2017 yılında Antalya’da verdikleri doğa mücadelesiyle tanınan Ali Ulvi-Aysin Büyüknohutçu çiftinin ölümünün üzerinden 7 yıl geçti. Sedir ve kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormandaki mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan doğa savunucuları Ali Ulvi – Aysin Büyüknohutçu çifti 7’nci ölüm yıldönümlerinde Andızlı Mezarlığı ve Değirmenönü Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinliklerle anılacak.   

ÇEVRECİ ÇİFT MEZARI BAŞINDA ANILACAK

20210506 Ali Aysin Buyuknohutcu

‘Pes’ dedirttiren savunma; ‘Su döktüm yeşerdi’ ‘Pes’ dedirttiren savunma; ‘Su döktüm yeşerdi’

Büyüknohutçu çifti 7'nci ölüm yıldönümleri olan 9 Mayıs’ta Büyüknohutçu Dostları adlı çevreci grubun düzenlediği etkinlikle anılacak. Anma programı kapsamında 9 Mayıs Perşembe günü saat 13.00’da Büyüknohutçuların Andızlı Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında basın açıklaması yapılacak.

Ali Ulvi Ve Aysin Buyuknohutcu Antalya Jpg

Aynı gün saat 19.00’da Demircikara Mahallesi’nde bulunan Değirmenönü Kültür Merkezi’nde Büyüknohutçu çiftinin yaşamı ve mücadelesini konu edinen belgesel gösterimi yapılacak. Anma programı belgesel gösterimi ve konuşmaların ardından Grup Pomete’nin müzik dinletisiyle son bulacak.

NE OLMUŞTU?

20210506 Ali Buyuknohutcu

Finike ilçesi Gökçeyaka Mahallesi Kızılcık Yaylası Adala mevkiinde dağ evinde yaşayan Ali Ulvi ve eşi Aysin Büyüknohutçu, 9 Mayıs 2017'de evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Sedir ve kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormandaki mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan çiftin cinayet şüphelisi Ali Yamuç, olaydan bir gün sonra yakalandı ve Elmalı Cezaevi'ne gönderildi.

992391 2056969124

Alanya L Tipi Cezaevi'ne nakledilen Yamuç'un, 20 Eylül 2017'de intihar ettiği açıklanmıştı. Ancak çiftin yakınları ve çocukları Ali Yamuç’u azmettirenlerin bulunması için hala mücadele veriyor.

Muhabir: YAPRAK ÖZER