Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş Antalya’nın tüm dengelerini bozdu. Savaş sonrası Antalya büyük bir göç yaşadı. Antalya’da 2020 yılında 94 bin olan yerleşik yabancı nüfus 2021’de 136 bin 946’ya, 2022’de 172 bin 487'ye yükseldi. 2023 durağan geçerken, 2024’de ise tersine göç başladı.

SAHİLER RUS OLAGARKLARA GEÇTİ

3607439 D16Db97E5310E01995Fd6E94D7D0B474 (Small)

Göç ile birlikte birden fırlayan konut fiyatları nedeniyle Antalya’da yaşayan Türkler cazip fiyatlarla evlerini Ruslara satarak, kent merkezine taşınmayı tercih ettiler. Bu arda kaynağı belli olmayan son derece zengin Rus oligarklar sahilden yer toplamaya başladılar. Daha önce sahilde oturup evlerini satanlar kent merkezine taşınınca da bu kez buradaki ev fiyatları yükseldi. Daha önce orta kesimin oturduğu bu evler lüks kaçmaya başlayınca orta gelirliler bu kez Kepez Varsak tarafında taşındılar.

ÖNCE YÜKSELTTİLER, SONRA AYRILDILAR

64B297B7C062E3E0Ebe47421 (Small)

Antalya’ya bir anda sıcak para girişine neden olan Rus ve Ukraynalılar sadece ev fiyatlarının değil aynı zamanda piyasayı da yükselttiler. Antalya’da tüm ürünler bir anda katlandı. Bir zamanların düşük fiyatlı kafeleri, İstanbul’un lüks kafe fiyatlarını geçti. Yerli halk için kahve içmek lüks hale gelirken, zaman içerisinde Rus ve Ukraynalılarda bu fiyatların altında ezilmeye başladı.

Atadan kalan tohumlar topakla buluştu Atadan kalan tohumlar topakla buluştu

YA TİCARET YAPIYIORLAR YA KENTİ TERK EDİYORLAR

64B297Abc062E3E0Ebe47411 (Small)

Antalya’da özellikle Ruslar ticarette söz sahibi olmaya başladılar. Başta emlak sektörü olmak üzere Ruslar kendi işlerini kendileri yapar duruma geldiler. Taksicilikten, kuaförlüğe kadar geniş yelpaze ulaştıran Ruslar, Türklerin iş yapmasını da engellemeye başladı. Zengin Rusların işlerini orta gelirli Ruslar yaparak Antalya’da yaşamaya devam ediyorlar.

İŞ YAPAMAYAN GİDİYOR

Antalya’da herhangi bir iş yapamayan Ruslar ise Antalya’yı terk etmeye başladı. Genellikle de Antalya’da yaşayan Ruslar ülkelerine dönmeyeceklerse yaşam şartları Antalya’ya göre daha ucuz olan Mersin’i tercih ediyorlar. Bu göç Antalya’da fiyatların bir nebze de olsa düşmesini sağladı.

ANTALYALILAR TEPKİLİ

Toplu Ulasima Zam 701 (Small)

Bu arada Antalya esnafı da Ruslara tepki gösteriyor. Vergi kaydı olmaksızın el altın iş yapan Ruslar haksız rekabete neden oluyor. Zaman zaman çeşitli iş grupları Rusları protesto ediyorlar. Bu arada Antalya’dan memurlarda gitmek istiyor. Yüksek maliyetler, dar ve sabit gelirlileri yaşanmaz hale getirdi.

Muhabir: GÜNAY SARI