Türkiye’de halkın büyük bir çoğunluğu Müslümandır ve camiler ise en sık tercih edilen ibadet yerleri olarak ön plana çıkıyor. Antalya’daki camiler, ülke geneline göre sayıca hem fazla hem de bazı özellikleriyle tarihi yapılar arasında dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu içerikte Antalya’da kaç cami var sorusunu yanıtlarken aynı zamanda şehrin çeşitli özellikleriyle öne çıkan en önemli 7 camisini listeliyoruz.

Antalya’da kaç tane cami var sorusu, zaman zaman vatandaşlar tarafından merak edilebiliyor. Yapılan son araştırmalara göre en çok cami olan iller sıralamasında ilk 10’da kendine yer bulan Antalya’nın kaç camisi var? Detaylı olarak açıklıyoruz. İşte ayrıntılar…

Antalya'da Kaç Cami Var?

Antalya camileri listesi, bölgeye turistik ya da çeşitli amaçlarla ziyaret gerçekleştiren vatandaşlar tarafından araştırılmaktadır. Özellikle tarihi olarak büyük bir öneme sahip olan pek çok cami, Kaleiçi, Kepez, Lara, Elmalı, Aksu, Muratpaşa, Konyaaltı, Kaş gibi önemli bölgelerde konuşlanmaktadır.

Antalya’da kaç cami var sorusuna yönelik yapılan son araştırmalar, şehirde 2.306 camii olduğunu göstermektedir. Küçük büyük hemen her semtte bulabileceğiniz bu camiler, sayıca Antalya’nın Türkiye genelinde ilk 10 sırada yer almasını sağlamıştır. Türkiye’nin en çok camisi olan şehirlerinden Antalya’nın camileri hakkında detaylı bilgileri aktarıyoruz…

Antalya Camileri Listesi: Ön Plana Çıkan 7 Cami

Antalya, Akdeniz’in ve Türkiye’nin turizm başkenti olarak doğal ve tarihi pek çok güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Turistik gezi ya da tatil amacıyla giden kişiler, gerek tarihi güzellikleri keşfetmek gerekse de ibadet yapmak için Antalya camilerini araştırmaktadır. Antalya’da kaç cami var sorusunu yanıtladıktan sonra şehrin en önemli 7 camisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Tarihi geçmişi, döneminin mimari anlayışını yansıtan ve çeşitli özellikleriyle öne çıkan Antalya’nın en önemli 7 camisi şu şekildedir:

  • Şehzade Korkut Camii
  • Sultan Süleyman Camii (Kale Camii)
  • Bali Bey Camii
  • Murat Paşa Camii
  • Emir Bedrüddin Camii
  • Murat Paşa Camii
  • Yivli Minare

İşte Antalya’nın camileri…

Antalyada Kac Cami Var Korkut Camii

1- Şehzade Korkut Camii

İlk yerleşim tarihinin 2500 yıl öncesine kadar uzanmasıyla şehrin en önemli noktalarından birisi olan Antalya Kaleiçi, aynı zamanda cami bakımından da eşsiz yapıları içerisinde barındırıyor. Antalya’da kaç tane cami var sorusuna yönelik olarak en önemli yapılardan birisi olan Şehzade Korkut Camii, MÖ. 330 – 30 tarihleri arasında oluşturulmuş, kilise olarak kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde bölgenin Türk hakimiyetine girmesiyle birlikte cami olarak kullanılmıştır.

1970’li yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyon çalışmaları, bu yapının daha fazla tahrip olmasını engellemiştir. Ancak zamanla yeni tahribatların oluşması geri getirilemeyecek kayıpların yaşanmasını sağlamıştır. Şehzade Korkut Camii, kayıtlardaki son işlevine sahip olması, arkeolojik alan ve orijinal malzemeye dokunulmaması, yapılan restorasyon çalışmalarında amaçlanan unsurlardan bazıları olmuştur.

Sultan Suleymaniye Camii

2- Sultan Süleyman Camii (Kale Camii)

Antalya’da kaç cami var sorusunun yanıtı içerisinde kendine yer bulan, şehrin en önemli camilerinden bir diğeri Sultan Süleyman Camii’dir. Kale Camii olarak da geçen bu yapı, Alanya’da bulunan tersanenin batı bölümünde yer almaktadır. I. Alaaddin Keykubad tarafından yapılan camii, 1530 – 1566 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir. Yeniden inşa çalışmalarını Sultan Süleyman yaptırdığı için yapı bu isimle anılmaktadır.

Sultan Süleyman Camii, moloz taştan yapılmıştır. Kare planlı olarak oluşturulan caminin sekizgen kasnak üzerinde kiremitli bir kubbesi bulunmaktadır. Son cemaat bölgesi ise dört ayak üzerine kurulmuş kiremitli üç kubbe ile çevrilidir.

Bali Bey Cami

3- Bali Bey Camii

Antalya’da kaç cami var sorusunun yanıtlarından birisi olan Bali Bey Camii, Muratpaşa ilçesi Bali Bey Sokağı’nda bulunmaktadır. 15. yüzyılda Malkoçoğlu Bali Bey tarafından yaptırılan bu cami, kareye yakın bir plan içerisinde sekizgen kasnak üstüne bir kubbenin örtmesiyle oluşturulmuştur.

Murat Camii

4- Murat Paşa Camii

Antalya’nın camileri listesinde bir diğer seçenek olarak Murat Paşa Camii verilebilir. Muratpaşa ilçe sınırları içerisinde olan bu yapı, 1570 yılında Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Ancak önceki dönem olan Selçuklu kaligrafi sanat izlerine de rastlanmaktadır. Son cemaat yerinin arka kısmında yer alan sütunlar, bu sütunların Korint nizamına göre yapılmış başlıkları, bu izlerin en büyük göstergelerinden birisidir.

Emir Bedruiddin Cami

5- Emir Bedrüddin Camii

Antalya Alanya camileri listesinde yer alan Emir Bedrüddin Camii de dönemin mimari anlayışını yansıtan önemli izleri barındırmaktadır. Adını hemen yan kısmında bulunan andız ağacından alan ve Andızlı Camii olarak da bilinen bu yapı, 1277 tarihinde Emir Bedrüddin tarafından yaptırılmıştır.

Caminin yan bölümünde kesme taşlardan yapılma çok da yüksek olmayan bir minaresi bulunmaktadır. Emir Bedrüddin Camii, Minberi oymacılık sanatına verilecek en güzel örneklerdendir.

Omer Pasa Camii

6- Ömer Paşa Camii

Antalya’da kaç cami var sorusuna yönelik yapacağınız araştırmalarda şehrin en önemli camilerinden birisi olarak Ömer Paşa Camii ile de karşılaşabilirsiniz. Elmalı merkezde yer alan bu camii, 1610 yılında Ketenci Ömer Paşa tarafından yaptırılmıştır. Aynı zamanda Ömer Paşa Külliyesi adıyla da bilinmektedir.

Cami, öncelikle 1870 tarihinde onarılmış, daha sonra 1929 yılında yıkılmış olan minarenin yerine 1938 – 1942 yılları arasında yeni bir minare yapılmış, inşa sürecinde camiinin diğer bölümleri de onarılmıştır. Antalya’nın camileri listesinde en büyük yapı olma özelliği taşıyan bu camii, Türkiye’de de bu özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Yivli Minare Camii

7- Yivli Minare (Ulu Camii)

Antalya şehir merkezinde bulunan Yivli Minare ile listemizi sonlandıralım. Yivli Minare, Alaaddin Keykubad tarafından 1230 yılında kiliseden camiye dönüştürülen Ulu Camii’nin minaresi görevi görür. Kentin en önemli simgelerinden birisi olan Yivli Minare, cami binasından ayrıdır ve hemen yanında yer alan Kale Kapısı Meydanı’nda inşa edilmiştir.

Antalya’da kaç cami var sorusuna yanıt aradık ve aynı zamanda güzide şehrin en önemli 7 camisine ait bilgileri aktardık. Şimdi sıkça sorulan soruları yanıtlayalım…

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya’da kaç cami var sorusuyla birlikte sıkça sorulan ve merak edilen bazı soruları yanıtladık:

1- En çok cami hangi ilde?

2024 yılının ilk döneminde yapılan araştırmaya göre en çok cami sırasıyla İstanbul, Konya, Ankara, Samsun, Kastamonu, Antalya, Ordu, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Trabzon şehirlerinde bulunmaktadır. Bu araştırmaya göre Antalya, Türkiye’de en çok camiye sahip olan 6. şehir oldu.

Onlar sevdiklerini mezarlıkta ziyaret etti.. Antalyalılar şehitlerini unutmadı Onlar sevdiklerini mezarlıkta ziyaret etti.. Antalyalılar şehitlerini unutmadı

2- Antalya'nın ne kadar camisi var?

Antalya’da kaç tane cami var sorusuna yönelik olarak aynı araştırma sonuçlarında 2.306 caminin yer aldığı bilgisi geçmektedir

Muhabir: Nihat Toklu