Meteoroloji'den vatandaşlara uyarı... Antalya'da sıcaklıklar boğacak Meteoroloji'den vatandaşlara uyarı... Antalya'da sıcaklıklar boğacak

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençlere yönelik hayata geçirilen seyahatsever projesi kapsamında yaz döneminde KYK yurtlarında kalan gençler nedeniyle öğrenciler mağdur olduklarını dile getirdi. Seyahatsever projesi ile 18-30 yaş arasında olan gençler, istedikleri şehirlerde bulunan KYK yurtlarına başvuruda bulunarak, yurtlarda ücretsiz konaklama imkanı buluyor. Bu yıl 8 Temmuz 2024 tarihinde başlayacak olan uygulama 25 Ağustos 2024 tarihinde sona erecek. Proje kapsamında en çok tercih edilen şehirlerden bir tanesi ise Antalya olmaya devam ediyor. Diğer şehirlerden tatil amacıyla Antalya’ya gelen gençler KYK yurtlarında ücretsiz bir şekilde konaklama imkanı buluyor. Ancak bu proje nedeniyle KYK yurtlarında barınan öğrenciler, sınav dönemlerinde apar topar nöbetçi yurtlara yönlendirildi. Sınav dönemlerinde mağdur olduklarını belirten öğrenciler, isyan etti.

Kyk Yurt (Small)

SINAV DÖNEMLERİNDE MAĞDUR OLDULAR

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlerin seyahat etmesini kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirdiği seyahatsever projesi öğrencileri mağdur ediyor. 1 Temmuz Pazartesi 2024 (bugün) tarihinden itibaren yemekhane yardımlarının sonlandırılması nedeniyle de bir hayli zor durumda olan öğrenciler, sınav dönemlerinde apar topar bütün eşyaları toplayıp yurttan çıkış yaparak nöbetçi yurtlara yerleşmeleri gerektiği bildirilmesi üzerine tepki gösterdi. Projeye tepkili olan öğrenciler, “Biz zaten sınav stresindeyiz. Zor şartlar altında sınavlarımıza çalışıyoruz. Bu proje nedeniyle yurtlarımızdan apar topar nöbetçi yurtlara geçmemiz gerektiği söylendi. Birkaç parça eşyamız yok ki. Hiçbir şekilde eşyamızın bırakılmasına müsaade edilmiyor. Bıraktığımız eşyalar ise çöpe atılıyor. Sınav dönemimizde bu konularla ilgilenmek bizi gerçekten yıpratıyor.

Kyk Yurtlari (Small)

PERDE ARKASI İÇLER ACISI

Herkes konuya iyi tarafından bakıyor ama bu projenin arka yüzü maalesef bu şekilde. Biz sınavlarımıza mı çalışalım, eşyalarımızı mı toplayalım ne yapalım şaşırdık artık. Hamal gibi sürekli oradan oraya eşya taşıyoruz. Çevre yurtlardan da gelecek öğrenciler olacak yer bulabilecek miyiz? Bilmiyoruz. Hiç tanımadığımız insanlarla bir anda aynı odayı paylaşmaya başlayacağız. Bir tarafı mutlu etmek için başka bir tarafı mağdur etmek ne kadar mantıklı? Gerçekten biz öğrenciler olarak çok mağduruz” şeklinde konuştular.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN