Antalya’nın Kepez İlçesi’ne bağlı olan Çankaya Mahallesi’nde okul sorunu her geçen gün artmaya devam ediyor. Yeni gelişmeye başlayan mahallede yeterli kapasitede okulun olmamasından dolayı vatandaşlar, ikametgahlarını mahalleye almak istemiyor. Çocuklarının yeterli kapasitede bir okulda okumasını isteyen vatandaşlar, ikametgahlarını başka bölgelerdeki mahallelere aldırıyor. Okul sorunu giderek büyürken, vatandaşlar yetkililerden okul yapılmasını istiyor. Antalya’nın önde gelen hayırseverlerinden bir tanesi olan Hacı Ali Uyaroğlu mahalleye birçok yardım yaparken, ilkokul yapımına başlamıştı ancak ilkokul bir türlü tamamlanamadı. Müteahhit ile karşı karşıya gelen hayırsever Ali Uyaroğlu daha önce okulun tamamlanmasını isteyerek, mahalledeki çocukların uzak bölgelerdeki okullara gitmesinin son bulmasını istemişti.

Antalya’da yaralı halde bulundu… Ekipler tarafından yakalandı Antalya’da yaralı halde bulundu… Ekipler tarafından yakalandı

Cankaya Mahalle Muhtari Veli Sari (Small)

OKUL YAPACAK HAYIRSEVER BULUNAMIYOR

Mahallede yapılan ilkokulun 4 yıldır bir türlü tamamlanamamasının yanı sıra inşaatı biten proje İmam Hatip okulu ise bir türlü İl Milli Eğitim tarafından teslim alınmıyor. Mahallede birçok okul inşaatı için uygun yer olduğunu dile getiren Çankaya Mahalle Muhtarı Veli Sarı mahalleye okul yapılmasını talep etti. Okul sorununun her geçen gün büyümesiyle birlikte mahalle sakinleri ise çözümü ikametgahlarını başka mahallelere almakta buldu.

MAHALLENİN YARISI KAYIP!

Mahalle nüfusunun yarısının kayıp olduğunu dile getiren Çankaya Mahalle Muhtarı Veli Sarı, “Bizim mahallemizin nüfusu şu anda 20 bini geçti ama kayıtlı vatandaş sayısı 12 bin civarında. Bunun nedeni ise güzel okullarımızın ve yeterli okullarımızın olmaması. Vatandaşlar, çocukları için kayıtlarını başka yerlerde tutuyor. Mevcutta ilkokul inşaatımız var karkas vaziyette şu anda bekliyor. Proje İmam Hatip var sözde bugün yarın teslim alınacak ama bir yıldır teslim alınmıyor. Mülkiyet sorunu olmayan çok fazla okul yerimiz var ama hayırsever bulamıyoruz” sözlerine yer verdi.

Cankaya Proje Imamhatip (Small)-1

YAPILAN OKUL TESLİM ALINMIYOR

Mahallelerinin çok hızlı bir şekilde geliştiğini ifade eden Muhtar Veli Sarı, “Önceki yıllarda imar sorunu da vardı tek katlı okul yapıldı geçildi ama şimdi bu okullar yetersiz. Mahallenin nüfusu azken bu okullar yapılmış ama şimdi bu okullar yetmiyor. Şu anda okulların çoğunluğunda tek öğretim sistemi var ama bizim okullarımızda sabahçı öğlenci sistemi var.

MÜLKİYET SORUNU VAR

Okulumuzun olduğu yerlerde mülkiyet sorunu var vatandaşlarla mahkemeler devam ediyor. Ben okul sorunumuzu kaymakamla, valilikle, milli eğitimle olan toplantılarda sürekli dile getiriyorum. Bizim proje İmam Hatip okulumuz teslim almaya hazır ama İl Milli Eğitim bir türlü teslim almıyor. Okulda 26 derslik var yemekhanesi her şeyi var perdeleri dahi hazır ama okul teslim alınmadığı için depoda bekletiliyor” dedi.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / GÜNAY SARI