Antalya’nın çeşitli bölgelerinde düzenli olarak her hafta semt pazarları kuruluyor. Kurulan semt pazarları, vatandaşa taze sebze-meye sunarken vatandaşların da büyük ilgisini çekiyor. Ancak semt pazarlarının kurulduğu bölgede büyük zincir marketlerin indirime gitmesi pazarcıları zor durumda bırakıyor. Durumdan şikayetçi olan semt pazarcıları, yetkililerin zincir marketlerini denetlenmesini istiyor.

Antalya Pazarci Esnafina Market Darbesi (1) (Small)

ZİNCİR MARKETLERDEN PAZARCIYA DARBE

Antalya’da semt pazarlarının yerel ekonomiye katkısı büyük. Semt pazarlarının kurulduğu çeşitli semtlerde büyük zincir marketlerin indirime gitmesi semt pazarcılarını zor durumda bırakıyor. Durumdan şikayetçi olan semt pazarcıları, her hafta pazar kurulduğunda zincir marketlerin indirime gittiğini ifade ederek “Her hafta semt pazarı kuruluyor. Bu bizim için önemli çünkü biz semt pazarcıları böyle geçim sağlıyoruz. Pazarda sattığımız ürünler taze ve doğrudan üreticiden geliyor. Bu durum yerel semt pazarcılarına katkı sağlıyor.  Ama semt pazarlarının kurulduğu bölgelerde büyük zincir marketler indirime gitmesi alışverişe gelen vatandaşların dikkatini çekiyor. Pazara gelen müşteri zincir marketten alışveriş yapıyor. Buda bizi olumsuz etkiliyor” dedi.

Antalya'nın elektriği siyasetin gündemi oldu... Antalya üzerinden yalanlama rüzgarı... Antalya'nın elektriği siyasetin gündemi oldu... Antalya üzerinden yalanlama rüzgarı...

Antalya Pazarci Esnafina Market Darbesi (2) (Small)

PAZARCILAR ZOR DURUMDA

Antalya da bulunan semt pazarcıları yetkililerin büyük zincir marketlerin denetlenmesini istediklerini belirterek, “yetkililere sesleniyoruz. Hafta da bir kez pazar kuruluyor biz böyle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Ama zincir marketler her gün açık ve para kazanıyor. Böyle devam ederse yerel semt pazarları ekonomik olarak zor durumda kalıyoruz” diye ifade etti.  Semt pazarcıları, rekabetle başa çıkabilmek için çeşitli stratejiler geliştiriyor. Bazıları, pazar günü ürün çeşitliliğini artırarak müşterileri çekmeye çalışırken, bazıları da fiyatları daha rekabetçi hale getiriyor. Pazarcılar, müşterilere taze ve doğal ürünlerin önemini anlatarak, pazara olan ilgiyi canlı tutmayı hedefliyor.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN