Antalya'nın elektriği siyasetin gündemi oldu... Antalya üzerinden yalanlama rüzgarı... Antalya'nın elektriği siyasetin gündemi oldu... Antalya üzerinden yalanlama rüzgarı...

Antalya Döşemealtı’ndaki birçok zeytin tarlasında son aylarda zeytin ağaçlarının yeşil olarak yaprakları bir anda sararıp dökülüyor. Sarı yapraklar dökülürken sahilde zeytinler saçma tanesi kadar büyürken, yayla kesimlerinde zeytin ağaçlarının çiçekte olduğu bildirildi. Yayla bölümlerinde herhangi bir sorun yaşanmazken sahil bölgesindeki zeytin bahçelerinde toprak sarı zeytin yaprakları ile dolup taşıyor.

655E21A0 037B 48A3 Bd07 833C8C8F7B88 (1) (Small)

Her yerde sarı yaprak olduğunu ifade eden üreticiler, ziraatçılar ile yaptıkları iş birliği sonucu kullandıkları ilaçların fayda etmemesine üzüldü. Sarı yaprak hastalığının zeytin ürününü etkilemesinden korkan, endişelenen üreticiler, “ Ne yapacağımızı şaşırdık. Daha önceki yıllarda sarı yaprak hastalığını gördük ama bu kadar değildi, şimdi çok endişeliyiz, korkuyoruz, ürünümüz zarar görecek” şeklinde konuştu.

AĞAÇLAR YAPRAKSIZ KALACAK

E5665F6D A1Fb 4D96 Babc 9F99Edf63Ab6 (Small)

Döşemealtı ilçesinin Çıplaklı, Başköy, Kirişçiler, Akkale, Selimiye, Çığlık mahallelerindeki zeytin ağaçları sarı yaprak hastalığı nedeniyle toprağa dökülen yapraklar yüzünden, zeytin ağaçları için üreticiler “Yapraksız kel gibi kalacak”  endişesi yaşıyor. Yetkililerden bu konuda yardım beklerken, “Bu hastalığa bir an önce çare bulunmalı,  şu anda saçma ta nesi kadar olan zeytin inşallah etkilemez.” dedi.

SARI HALKA İLACI ATILDI

Zeytinhasat (Small)

Emekliye ayrıldıktan sonra toprakla uğraşan, atadan miras kalan tarlalarına zeytin ağacı diken ve zeytin üretimi ile ilgilenen Öğretmenlerden Yusuf Halil Ekin ile Yunus Yıldırım, internet ve bölgedeki tecrübeli zeytin üreticilerinden edindikleri bilgiler ışığında sarı yaprak için ağaçlara sarı halka adında bir ilaç attıklarını ifade ederken, konu ile ilgili olarak şunları söylediler:

Zeytinpark kepez

“ İlaç atalı on beş günü geçti, ama sarı yapraklar azalacağı yerde artıyor. Ağaçların dipleri sarı zeytin yaprakları ile doldu taştı, zararı olur belki diyerek,  bu sarı yaprakları her gün toplayıp çöpe atıyoruz. Daha başka ilaç denemelerimizde oldu. Ziraatçılara danıştık, herkes değişik ilaç isimleri veriyor.

Zeytinagacdalı (Small)

Şu ilaç iyi gelir diye kesin bir şey söyleyen yok. Hangisinin iyi geleceğini bilemediğimiz için fazla ilaç kullanmamak adına şimdilik endişe ile beklemekteyiz” Öte yandan Serik ve Manavgat ilçelerindeki zeytin üreticileri de aynı sorunu yaşadıklarını öğrenildi.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK