Girdi maliyetlerinin vurduğu inşaat sektöründe yaşanan ekonomik krizler, ustaları işsiz bıraktı. Daha önce yoğunluktan dolayı işçi bulunamayan inşaat sektöründe ustalar çalışacak inşaat bulamıyor. İnşaat malzemelerinin fiyatlarının her geçen gün artmasıyla birlikte inşaat sektöründe ciddi bir daralma meydana geldi. Konut yapımlarında azalmaya gidilmesi ise barınma sorununu beraberinde getirdi. İnşaat sektörünün can çekiştiğini dile getiren İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, barınma sorununun her gün giderek arttığını ifade etti.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ DURDU”

Insaat Alani (Small)

İnşaat sektöründe daralmaya gidildiğini açıklayan Başkan Mehmet Soner Akdoğan, “Maliyetler artıyor öteki taraftan inşaat sektöründeki faizlerin yükselmesinden dolayı daralma söz konusu. Şu an için inşaat sektörü durmuş diyebiliriz. Şu anda yeni sözleşmeler yapılmıyor, yeni inşaatlara başlanmıyor. Bu durum çok sürdürülebilir değil. Zaten vatandaşlar konuta ulaşmada zorluk çekiyor. Bu durum konut fiyatlarına ve kiralara da yansıyor. Bu nedenle bir barınma krizi söz konusu” dedi.

MALİYETLER BARINMA KRİZİNE NEDEN OLDU

Insaat Iscisi (Small)

Beton fiyatlarının inşaat sektörünü etkilediğini belirten Başkan Akdoğan, “Beton maliyetlerinde 1 yıl içerisinde yüzde 100’e yakın bir zam söz konusu oldu. Bu da inşaat sektörünü çok ciddi anlamda etkiliyor. Bu durumu çimento beton üreticileri, çimento fiyatlarının artışına bağlıyor. Ama kurda bir oynama yok. Sektör bu şekilde giderse daralma devam edecek. Konut üretimi olmayacak ve bu nedenle barınma krizi her geçen gün büyüyecek” ifadelerine yer verdi.

Acılı annenin acısı 31 yıldır hala dinlemedi Acılı annenin acısı 31 yıldır hala dinlemedi

İNŞAAT USTALARI İŞSİZ KALDI

Insaat Sektoru Durdu (Small)

İşçi krizinin bittiğini ancak şu anda işçilerin işsiz kaldıklarını dile getiren Başkan Akdoğan, “Bir tek işçilik maliyetlerinde gerileme var. Bu da iş yok bundan kaynaklanıyor. 1 yıl öncesine kadar inşaatlarda çalışacak usta bulamıyorduk ama şu anda iş olmadığı için ustalar boşa çıktı. Bu durum sektörün iyice daraldığını gösteriyor. Girdi maliyetleri özellikle başta beton fiyatları olmak üzere iyice arttı. Bugün betonun metreküpü 2 bin 500 ile 3 bin TL arasında değişiyor. Konut üreticisi de şu anda zaten konut satamıyor. Öteki taraftan faiz çok yüksek olduğundan dolayı krediye ulaşmak çok zor. Hal böyle olunca sektör can çekişiyor diyebiliriz. Ben bu yılın bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“YENİ KONUT YAPIMI YOK”

Mehmet Soner Akdogan (Small)

İnşaat sektöründeki krizin her geçen gün büyüdüğünü söyleyen Başkan Akdoğan sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Antalya’da daha yoğun Döşemealtı ve Kepez ilçelerinde konutlar yapılıyor. Ama artık yeni iş gelmiyor. Bu maliyetlerle hem yatırımcılar hem de vatandaşlar önünü göremiyor. Vatandaşlar arsasını verse de müteahhitlerin inşaatı bitirip bitirmeyeceğini bilmiyor. Çünkü sektörde çok ciddi bir kriz söz konusu. Hal böyle olunca Kepez ve Döşemealtı’nda bile geçen yılki kadar konut yapımı yok.”

Muhabir: GÜNAY SARI