Antalya'nın yerel seçimlerden önce de en çok eleştiri konusu olan kent içi trafiği çözüme kavuşuyor.  Rusya ve Ukrayna'dan Antalya'ya gelen nüfusa iç göç ve deprem sonrası Antalya'ya gelenlere birlikte  ken trafiği büyük sıkıntı yaşıyordu.

Antalya'nın mutsuzluğu tescillendi… En mutsuz iller belli oldu Antalya'nın mutsuzluğu tescillendi… En mutsuz iller belli oldu

Daha önce ulaşımla ilgili açıklama yapan Antalya Büyükşehir Blediye Başkanı Muhittin Böcek, son 5 yılda Antalya nüfusunun 184 bin 549 kişi arttığını, 387 bin 696 yeni aracın trafiğe çıktığını açıklamıştı. Seçim öncesinde Antalya kent trafiğini ve toplu taşımayı rahatlatacak olan Konyaaltı-Varsak arasında yapılacak 4’üncü Etap Raylı Sistem Hattı ihaleye çıkmıştı.  

Antalyaya Yeni Rayli Sistem Hatti

ANTALYASPOR KAVŞAĞI'NDAN GEÇECEK

Antalya 4. Aşama Konyaaltı-Varsak Raylı Sistem Hattının, yaklaşık 14,3 km ana hat ve 825 m uzunlukta 3. Aşama bağlantı hattı yapımı ve 17 adet tramvay aracı kapsıyor. 4’üncü Etap Raylı Sistem Hattı, Konyaaltı ilçesindeki Kadınlar Plajı’ndan başlayacak. Akdeniz Bulvarı üzerinden Atatürk Bulvarı’nı takip edip Antalyaspor Kavşağı’ndan sonra Meltem’e dönecek.

RAYLI SİSTEME BAĞLANACAK

Buradan da yoluna devam edecek yeni tramvay hattı Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi-Güllük Caddesi’ni kesecek. Muratpaşa Camisi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi önünden geçtikten sonra Kızılırmak Caddesi üzerinden Kepez Belediyesi önünden Sakarya Bulvarı Kavşağı’nda 3’üncü Etap Raylı Sistem Hattı’na bağlanacak.

14 YAYA GEÇİDİ BULUNACAK

Proje kapsamında 6 battı çıktı kavşak, 14 adet yaya üstgeçidi, 20 durak ve 5.5 kilometre uzunluğunda yeraltı raylı sistem geçişi de var. Battı çıktıların 5’i Konyaaltı ilçesindeki Atatürk Bulvarı üzerinde, biri ise Kepez ilçesi sınırlarında planlanıyor.

YAŞAM ALANI OLACAK

Antalyaspor Kavşağı ile Kızılırmak-Karacaoğlan Kavşağı arasında kalan yaklaşık 5.5 kilometresi yerin 30 metre altında yapılacak tünel ile geçilecek. Böylece Antalla ilk kez kısmen de olsa metro ile tanışacak. Proje kapsamında Antalyaspor Kavşağı ile Falez Katlı Kavşağı arasında kalan yaklaşık 1 kilometrelik karayolu da yeraltına alınacak. Bu projeyle Antalya Stadyumu, Antalya Spor Salonu ve Cam Piramit arasında bir yaşam alanı yaratılması planlanıyor. 

Tramvay Antalya Yeni Hat (Small)ANTALYA'NIN AYNI ZAMANDA İLK METROSU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek seçim çalışmalarında da sık sık bu projeyi gündeme getirmiş ve Antalya'da ilk kez metro olacağına vurdu yapmıştı. İhale Antalya Büyükşehir Belediyesi 4.Kat İhale Salonu’nda 17 Nisan 2024 günü saat 14.30’da gerçekleşecek. Bu ihaleyi yakından takip eden Antalyalılar, yaklaşık 3 yıl sürecek olan proje sonrası trafikte rahatlama bekliyor.  Bu arada Antalya'daki toplu taşıma araçlarının sayısnın da artırılması bekleniyor.

Muhabir: NİHAT TOKLU