altını bezleyip biberonla besliyorlar

BU YIL YETER SENEYE?

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk, bu yıl kurbanlık hayvan varlığının yeterli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ancak gelecek yıl aynı kişilerin aynı kurban sayısıyla sistemde olup olmayacağı konusunda kaygılarımız var. 800 yaylamız var, 400'üne çıkıldı. Yaylaya çıkan arkadaşlarımız kar çukurlarını kontrol ediyor. Eskiden kar çukurları dolu olurdu, bu yıl bırakın dolu olmayı esamesi bile okunmuyor. İklim krizini biz yerli hayvan dışında herhangi bir başka hayvanla atlatamayız. Hayvancılık politikamızda yerli hayvan varlığımız küçükbaş mutlaka olmalı. Ayrıca, su fakiri bir ülkeyiz, büyükbaşın tükettiği yemi sulayacak suya sahip değiliz. Küçükbaşın temelinde ise aile işletmeleri var, her ikisi de yok oluyor. Bizde oğlan yaymaz, gelin sağmazsa koyun oyundur denir. Şimdi oğlan yaymıyor, gelin de sağmıyor."

KENTE GİDEN BİR DAHA DÖNMEDİ

64799 (Small)

Kumluca Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Sedat Özdilek, Batı Akdeniz'de geçmiş yıllarda sayı olarak çok olan küçükbaş hayvan varlığının gün geçtikçe azaldığını belirterek, "Önce ormanlık alanları yasakladılar. Hayvanını satan kente gitti, kente gelen bir daha dönmedi. Hayvancılık böyle böyle bitiyor" diye konuştu.

Toplantıya katılan kurum temsilcileri, başta yem olmak üzere yüksek girdi maliyetlerinden yakınırken, desteklerin yetersiz olduğunu ve sektör dışından kişilere verilen desteklerin amacına ulaşmadığını kaydetti. Katılımcılar, kuraklığa dayanıklı bitkisel üretime yönelerek yem açığının kapatılabileceğini söyledi.

Kaynak: DHA