Yaz geliyor ve tatilciler o muallağı her sene olduğu gibi bu sene de yaşıyor. Akdeniz mi Ege mi? sorusunun cevabını arıyor. Türkiye’ deki tüm mavi bayraklı plajların neredeyse yarısına sahip, sınırları içerisinde bulundurduğu 200’den mavi bayraklı plajla, Antalya tatilcilerin sorusunu yanıtlar nitelikte. Tatil destinasyonu şehir, sahip olduğu tüm güzelliklerle tercih listelerinde yine birinci sırada. Anlaşılan o ki Carettalar da Ruslar da ağızlarının tadını gayet iyi biliyor. Mavi bayraklı plajlarıyla ünlü Antalya’da plajlar ve sahillerden başka yüzülecek yerler arasak nankörlük mü etmiş oluruz? Hayır! Çünkü bu şehir yüzme tutkunlarına doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla eşsiz seçenekler sunuyor. Bu yazımızda plaj ve sahiller dışında da yüzebileceğiniz, güzelliğiyle sizi kendine hayran bırakan Antalya’nın bazı rotalarını keşfedeceğiz birlikte. Dilerseniz başlayalım…

KRAL HAVUZU
Antalya'dan 65 kilometre uzaklıktaki Serik'e bağlı Akçapınar Mahallesi'nde yer alıyor. Kireç taşlarının suyun etkisi ile doğal bir şekilde oyulması, sonrasında oluşan havuz benzeri yapının içine dolan su ile oluşmuş Kral Havuzu size doğa ile iç içe bir yüzme deneyimi yaşatacak.

Kral Havuzu Yüzme

SAPADERE KANYONU
Kanyon, Alanya İlçesi'nin Sapadere Köyü'nde bulunup ilçe merkezine 40 km uzaklıkta konumlanıyor. Sapadere Kanyonu’nun suları gölet ve havuz gibi alanlarda birikmektedir ve akıntıdan korunarak yüzmenize olanak sağlamaktadır ancak Antalya’nın en kavurucu sıcaklarında bile bu kanyonun soğuk sularına dayanmak oldukça zor olacaktır.

Sapadere Kanyonu Antalya

KÖPRÜLÜ KANYON
Antalya’nın şehir merkezine yaklaşık olarak 1 saat yaptığınız bir yolculuk sonunda buraya ulaşabiliyorsunuz. Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Beşkonak beldesi ile Çaltepe köyü sınırları içinde yer alıyor. Burası Türkiye’nin en popüler rafting alanı olarak bilinmesinin yanı sıra sıcak yaz günlerinde serinlemek isteyenler için de alternatif bir seçenek.

Köprülü Kanyon Antalya

KAPUZ KANYONU
Şehir merkezine 10 km uzaklıkta konumlanan Kapuz Kanyonu, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bulunuyor. Adeta keşfedilmemiş bir cennet olarak adlandırılan Kapuz Kanyonu yaz aylarında buz gibi suya sahip olduğu için yüzmek ve serinlemek için de ideal alanlardandır. Ayrıca eşsiz florasıyla da neredeyse yeşilin tüm tonlarına ev sahipliği yapıyor.

Kapuz Kanyonu Antalya

Yusufçuk günleri nedir? Yusufçuk günlerinde neler yapılır? Yusufçuk günleri nedir? Yusufçuk günlerinde neler yapılır?

GELİN ŞELALESİ
Gelin Şelalesi, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Gökçepınar Köyü’nde Karapınar Vadisinin içinde yer alıyor. Gelin Şelalesi ve o şelalenin suyu ile beslenen doğal havuz olan Viking havuzu, plaj ve sahillerin kalabalığından sıkılanlar adına bir kaçış ve yüzme rotası olarak karşımızda. Burayı ilk geldiğinizde karşılaşacağınız manzara karşısında daha önce gelmediğiniz için üzüleceksiniz.
Gelin Şelalesi

LİMYRA ANTİK KENTİ
Diğer antik kent gezilerinizden farklı olarak, burayı ziyaretiniz esnasında yanınıza mutlaka bir mayo almanızı öneriyoruz. Niye mi?  Antalya'nın Finike ilçesinde yer alan Limyra Antik Kenti, içerisinde göller bölgesinden geldiği bilinen suyun oluşturduğu doğal havuzuyla ziyaretçilerine adeta tarihin içerisinde kulaç atma fırsatı sunuyor. M.Ö. 5. Yüzyılda kurulduğu bilinen antik kentte, yöre halkı da yüzmek ve serinlemek adına bu doğal havuzu sık sık kullanmakta olduğu görülmekte.

Lymra Antik Kent

Muhabir: BUSE ER