Antalya’da bayramda bir facia yaşandı. 12 Nisan 2024 Cuma günü meydana gelen teleferik kazasında 1 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi de yaralanmıştı. Olaydan sonra çıkan ilk bilirkişi raporu sonrası 13 kişi hakkında gözaltı kararı çıkmış, Adalet Sarayı’na bilgi vermesi için çağırılan eski ANET Genel Müdürü Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

Manavgat’ta dev proje halka duyuruldu… Manavgat yenilenecek Manavgat’ta dev proje halka duyuruldu… Manavgat yenilenecek

BAŞKAN KOCAGÖZ’ÜN İFADESİ

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ifadesinde, "28 Kasım 2023 tarihinde belediye başkanlığına aday adaylığına başvurusu yapmak amacıyla ANET Yönetim Kurulu Başkanlığından ve Genel Müdürlüğünden istifa ettim. 2017 yılı Ağustos ayı ANET A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak 2018 yılı kasım ayında söz konusu görevden ayrıldım. Belediye başkanlığına aday gösterilmeyince 2019 yılı mayıs ayı içerisinde yeniden ANET A.Ş. genel müdür ve yönetim kurulu başkanı olarak atandım” dedi.

“SIKINTI YAŞAMADIK”

Başkan Kocagöz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık 6,5 yıl teleferikle ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadık. Kazadan önce yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlarla ilgili hiçbir bilgim bulunmamaktadır. Teleferik benden önceki genel müdür döneminde faaliyete alınmıştı. Benim herhangi bir sorumluluğum var ise benim haricimde sorumluluğa gidecek 4 kişi daha bulunmaktadır. Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ön bilirkişi raporunda cıvatalarla ilgili hususlar yazmaktadır. Ayrıca bilirkişi raporunun da hatalı olduğunu söylemek isterim. Söz konusu teleferikle ilgili bakımlar ve cıvatalar, direklerin bakımı ve buna benzer tadilat onarımın yapıldığına dair bilgi ve belgeleri avukatım birazdan sunacaktır.

“BAKIMLAR EKSİKSİZ YAPILDI”

Benim görev yaptığım süre zarfında rutin bakımlar ile ağır bakımların eksiksiz yapıldığı, ANET A.Ş. Yönetim Kuruluna Mega Tower isimli şirket tarafından sunulmaktadır. Raporlar düzenli olarak çift heyet tarafından kontrol edilmektedir. Suçsuzum."

AVUKATLAR BUGÜN DİLEKÇE VERECEK

Mesut Kocagöz’ün avukatları 16 Nisan 2024 günü (bugün) Üst mahkemeye itiraz dilekçesi verecek. Dilekçenin bugün görüşülerek karara bağlanması bekleniyor. Ancak karar bir gün sonraya da bırakılabilir. Olay ulusal medyada da geniş yankı buldu. 2023 Kasım ayında ANET Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Başkan Kocagöz’ün aylar sonra böylesi bir kazadan sorumlu tutulması büyük eleştiri aldı. Mahkemenin vereceği karar ise merakla bekleniyor.

CHP NÖBETE DEVAM EDİYOR

Bu arada CHP Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün bulunduğu Döşemealtı L Tipi Cezaevi önündeki nöbetlerini sürdürüyorlar.

Muhabir: YAPRAK ÖZER