Antalya, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden birisi olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Ancak bazı kişiler, doğrudan Antalya’ya taşınmayı düşünebilir. Bu noktada Antalya’nın en ucuz ilçeleri merak konusu oluyor. Sizler için market ve konut fiyatlarına göre Antalya’nın en ucuz ilçesi listesini oluşturduk.

Antalya’nın ucuz ilçeleri, daha çok merkezi konumdan uzak ve konut fiyatlarının düşük olmasıyla ön plana çıkan seçeneklerden oluşmaktadır. Bununla birlikte “ucuz” kavramı kişiden kişiye göre değişebileceğinden dolayı net bir bilgi vermek de doğru olmayacaktır. Antalya’nın hangi ilçesi ucuz? İşte yanıtı…

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘sakin şehir’ atılımı… Hedefte 2 ilçe daha var Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘sakin şehir’ atılımı… Hedefte 2 ilçe daha var

Antalya'nın Hangi İlçesi Ucuz?

Antalya, Türkiye’nin turizm başkenti olarak adlandırılan şehirlerden birisidir. Aynı zamanda ekonomik gelişmişlik seviyesi ve beraberinde doğal güzellikleriyle de en önemli alternatif yaşanabilecek yerler arasında yer alıyor. Antalya, zengin kültürel birikimiyle de turistlerin tercih ettiği en önemli noktalar arasındadır. Tüm bu bilgiler, Antalya’nın tercih edilebilir olma sebeplerini açıklarken, aynı zamanda şehrin ilçe bazında ucuz yerleri de araştırılmaktadır. Antalya’nın hangi ilçesi ucuz sorusu bu noktada en çok sorulan soruların başında geliyor.

Antalya’nın en ucuz ilçeleri, şehir merkezinden uzak ilçeler olarak belirlenebilir. Bu bölgelerde konut fiyatları düşük, market fiyatları ya da ürün fiyatları merkezi ilçelere kıyasla daha düşüktür. Antalya en ucuz ilçeleri listesini sizler için hazırladık…

İlgili İçerik: Mersin En Ucuz İlçeleri 2024: Konut Fiyatları ve Yaşam Maliyetlerine Göre

Antalya'nın En Ucuz İlçeleri: Tam Liste

Antalya, ülkemizin popüler turistik şehirlerinden birisi olmasının yanı sıra aynı zamanda yaşamak için de cazip seçenekler sunuyor. Buna bağlı olarak kira fiyatları, konut fiyatları ve market fiyatları baz alınarak bazı ilçelerinin ucuz olduğu bile söylenebilir. Peki, Antalya’nın en ucuz ilçesi hangisi? İşte yanıtı…

Antalya’nın en ucuz ilçeleri şu şekildedir:

  • Elmalı
  • Aksu
  • Döşemealtı
  • Serik
  • Korkuteli

İşte detaylar…

Antalya En Ucuz Ilceler 2

1- Elmalı

Antalya’nın batısında yer alan Elmalı ilçesi, tarihi dokusuyla dikkat çeken yerler arasında bulunuyor. Antalya’nın en ucuz ilçeleri listesinde ilk sırada Elmalı örneğini verebiliriz. Elmalı, uygun kira ve konu fiyatlarının yanı sıra, doğal güzellikleri ile de ön plandadır. İlçede tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan kişiler sayıca fazladır. Bu da market ve gıda fiyatlarının temelde ucuz olmasını sağlıyor. Elmalı’nın tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek istiyorsanız, “en ucuz ilçe olarak” bu ilçeyi ilk sıraya alabilirsiniz.

Antalya En Ucuz Ilceler 3

2- Aksu

Antalya’nın hangi ilçesi ucuz sorusunun bir diğer yanıtı Aksu’dur. Antalya’nın Aksu ilçesi, şehrin doğusunda yer alıyor ve tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bir yerdir. Antalya’nın en ucuz ilçelerini arıyorsanız Aksu’yu listenizin başına alabilirsiniz. Bunun nedeni ise ilçe genelinde market, gıda, konut, kira fiyatlarının uygun olması, aynı zamanda doğal güzellikleriyle de huzurlu bir ortam sağlamasıdır.

Antalya’nın en ucuz ilçesi olarak ifade edilebilen Aksu ilçesinde yoğun olarak müstakil evler yer alıyor. Sakin ve doğayla iç içe bir yaşam sürmeyi “ekonomik” olarak hayal ediyorsanız, Aksu ilçesi sizin için doğru bir tercih olabilir.

Antalya En Ucuz Ilceler 4

3- Döşemealtı

Antalya’nın kuzey bölümünde yer alan Döşemealtı ilçesi de ucuz yerler arasındadır. Birçok araştırmaya göre Antalya’nın en ucuz ilçeleri arasında bulunan Döşemealtı, sakin bir yaşam sürmek isteyenler için de alternatif noktalardan birisidir. Genel olarak bahçeli evlerin ön plana çıktığı ilçede kira ve konut fiyatları, şehir merkezine göre daha uygundur. Aynı zamanda ilçede market, gıda ve pazar fiyatları da bütçenizi sarsmayacak niteliktedir.

Eğer Antalya en ucuz ilçeleri arıyorsanız, Döşemealtı sizler için harika bir alternatif olabilir. İlçe genelinde doğal güzellikler, kültürel miras yapıları ve beraberinde birçok nokta, huzurlu bir atmosferde yaşamak isteyenler için ideal bir çözüm olarak değerlendirilebilecektir.

Antalya En Ucuz Ilceler 5

4- Serik

Antalya’nın doğusunda yer alan Serik ilçesi, tarımsal faaliyetlerin en yoğun olarak yapıldığı yerlerdendir. Bu da beraberinde gıda, market ve pazar fiyatlarının ucuz olmasını sağlıyor. Bu bakımdan değerlendirildiğinde Antalya’nın en ucuz ilçesi Serik olarak belirlenebilir.

Antalya’nın en ucuz ilçeleri arasında yer alan Serik, turizm faaliyetleri açısından da zengin  bir ilçe konumundadır. Belek bölgesi dünyaca ünlü bir yer iken geniş sosyal imkanların sağlanması da ilçenin en önemli avantajları arasında bulunuyor. Serik ilçesi, Antalya’nın ucuz ilçeleri arasında gelişmişlik düzeyi bakımından listemizin diğer üyelerine göre daha ileridedir.

Antalya En Ucuz Ilceler 6

5- Korkuteli

Antalya’nın en ucuz ilçeleri listesi için son olarak Korkuteli örneğini verelim. Korkuteli, Antalya’nın kuzeybatı bölgesinde yer alan ilçelerden birisidir. Yayla iklimi, ilçenin en çok bilinen özellikleri arasında gösteriliyor. Yaz aylarında serin bir hava istiyorsanız ve yaşamak için ekonomik yerler arıyorsanız, Korkuteli en doğru tercih olacaktır.

Antalya en ucuz ilçeleri listesinde örnek verdiğimiz Korkuteli’nde hayvancılık ve tarımsal faaliyetler yoğun olarak yapıldığından dolayı doğal ve organik ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik bu ürünler, genel anlamda Türkiye şartlarına göre oldukça ucuzdur. Ayrıca Korkuteli’nde kira ve konut fiyatlarının da merkezi konumlara göre daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Antalya’nın en ucuz ilçeleri hakkında güncel listeyi sizlerle paylaştık. Şimdi diğer spesifik araştırma konuları hakkında özel bilgileri sizlere sunalım…

Antalya'nın En Ucuz İlçesi Hangisi?

Antalya’da hangi ilçe ucuz araştırması yapan birçok kişi, şehrin ilçelerinin tamamını içeren bir liste ile karşılaşabilir. Biz, sizler için en ucuz 5 ilçeyi listelerken, kişiler daha çok en ucuz ilçeyi merak etmektedir. Bu konuda da en çok Antalya’nın en ucuz ilçesi hangisi sorusu soruluyor.

En ucuz kelimesinin doğasına uygun olarak ilçe bazında tek bir yer belirleyebilmek mümkün değildir. Bazı kişiler konut fiyatlarını dikkate alarak bir ilçe tercihinde bulunabilirken, market fiyatlarını baz alan kişiler için başka bir ilçe “en ucuz” olarak tanımlanabilecektir. Ancak Antalya’nın en ucuz ilçesini merak eden kişiler için “Elmalı” yanıtı rahatlıkla verilebilir.

Elmalı, gerek konut, gerek kira, gerekse de market – gıda fiyatlarıyla en uygun ilçelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Antalya’nın en ucuz ilçelerini merak eden kullanıcılarımız için Korkuteli, Aksu, Döşemealtı ve Serik gibi alternatiflerin de olduğunu belirtmek gerekiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya’nın en ucuz ilçeleri hakkında sıkça sorulan soruları yanıtlayalım:

1- Antalya'da konut fiyatları hangi ilçede en ucuz?

Antalya’da metrekare başına ortalama ev fiyatlarına göre en ucuz ilçe Elmalı’dır.

2- Antalya'dan ev almak mantıklı mı?

Antalya’nın pek çok bölgesi, şehir yapılanması bakımından pek çok faaliyetle desteklenerek “değerlenme” potansiyeli taşımaktadır. Buna bağlı olarak Antalya’dan ev almanın mantıklı olup olmadığını sadece “gayrimenkul uzmanları” belirleyebilecektir.

Antalya’nın en ucuz ilçeleri hangileri? Sizler için detaylı bir rehber hazırladık! Konu hakkında soru, görüş ve önerileriniz için yorumlar bölümünü kullanabilir, düşüncelerinizi belirtebilirsiniz

Muhabir: Nihat Toklu