Antalya Büyükşehir Belediyesi, 1999 yılında İtalya’da kurulan ve şu an dünyada 33 ülkede 296 şehrin üye olduğu uluslararası belediyeler birliği olan Cittaslow (Sakin Şehirler) Ağı’na üye olabilmek amacıyla çalışma başlattı.

CİTTASLOW AĞINA DESTEK

Cittaslow Metropolis Ağı’na üyeliğiyle ilgili yol haritasını belirlemek üzere ağa üye olmak isteyen ilçe belediyelerden temsilcilerin de yer aldığı bir eğitim toplantısı düzenlendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Zeynep Tuğçe Çiftçibaşı Güç ve ilgili belediye temsilcileri katıldı.

antalya-4

“DİĞER İLÇELERİ DE DESTEKLİYORUZ”

Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, dünya kenti Antalya’yı uluslararası alanda daha iyi tanıtmak amacıyla farklı platformlarda yer almasının önemli olduğunu söyledi. Sakin Şehirler Ağı’nın çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesinin attırılması açısında etkili olduğuna değinen Lokman Atasoy,

“Tarım, turizm gibi yerel ürünlerin desteklenmesi, kültürün yaşatılması gibi konularda; ekonomik, çevresel ve sosyal alanlarda sürdürülebilirlik felsefesini benimseyen bu ağı önemsiyoruz.

Antalya2

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten ilk metro müjdesi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten ilk metro müjdesi

Büyükşehir Belediyesi’nin Cittaslow Metropol girişiminin yanı sıra Sakin Şehir vasfına uyan ilçelerimizin de bu ağda yer almasını destekliyoruz. Türkiye’nin Cittaslow da 25 üyesi var. Antalya’da Büyükşehir Belediyemiz ve üç ilçemizin bu ağa girmesi noktasında hedefimiz var. Marka şehirler yaratmak adına bu ağda yer almak zorundayız. Turizm sadece fuarlar ile olmuyor. Uluslararası alanda bu ağların büyük katkısı oluyor” dedi.

ANTALYA’NIN İLK CİTTASLOW’U FİNİKE

Eğitimde, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Cittaslow yolculuğuna ilişkin de bir sunum gerçekleştirildi. Türkiye’deki Cittaslow kentler ve örnek çalışmalarının da değerlendirildiği toplantıda 2023 yılında Cittaslow Ağı’na üye olan Finike Belediyesi’nin de üyelik süreci paylaşıldı.

Kaynak: BÜLTEN