Antalya'ya rehber eşliğinde gelen ve acentalarla anlaşan turistler, anlaşma gereği havaalanından alındıkları gibi kalacakları otellere bırakılıyor. Antalya Güllük esnafı bu uygulama yüzünden turistlere hizmet edemediklerini ve satış gerçekleştiremediklerini dile getirerek "ekmeğimizle oynamayın" dedi.

Güllük Esnaf Turizm (4)

Turizmin başkenti Antalya'ya yaz kış demeden binlerce turist akın ediyor. Kendi istekleri doğrultusunda herhangi bir acenta ile anlaşmadan, diledikleri gibi tatil planı yapan turistler olduğu gibi Antalya'nın güzelliklerini keşfetmek için belli acentalarla ve rehberlerle anlaşarak şehre gelen turistlerin sayısı da oldukça fazla. Ancak, acentalarla anlaşan ve rehber eşliğinde kente gelen turistlerin belli bir plan doğrultusunda yönlendirilmesi Antalya esnafını memnun etmiyor.

Güllük Esnaf Turizm (2)

TURİSTLER ALIŞVERİŞ YAPAMIYORLAR

Acentalarla yaptıkları anlaşma doğrultusunda şehre indikleri andan itibaren belli bir programa göre hareket ettirilen turistler istedikleri gibi alışveriş yapamıyorlar. Havaalanına indikleri an acenta görevlileri tarafından karşılanan turistler araç ile tatil boyunca kalacakları otellere götürülüyorlar ve bu süreçte araçtan inip gezmelerine imkan tanınmıyor.

Antalya’da hava sıcaklığı düştü, nem arttı… Sıcaktan bunalanlar sahillere akın etti Antalya’da hava sıcaklığı düştü, nem arttı… Sıcaktan bunalanlar sahillere akın etti

Güllük Esnaf Turizm (2)

ANTALYA ESNAFI ŞİKAYETÇİ

Otele yerleşen turistler bu sefer de şehrin güzelliklerini, bilmedikleri yerleri kendilerine öğretecek olan rehber ile yola çıkıyorlar. Antalya sokaklarını ve tarihi güzelliklerini ekip halinde gezen turistlere topluluktan ayrılmamaları konusunda rehber tarafından uyarı yapılıyor. Durum böyle olunca turistlerin alışveriş yapmasının önüne bir set çekiliyor adeta. Antalya'da işini yapan esnaflarsa bu durumdan oldukça rahatsız.

Güllük Esnaf Turizm (3)

ESNAFTAN ÖNERİ GELDİ

Güllükte mağaza işleten bir esnaf konu hakkında "bu turistler bir anlaşma yaparak geliyorlar şehrimize ama bu durumda biz mağdur oluyoruz. Turist görüyor mağazayı gelmek istiyor ama grup dağılacak diye rehberler hemen bir uyarıda bulunuyor turistler gelip alışveriş yapamıyor olan da bize oluyor" dedi. Başka bir esnaf ise "en azından 5-10 dakika bir süre verilse yine grup dağılmadan yan yana, karşı karşıya olan mağazaları, dükkanları gezseler alışverişlerini yapsalar yine birleşip yollarına devam ederler biz de işimizi yapmış oluruz" diyerek öneride bulundu.

Muhabir: antalyaningundemi.com/YAPRAK ÖZER