Çevreci bisikletli gençler, “Bu ülke bizim, bu vatan bizim” derken 7’den 77’ye herkesi Çevre ve doğaya karşı duyarlı olmak için uyardı. Çevreye duyarlı vatandaşlarca, atıklarını toplamadan gidenlere ve çöp yerine ağaç diplerine koyanların görüldükleri takdirde fotoğrafının çekilmesi istendi. Çekilen fotoğraf, yetkililere ulaştırıldığı gibi sosyal medya da deşifre edilmesinden yana olduklarını söyleyen Bisikletli Çevre ve Doğasever gençler konuyla ilgili olarak şunları söylediler:

77520545 8C1D 4Ea5 B2F3 C0C5Dd7C3C8F (Small)

“Ağızlarını silip attıkları peçete ile suyu içilen pet şişelerin doğaya değil, çöpe atılması şart, kesinlikle ortada bırakılmamalıdır. Bir peçete atığı veya bir pet su şişesinden ne olacak ne çıkar bundan- diyen umursamaz vatandaşlara yaptırım gücü için mutlaka ceza uygulanması caydırıcı olabilir düşüncesindeyiz. Sahil ve birçok piknik yapılan alanlarda piknik yapanlara oturup dinlenenlere doğayı seviyor musunuz? diye sorduk, hep EVET cevabı alıyoruz, ertesin aynı sahil ve piknik alanına gittiğimizde ortalık çöpten geçilmiyor, şaşkınlık içindeyiz. Bizler doğayı acaba böyle mi seviyoruz sorusunu aklımıza getirirken, tekrar soruyoruz, biz atmadık, ama bizden öncekiler atmış olabilir cevabı çıkıyor ortaya, ortalık çerçöp dolu kimin attığı belli değil, atan ise ben atmadım diyor.”

Turizmin başkenti Antalya’da fiyatları gören tatilciler neye uğradıklarını şaşırdılar Turizmin başkenti Antalya’da fiyatları gören tatilciler neye uğradıklarını şaşırdılar

B83B2A19 F85B 4B6A 8F3E Be75C2Ef86Bc (Small)

ÇEVRE EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLMELİ 

Öte yandan Antalyalı bazı Çevre Mühendisleri ile Bisikletli Çevre ve Doğasever gençlerden Ali Hancı, Yusuf Göltaş, Selim Yanıkoğlu, Turizm sezonun açılmasıyla birlikte özellikle piknik alanları sahillerin çok değerli olduğuna dikkat çekerek, “Çevre konusunda eğitimi şart. Eğitim ise önce ailede başlamalı. Anne ve babaları uyarıyoruz. Lütfen çocuklarınıza çevreye karşı duyarlı olduğunuzu gösterin. Yetkiler de ÇEVRE konusunda daha çok önlem alsınlar” dediler.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK