Ruslar akın akın ülkesine döndü Antalya’da evler elde kaldı Ruslar akın akın ülkesine döndü Antalya’da evler elde kaldı

Meclise taşınan EGM'nün Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında usulsüzlük ve torpil iddiaları hakkında değerlendirmelerde bulunan Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, " Biz iktidardan mülakattan, sözlüden vazgeçilmesini ve alınan puanlara göre atama yapılmasını talep ediyoruz." dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü 2024 yılı “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sözlü Sınav”ı sonuçları Nisan ayı itibari ile açıklandı. Ancak sınavda Türkiye 1.si dahil yüksek puan alan birçok kişinin mülakatta elenmesi gündemde bomba etkisi yarattı. Yazılı sınavda yüksek puan alan 120'den fazla adayın mülakatta elenmesi EGM'de usulsüzlük ve torpil iddialarını gündeme getirdi.

Mülakat Krizi (5)

Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosundaki sivil memurlar için gerçekleştirilen ve 4-5 Kasım 2023'te yapılan “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı”nda yaşanan mülakat tartışmaları giderek büyüyor. İlk olarak CHP Gaziantep Milletvekili Hasan Öztürkmen tarafından ortaya atılan EGM'de usulsüzlük ve torpil iddiaları ele geçirilen belgeler sonrası meclise taşındı.

98 PUAN ALARAK ELENDİ

CHP’li Öztürkmen tarafından paylaşılan belgelerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nde görev yapan sivil memurların katıldığı “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı” sonuçlarına göre en yüksek puanı alarak Türkiye birincisi ve ikincisi olan adaylar mülakatta düşük bir puan alarak elenirken, Şırnak’ta da 98 puan alan şehit çocuğunun mülakatta elendiği görüldü.

"KENDİ KADROLARI İÇİN MÜLAKAT YÖNTEMİNİ SEÇİYOR"

EGM'de ortaya çıkan usulsüzlük iddiaları hakkında Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar da değerlendirmelerde bulundu. Başkan Acar, "Cumhurbaşkanı, 2023 seçimlerinden önce devlet dairelerine alımlarda mülakatın olmayacağını, mülakatların kaldırılacağının sözünü vermişti. Ama bugün eğitimde, sağlıkta her alanda önümüze yine mülakat konmaktadır. Bu mülakatlar neden konulur? AKP iktidarı kendi kadrolarını belli makamlara getirebilmek için mülakat yöntemini seçmektedir." açıklamasında bulundu.

sadık acar

"TÜRKİYE 1.Sİ MÜLAKATTA ELENDİ"

Başkan Acar, mülakatlarda yaşanan durumlara değinerek, "Yazılı sınavda Türkiye 1.si olan bir Emniyet Müdürümüzün mülakatta düşük bir puan verilerek elendiğini duyduk. Diğer taraftan ise yazılı sınavda düşük puan alan ama mülakat ile puanı yükseltilen bir Emniyet Müdürümüzün ataması gerçekleştirilmiş. Görüyoruz ki hangi alanda olursa olsun yine liyakat değil, kendi çevresini belli makamlara getirme var." ifadelerine yer verdi.

"MÜLAKATTA TORPİL ORTAYA ÇIKIYOR"

Sınav sistemi hakkında da açıklama yapan Başkan Acar, " Biz Birleşik Kamu İş olarak emeğini vermiş, yıllarca üniversite okumuş, mezun olmuş gençlerimiz ve yetişmiş Emniyet Müdürlerimizin sınavda aldıkları puanların mülakatlarda geçerli olması lazım diyoruz. Çünkü; mülakat konusunda torpil ortaya çıkmaktadır. Siyasal iktidarlar kendi kadrolarını yaratmaktadır." dedi.

"HAKSIZLIKLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİZ"

Başkan Acar sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz iktidardan mülakattan, sözlüden vazgeçilmesini ve alınan puanlara göre atama yapılmasını talep ediyoruz. Biz kamuya alımlarda liyakatın ve adaletin ön plana çıkacağı şekilde atama yapılmasını istiyoruz. Biz Birleşik Kamu İş olarak bu yapılan haksızlıkların üzerine gitmeye ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz."

Muhabir: SİBEL YEŞİL