Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı hazırlıkları devam ediyor. Et fiyatlarında yaşanan artışlar ülke genelinde olduğu gibi Antalya'da da kurbanlık fiyatlarının artmasında neden oldu. Geçen yıla kıyasla bu yıl küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık fiyatlarında 2 kat artış gözlendi.

Kurbanhayvan (Small)

Antalya hayvan pazarında kurbanlık satışı yapan besiciler bu yılki kurban fiyatları hakkında bilgi verirken fiyatların hayvanın kilosuna ve boyuna göre değişiklik gösterdiğinin altını çizdi.

Bayramhayvan (Small)

16 Haziran günü başlayacak olan Kurban Bayramı öncesinde hayvan pazarlarındaki son durumun analizleri devam ediyor. Küçükbaş ve büyükbaş kurban fiyatlarında geçen yıla oranla artış yaşandığı gözlendi. Hayvanın kilosuna ve boyuna göre fiyatlarda değişiklikler yaşanırken geçen yıla göre kurbanlık fiyatlarının 2 katına çıktığı gözlendi.

Antalya'nın mucize bebeği Mercan taburcu oldu Antalya'nın mucize bebeği Mercan taburcu oldu

Kurbankoyun (Small)

Buna göre, geçen yıl küçükbaş kurban fiyatları ortalama 7 bin TL'den, büyükbaşlar ise 80 bin TL'den başlarken bu sene küçükbaşlar 15 bin liradan ve büyükbaşlar ise 130 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Koyun (Small)

KİLOSUNA GÖRE DEĞİŞİYOR

Antalya hayvan pazarında küçükbaş kurbanlık satışı yapan vatandaş "Küçükbaş kurbanlık fiyatları 15 bin ile 20 bin TL arasında değişiyor. Hayvan 40 kilo ise yaklaşık 18,19 kilo et çıkıyor. Yine küçükbaş hayvan 50,55 kilo ise ortalama 25 kilo et çıkıyor" dedi. Büyükbaş kurban satışı yapan vatandaş ise "130 bin liradan başlayarak 300 bin liraya kadar çıkan hayvanlarımız var. 130 bin liralık bir kurbanlıkta ortalama 330 kilo et çıkarken 300 bin liralık bir kurbanlıkta da yaklaşık 800-850 kilo et çıkıyor" ifadelerine yer verdi.

Koyunkeci̇ (Small)

KURBANLIK HAYVANDA NASIL ÖZELLİKLER OLMALI?

Kurban kesmek için oldukça yüksek ücret ödeyen vatandaşlar hayvanın sağlıklı olup olmadığını da araştırıyor. Buna göre kurbanlık hayvanda dikkat edilmesi gereken bazı özellikler; Kurbanlık hayvanın davranışları, yürüyüşü ve vücut yapısında anormallik olmamalı, tüyleri canlı ve parlak görünmeli, gözlerinde cansız bir görüntü olmamalı, geviş getirmesinde ve solunum alıp vermesinde sıkıntı olmamalıdır.

Pasabüyük (Small)

Gözle görülür bir hastalığı, zayıflığı olan, bir ya da iki gözü görmeyen, boynuzlarının biri ya da ikisi kökünden kırılmış, vücudunun belli bölgeleri kesilmiş ve dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş hayvanlar kurbanlık olarak alınmamalıdır.

Muhabir: Sibel YEŞİL