Akdeniz’in en gözde mekanlarından biri olan yat limanı her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlamaya devam ediyor. Antalya Yat Limanı, sadece bir turizm noktası olmanın ötesinde, bölgenin ekonomisine de katkı sağlayarak yerel iş imkanlarını arttırıyor. Eşsiz manzarası ve masmavi deniziyle ziyaretçilerini büyüleyen yat limanı, ilk durak olma özelliğini koruyor.  Özellikle yaz sezonunda büyük ilgi gören liman bölgenin hem ekonomisinin hem de turizmini ayakta tutuyor.

TARİHİ İLE YAT LİMANI

Tekne6 (Small)

Kaleiçi Yat Limanı, tarih boyunca Antalya'nın denizle olan ilişkisinin önemli bir simgesi olmuştur. Helenistik Dönem de inşa edilen bu liman, doğal bir yarı daire biçimindeki yapısıyla dikkat çekiyor Girişi 110 metre genişliğinde olan liman, dalgakıranlarla çevrili ve muhtemelen bu dalgakıranlar, Helenistik Dönem de yapılan duvar kalıntılarının üzerine inşa edilmiştir.

Tekne8 (Small)

Geçmişte, liman girişinin her iki yanında birer burç bulunuyordu ve bu burçlardan biri deniz feneri olarak kullanılıyordu. 1472 yılında, Papalık Donanması'nın bu limana gelişi önemli bir olaydır. Papalık Arması, dalgakıran burçlarına dikilmiş ve şehrin güvenliğini sağlamak amacıyla burçlar arasına gerilen zinciri alarak limandan ayrılmıştır. Kaleiçi Yat Limanı, tarihin derinliklerinden gelen bu olaylarla çevrili ve Antalya'nın denizcilik geçmişine ışık tutuyor.  Bu liman, Antalya'nın kültürel mirasının önemli bir parçası olup, ziyaretçilere eşsiz bir tarihi ve doğal güzellikleri bir arada sunuyor.

Son dakika… Büyükşehir Belediyesi ve ASAT çalışanları o paraları geri ödeyecek… İkramiyelere Sayıştay engeli… Son dakika… Büyükşehir Belediyesi ve ASAT çalışanları o paraları geri ödeyecek… İkramiyelere Sayıştay engeli…

100 TEKNE KAPASİTESİ

Tekne7 (Small)

Kaleiçi Yat Limanı, yıllar içinde Antalya'nın en gözde turistik duraklarından biri haline geldi. Liman, deniz trafiğinin yoğun olduğu bir noktada yer alırken 6-7 metre derinliğe sahiptir ve 100 tekne bağlama kapasitesi vardır.

Genellikle ticari tur teknelerinin tercih ettiği limanda, diğer Akdeniz ve Ege limanlarında kullanılan demir atma yöntemi yerine tonozlar kullanılıyor. Liman içinde, bir deniz polisi karakolu, küçük bir amfi tiyatro, Antalya Deniz Biyolojisi Müzesi ve Antalya Oyuncak Müzesi gibi tesisler bulunuyor. Limanın bir kısmı hala ayakta duran surlarla çevrilidir ve etrafında deniz manzarasının tadını çıkarabileceğiniz yeme içme mekanları yer alıyor.

Tekne16 (Small)

Marinanın yaklaşık 1 km açığında, Fransız savaş gemisi Saint ait olan ve 'Sosyete Batığı' olarak da bilinen,1942 yılında savaş sırasında batırılan Saint batığı, halen dalgıçların ilgisini çekiyor.

YAT LİMANINA NASIL GİDİLİR?

Tekne18 (Small)

Tarihi limandaki tur tekneleri, Aşağı Düden Şelalesi'ne turlar düzenleniyor. Antalya'nın doğal güzelliklerini keşfetmek ve ilginç kaya oluşumlarını görmek için bu turlara katılabilirsiniz. Liman çevresindeki dar sokaklarda yürüyerek Kaleiçi'ni keşfedebilir ve çevredeki restoranlarda, kafelerde ve barlarda keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Muhabir: Şeyda Tütgün