Gayrimenkul fiyatlarındaki artış sonrasında bütçesine uygun ev kiralamak isteyenler, internette sahte ilanlarda dolandırıcıların 'kapora' tuzağına düşmeye başladı. Gerçekte olmayan konuta ilişkin bilgiler yer alan ilanlarda, bağlantıların kurulduğu kişiyle telefonla kesildikten sonra talep eden dolandırıcılar, ucuz ev kiralamak isteyenlere mağduriyet yaşattı. Havale yoluyla kapora iptali sonrasında ilanı kaldıran, telefon hattını iptal eden dolandırıcılardan şikayette bulunanlardan, haklarını arayanlar için savcılık ya da insan hakları derneklerine başvurdu.

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, "İnternet ilanlarında ucuza araba, ev almak, konut kiralamak isteyenlerin çabası çoğu zaman pahalıya patlıyor. İnternette sahte emlak, otomobil ilanlarından dolayı stres yaşıyor. Tüketiciye ucuz fiyattan dolayı ilan azalabilir. Dolandırıcılar, ihtiyaçtan dolayı ucuza Satış ve kiralama hizmetleri gibi sigortalarla kapora talebinde bulunabilirsiniz. Satın alacak kişiler mutlaka ya da arabayı görsün, ekspertiz araştırması yapın. Kapora olarak gönderilen savcılığa şikayette bulunursanız karşınızda muhatap olamazsanız geri alamazsınız" diye konuştu.

Gündüz, ev kiralayacakların dolandırılmaması için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:

Bu bitkiler sadece Antalya’da var… Antalya'da tehlike büyüyor Bu bitkiler sadece Antalya’da var… Antalya'da tehlike büyüyor

Sahte Kapora

"İlanı veren, satın almak veya kiralamak isteyenden beğendiği gayrimenkulü ilandan çıkarmak için kapora istiyor. Vatandaş heyecanla para gönderiyor. Dolandırıcılar, ilan 1 gün kalsa da 10-15 kişi bu şekilde dolandırsa ciddi kazanç sağlıyor. Vatandaşlar almak istediği evi görsün, arabaların çoğalmasını sağlıyor İncelesin veya depozito ödemeyin."

Kaynak: DHA