Antalya’nın doğal güzellikleri ve tarihi zenginliklerini öne çıkaran kuş bakışı manzaraları her ilçenin kendine özgü yapısı ile farklı görüntüler oluşturur. Kimi ilçelerde denizlerin ve limanların öne çıktığı manzaralar kimi ilçelerde yemyeşil ormanlar veya yerleşim alanları ile öne çıkar. Antalya'nın en güzel manzaraları Kaş, Manavgat, Kemer ve Muratpaşa ilçelerinde görülür. İşte Antalya’nın ilçe ilçe en güzel kuş bakışı manzaraları…

Antalya Kusbakısı

AKSEKİ

Antalya merkeze ortalama 150 km uzaklığında bulunan Akseki ilçesi engebeli ve dağlık bir arazide yer almaktadır. 1050 rakımdaki ilçenin büyük kısmı çam ve sedir ağaçlarından oluşur. 41 köy ve 6 beldeye ayrılan ilçenin temel geçim kaynağı çiftçiliktir.
Aksekikusbakısı

Heybetli Toros dağlarının çevrelediği ilçe kendine özgü mimari yapılar ile bütünleşmiştir. Akseki, ‘kardelen çiçeğinin’ ana yurdu olarak bilinir. Antalya’nın en küçük ilçelerinden olan Akseki’nin 2023 yılı nüfusu 11.896 olarak ölçülmüştür.

ALANYA

Antalya’nın tarım ve turizmde öne çıkan ilçesi Alanya eşsiz doğal manzaralara ev sahipliği yapar. Antalya şehir merkezinden 135 km uzaklıkta bulunan ilçe her yıl milyonlarca turist ağırlar. İlçenin en popüler yerlerini plajlar ve tarihi yapılar oluşturur.

Alanya1

Aynı zamanda eğlence ve gece hayatı ile de ünlü olan ilçenin temel geçim kaynağını turizm oluşturur. Turizmin yanı sıra tarım ve inşaat sektörü de gelişmiştir. Antalya’nın en büyük ilçelerinden olan Alanya’nın 2023 yılı nüfusu 359.891 olarak belirlenmiştir.

Alanyakusbakısı

ELMALI

Antalya’nın batı kısmında Toros dağlarının kıvrımları arasında yer alan Elmalı ilçesi doğal yapısı ile dikkat çeker. Kıyı kesimlere nazaran daha serin olan ilçenin temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Osmanlı dönemlerine ait tarihi yapıların bulunduğu ilçede yağlı güreş festivalleri de ünlüdür.

Elmalı1

Elmalı’nın 2023 yılı nüfusu 41.240 olarak ölçülmüştür.

FİNİKE

Antalya’nın batı kısmında yer alan Finike ilçesi doğal güzellikleri ve narenciye bahçeleri ile ünlüdür. Portakalları ile dikkat çeken ilçe ev sahipliği yaptığı antik kentler ile uzak bir geçmişe ışık tutar. Finike’de yer alan Arykanda Antik Kenti ve Limyra Antik Kenti turizmde önemli bir yere sahiptir.

Finike Kus Bakisi

Antalya’nın ilk cittaslow (sakin şehir) unvanlı ilçesi olan Finike doğa ve yaşamın iç içe olduğu bir bölgedir. 2023 yılı verilerine göre Finike’nin nüfusu 50.688 olarak ölçülmüştür.

GAZİPAŞA

Gazipaşa, Antalya merkeze en uzak ilçedir. Antik dönemlerde Selinus adı ile bilinen Gazipaşa ilçesi Antalya’nın doğusunda yer alır. Temel geçim kaynağı tarım olan ilçede seracılık faaliyetleri gelişmiştir.

Gazipasa-1

Özellikle Gazipaşa muzu ünlüdür. Plajları ile dikkat çeken ilçe aynı zamanda caretta carettaların üreme bölgelerinden biridir. Gazipaşa’nın 2023 yılı nüfusu 55.185 olarak ölçülmüştür.

GÜNDOĞMUŞ

Antalya’nın doğusunda yer alan Gündoğmuş ilçesi kentin en az nüfusa sahip bölgelerinden biridir. Dağlık ve ormanlık alanlarla kaplı olan ilçede temek geçim kaynağı hayvancılık ve arıcılıktır.

Gundogmus Foto

Eski dönemlerde bölgede yaşamış uygarlıkların kalıntılarına ev sahipliği yapan ilçe aynı zamanda şelale ve yaylaları ile ünlüdür. İlçenin 2023 yılı nüfus 8.259 olarak ölçülmüştür.

İBRADI

Antalya’nın en küçük ve en az nüfusa sahip ilçesi İbradı, serin yaylaları ve turistik köyleri ile dikkat çeker. Denizden yüksekliği 1050 metre yüksekte olan ilçede başlıca geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve arıcılıktır.

Ibradi Kus Baksı

Çeşitli endemik bitkilere ev sahipliği yapan ilçe kendine has mimarisi ile öne çıkan köyler ile ünlüdür. Düğmeli evleri ile tanınan Ormana Köyü, ilçenin en çok turist ağırlayan bölgesidir. İlçenin 2023 yılı nüfusu 4.243 olarak ölçülmüştür. Bu sayı ile en az nüfusa sahip olan ilçe konumundadır.

DEMRE

Antalya körfezinin batısında yer alan ilçe verimli toprakları ile öne çıkar. Antik dönemlerde Myra adı ile bilinen ilçe Aziz Nikolas müzesi ile dünya çapında ün kazanmıştır.

Demrekusbakis

Noel baba olarak bilinen Aziz Nikolas’ın burada yaşadığına inanılmıştır. Ev sahipliği yaptığı tarihi yapılar ile görsel bir şölen oluşturan turizmde öne çıkar. Demre’nin 2023 yılı nüfusu 27.762 olarak belirlenmiştir.

KAŞ

Antalya’nın turizmde en öne çıkan ilçesi Kaş, kentin en batı ucunda yer alır. Her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turisti ağırlayan ilçe kartpostalları aratmayan doğal manzaralara sahiptir.

Kaş Ant

İlçenin başlıca geçim kaynağını turizm oluşturur. Plajları, koylar ve antik kentler ile öne çıkan ilçenin 2023 nüfusu 64.014 olarak belirlenmiştir.

KEMER

Antalya’nın yemyeşil ormanlarla kaplı Kemer ilçesi batı torosların eteklerinde yer alır. Büyük kısmı ormanlarla kaplı olan ilçede turizm faaliyetleri gelişmiştir.

Kemermanzara

Aynı zamanda doğa sporları ve kültür sanat aktiviteleri ile öne çıkar. İlçede turizmin yanı sıra tarım faaliyetleri de gelişmiştir. İlçenin 2023 nüfusu 49.695 olarak gösterilmiştir.

Kemer Ilce

KORKUTELİ

Antalya’nın kuzeybatısında yer alan Korkuteli ilçesi kent merkezine ortalama 60 km mesafede bulunur. Köklü bir tarihi geçmişi bulunan ilçe yüksek rakımda olması sebebiyle kıyı kesimlere nazaran çok saha serindir.

Korkuteli-1

Bu nedenle özellikle yüksek sıcaklıkların yaşandığı yaz aylarında ilçede yayla turizmi gelişir. 2023 yılı verilerine göre ilçenin nüfusu 59.295 olarak ölçülmüştür.

KUMLUCA

Antalya körfezinin batı kısmında yer alan Kumluca ilçesinin üç tarafı dağlarla çevrilidir. İlçenin temel geçim kaynağı tarım ve seracılık faaliyetlerine dayanır.

Kumluca-2

Kumluca coğrafi konumu sebebiyle doğal güzellikleri bakımında zengindir. İlçede yer alan Adrasan, Suluada, Olimpos, Gelidonya Feneri gibi birçok tarihi ve doğal gezi noktası bulunur. Kumluca’nın 2023 yılı nüfusu 74.353 olarak ölçülmüştür.

MANAVGAT

Antalya’nın tarım ve turizmde öne çıkan bir diğer ilçesi Manavgat’tır. İlçe eşsiz kumsallara, tarihi yapılara, şelale ve koylar ev sahipliği yapar. Özellikle Side bölgesi turizmde öne çıkar.

Manavgat1Kusbakısı

Bunun yanı sıra Manavgat Şelalesi, göller ve ormanlık alanlar ile bir doğa harikası niteliğindedir. Manavgat’ın 2023 yılı nüfusu 258.367 olarak ölçülmüştür.

Manavgatkusbakısi

SERİK

Antalya’nın orta kısımlarında yer alan Serik ilçesi tarım ve turizmle öne çıkar. İlçede yaz aylarında turizm büyük çıkış yapar. Özellikle lüks otellerin bulunduğu Belek bölgesi popüler noktalardan biridir.

Serikkusbakısı

Antalya’nın o ilçesinde sıkı yönetim Antalya’nın o ilçesinde sıkı yönetim

Bunun yanı sıra ilçenin kırsal kesimlerinde tarım ve seracılık faaliyetleri sürdürülür. Serik’in 2023 yılı nüfusu 141.569 olarak ölçülmüştür.

MURATPAŞA

Antalya’nın merkezi ilçesi Muratpaşa kentin en yoğun bölgesidir. İlçede park, plaj gibi yapılardan tarihi eserlere, müze ve kültür aktivitelerine ve iş yaşamına yönelik geniş bir çeşitlilik bulunur.

Antalyamuratpasa

İlçenin en turistik bölgeleri arasında tarihi Kaleiçi bölgesi, yat limanı, falezler, parklar ve yürüyüş noktaları yer alır. Hem doğa ile iç içe vakit geçirme imkanı sunan ilçe hem de eğlence, kültür ve sanat aktivitelerinde öncüdür. Muratpaşa’nın 2023 yılı nüfusu 512.700 olarak belirlenmiştir.

KONYAALTI

Antalya’nın merkezi kesimde yer alan ve turizmde öne çıkan ilçesi Konyaaltı dünyaca ünlü sahilleri ile öne çıkar. Sahil şeridinde turizm aktiviteleri yoğunlaşırken köy kısımlarında yamaç paraşütü, tırmanış ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler yapılır.

Konyaaltı

İlçenin 2023 yılı nüfusu 196.498 olarak ölçülmüştür.

AKSU

Antalya’nın 16 km doğusunda yer alan Aksu ilçesi merkezi ilçeler arasındadır. İlçenin temel geçim kaynağını tarım ve sanayi oluşturur.

Aksu Ilce

Seracılık faaliyetleri yapılan ilçede yılın her mevsimi meyve ve sebze yetiştiriciliği yapılır. Aynı zamanda ev sahipliği yaptığı Perge antik kenti ve Kurşunlu Şelalesi ile turizm faaliyetlerine öne çıkar. Aksu’nun 2023 yılı nüfusu 80.350 olarak ölçülmüştür.

DÖŞEMEALTI

Antalya’nın son dönemlerde yükselen yıldızı Döşemealtı ilçesi giderek nüfus artışı yaşana bölgelerden biridir. İlçenin temel geçim kaynağını tarım faaliyetleri oluşturur.

59Ba9D70741614Cbef68946Dfd83D3Ed686Cda94

Döşemealtı’da yer alan organize sanayi bölgesi kentin önemli bir iş alanını oluşturur. Bunun yanı sıra Termessos antik kenti, kırkgözler gibi bölgeler ve geniş alana yayılan ormanlar ile turizm alanında da öne çıkar. Döşemealtı’nın 2023 yılı nüfusu 86.109 olarak ölçülmüştür.

KEPEZ

Antalya’nın en kalabalık ilçesi Kepez, yaşam alanlarının en yoğun olduğu bölgedir. İlçede antik kentler, şelaleler ve geniş alana yayılan ormanlar bulunur.

Kepez22

Antalya’daki iş yaşamı büyük ölçüde Kepez ilçesinde gelişir. Kepez’in 2023 yılı nüfusu 614.135 olarak ölçülmüştür.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA