Birbirinden güzel sahillerinde ziyaretçilerine yüzme ve güneşlenme imkanı veren Antalya aynı zamanda zengin deniz canlıları çeşitliliği ile balıkçılık açısından da önemli olanaklara sahip. Son yıllarda amatör balıkçıların sayısı giderek artıyor. Ancak balık avlamak için yola çıkan amatör balıkçılar birçok problemle karşılaşıyor.

Antalyabalıkcıı

KÖPEK BALIKLARI DA VAR

Amatör balıkçılar, denizlerin ısınmasıyla deniz anası sayısının azalma gösterdiğini ancak balon balıklarının hala mevcut olduğunu söyledi. Tekneleri ile açılan balıkçılar sayıca az da olsa köpek balıklarını gördüklerini dile getirdi.

Amatör Kapak

Artık kıyıdan balık tutmanın giderek daha zorlaştığı belirten amatör balıkçılar özellikle otel, çeşitli mekanlar ve beach clup sebebiyle kıyıdan balık tutmanın neredeyse imkansız olduğunu belirtiyorlar. Aynı zamanda tekneleri ile de açıldıklarında da yine kıyıya yakın bölgelerde oteller tarafından kısıtlandıklarını dile getiriyorlar.

SAHİLDE ÖZGÜRCE YÜZMEK İSTEYEN VATANDAŞLAR DA ŞİKAYETÇİ

Diğer tarafta ise sahilde özgürce yüzmek isteyen vatandaşlar kıyılarda olta ile avlanan balıkçılar sebebiyle problemler yaşamakta. Amatör balıkçılar en çok Konyaaltı, Sarısu, Çıralı, Phaselis gibi yerleri tercih ediyor. Bu bölgeler aynı zamanda yüzmek için de en çok tercih edilen yerlerden başlıcaları.

Antalya’da sağlığa ulaşamıyor… Hastanelerdeki yoğunluğun sebebi ortaya çıktı! Antalya’da sağlığa ulaşamıyor… Hastanelerdeki yoğunluğun sebebi ortaya çıktı!

Olta Nasil Atilir

Özellikle yaz aylarında kalabalık sahillerde olta ile balık tutmaya çalışan amatör balıkçılar istemeden bazı kazalara da sebep olabiliyor. Oltaya takılmamak için rahat yüzemeyen vatandaşlar bu nedenle zor durumda kalıyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA