Deprem Konferansı’nda konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, İl Afet Risk Azaltma Planı’na (IRAP) göre, Deprem Master Planı hazırlama koordinasyon görevinin Antalya Büyükşehir Belediyesine verdiğini bu kapsamda hazırlıklarını sürdürdüklerini bildirdi. Deprem Master Planı çalışmalarına ilişkin düzenlenen Deprem Konferansı’nda konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mustafa Erdik “Deprem Riski ve Azaltma”, Dr. Cem Demir “Şubat 2023 Depremleri ve Deprem Dirençli Yapılar için Öneriler”, Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner ise, “Dünyadan Akdeniz’e Tsunamiler, Farkındalık, Hazırlık ve Önlemler” konu başlıkları altında konuşma gerçekleştirdi.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/10/ANTALYANIN-DEPREM-GERCEGI-1-Medium.jpeg ANTALYA’NIN DEPREM GERÇEĞİ 1

“GÖRDÜKLERİMİ UNUTMAM MÜMKÜN DEĞİL”

Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili etkileyen deprem felaketinde bölgeyi 6 defa ziyaret etmeye gittiğini ve gördüklerini hiçbir zaman unutamayacağını söyleyen Başkan Böcek, “Ülkemizde birçok deprem felaketi yaşamış, ölümler, yıkımlar görmüş ve unutulması mümkün olmayan büyük acılara tanıklık etmiştir. En son 11 ilimizi etkileyen 6 Şubat 2023 depremlerinde 50 binin üzerinde insanımızı kaybettik. Yüz binlerce binamız yıkıldı. Tüm ülkemizi derinden sarsan deprem bölgesinde yaşanan trajedi halen hafızalarımıza yerini korumaktadır kaldı ki bölgeyi o dönemde 6 defa gitmiş birisi olarak gördüklerimi unutmam mümkün değildir” dedi.

“ANTALYA’YI DİRENÇLİ HALE GETİRMEK İSTİYORUZ”

‘Deprem değil tedbirsizlik öldürür’ diyen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 2022 yılı mayıs ayında başlayan Deprem Master Çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Antalya’da olabilecek bir deprem felaketinin etkilerini azaltmak ve daha dirençli bir hale getirmek amacıyla başlatılan Deprem Master Planına ilişkin yapılan ve yapılacak çalışmaları anlatan Başkan Böcek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak 2022 yılı mayıs ayında kentimizde olabilecek bir deprem felaketinin etkilerini azaltmak ve kentimizi depreme karşı dirençli hale getirmek amacıyla 6 Şubat depreminden önce Deprem Master Planı çalışmalarına başladık. Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bin 797 araç kapasiteli otopark ve 54 bin metrekare alana sahip çok amaçlı afet toplanma merkezini 2022 yılında tamamladık. Planlı, kurallı, kimlikli, kent Antalya vizyonumuz ile Deprem Master Planını ilgili tüm paydaşlarımızla Antalya’mızın 19 ilçesini kapsayacak şekilde hazırlıyoruz. Antalya Valiliği başkanlığında yürütülen İl Afet Risk Azaltma Planı, Deprem Master Planı hazırlama koordinasyonunun master plan için gerekli yapı stoğu envanteri hazırlama görevi ilçe belediyelerimize verilmiştir. İlki 2022 yılı temmuz ayında ikincisi ağustos ayı olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediyesi meclisimizin siyasi parti grup sözcülerine ve meclis üyelerimize bilgilendirme toplantıları yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

https://antalyaningundemi.com/wp-content/uploads/2023/10/ANTALYANIN-DEPREM-GERCEGI-1-Medium.jpg ANTALYA’NIN DEPREM GERÇEĞİ 2

“YAPI STOĞU ENVANTER ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

İl Afet Risk Azaltma Planı’na (İRAP) göre, Deprem Master Planının bitiş tarihi 31 Aralık 2025 olduğu bilgisini veren Başkan Böcek, “Bu kapsamda 2022 yılı ağustos ayında ilgili 134 farklı kurum, kuruluş ve konusunda uzman 225 katılımcı ile birinci çalıştayımızı gerçekleştirdik. 19 ilçe belediyesinden görevlendirilen 175 personelin katılımı ile 2022 kasım ayında bilgilendirme toplantısını gerçekleştirdik. Deprem Master Planının ana verisini teşkil eden yapı stoğu envanterinin 19 ilçe belediyesinden temin edilmesi çalışmaları devam etmektedir. Yapılan çalışmaların irdelenmesi ve bundan sonra yapılacaklarla ilgili yol haritası oluşturulması için Türkiye Deprem Vakfı’yla beraber çalışılması konusunda mutabakata varılmıştır. Kentimiz için depremle ilgili kısa, orta ve uzun vadede alınacak tüm tedbir, karar ve uygulamaları belirleyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Antalya’da vatandaşların deprem gerçeğini daha net anlayabilmeleri için deprem simülasyon tırı getirdiklerini ve bu hafta içerisinde halka hizmet edeceğini belirten Böcek, “Başarıya ulaşabilmemiz için en önemli konulardan biri de halkımızın katılımıdır. Halkımızın desteği konusunda muhtarlarımız aracılığı ile gönüllü katılım bizler için son derece önemlidir. Bu çerçevede Deprem Vakfı’nın deprem simülasyon tırı bu hafta şehrimizde halkımıza hizmet verecektir” dedi.

Deprem Konferansı’nda konuşmacı olan akademisyenlere teşekkürlerini sunan Başkan Böcek, “Bugünkü konferansımızda, konusunda uzman akademisyenlerimizin çok önemli bilgilerinden yararlanacağız. Konferansımızda, konuşmacı olarak katılan Profesör Doktor Mustafa Erdik ve Ahmet Cevdet Yalçıner hocalarımıza, Makedonya’da uçuş problemleri nedeniyle konferansımıza yetişemeyen Alper İlki hocamıza ve yerine konuşmacı olarak katılan Doktor Cem Demir hocamıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca katılan ilgili tüm kurum kuruluşlarımıza, meslek örgütü ve sivil toplum örgütlerimize, akademisyenlerimize, belediyelerimizin kıymetli temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Konferansımızın başarılı geçmesine ve Antalya’mız için hayırlı olmasını diliyorum” dedi. AYŞEM SİCİM GÜNDEM HABER https://antalyaningundemi.com/