Yaz aylarında kavurucu sıcaklıkları ile bilinen Antalya’da bölge halkının kaçış noktası olan yaylalar serinlikleri ile öne çıkıyor. Rekor sıcaklıkların yaşandığı günlerde serin ve temiz bir hava sunan yaylalar yaz aylarında en çok göç alan bölgelerin başındadır. Deniz seviyesinden oldukça yüksek olan bu bölgelerde geceleri yorgansız yatılmıyor.

Images-8

KORKUTELİ YAYLARI YAZ AYLARINDA EN ÇOK GÖÇÜ ALIYOR

Antalya’da yaz aylarında en çok göç alan illerin başında serin yaylaları ile bilinen Korkuteli yer alıyor. Antalya merkezden ortalama 60 km uzaklıkta olan Korkuteli ilçesi deniz seviyesinden yukarıda yer aldığı için diğer ilçelere oranla daha serin olmasıyla bilinir. Korkuteli’nin en ünlü yaylaları arasında Yazır, İmecik ve Varsak yaylaları yer alır. Yüksek kesimde yer alan bu ilçenin yaylaları yaz aylarında en çok göç alan yerlerin başındadır.

Korkuteli Bayatbademler (Small)

İmecik Yaylası 2200 metre rakımı ile yaz aylarında Antalya’daki en serin yerlerden biridir.

Aynı zamanda ilçede önemli bir yayla turizmi noktası olan İmecik her yıl temmuz ayında geleneksel şenliklere ev sahipliği yapar. Konaklama alanları da bulunan yayla yaz aylarında en çok göç alan yerlerden birdir.

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde yer alan serin yaylalardan bir diğeri de Varsak Yaylasıdır. Yüksek kesimde yer alan yayla, yaz aylarında yoğun göç alır. Yaylaya hem konaklamak hem de doğa yürüyüşleri ve sporları yapmak için tercih edilir.

kırkuteli yayla

Oldukça serin olan yaylaya gidenler yaz aylarında dahi üşüdüklerini belirtir.

Yaz aylarında hem yörüklerin hem de turistlerin ziyaret ettiği noktalardan bir diğeri de Beydağları Yazır Yaylasıdır. Yazır yaylası da ilçede yaz aylarında ne çok göç alan yerler arasındadır. Temiz dağ havasında konaklamak ve doğa yürüyüşleri için tercih edilir.

Korkuteli Varsak Yaylasi Asfalt Calismasi 7

Korkuteli ilçesi, yaz sezonunun başlaması ile en çok göç alan bölgelerin başındadır. İlçe hem köyleri hem de yaylaları ile sıcaktan kaçan yerli halka ve turistleri serin ve temiz hava sunar.

AKSEKİ

Antalya’nın Akseki ilçesi yüksek rakımlı yaylaları ile yaz aylarında en çok göç alan yerlerdendir. Akseki’deki rakımı 2000 metreyi aşan olan Göktepe Yaylası ilçe merkezine 32 km uzaklıktadır.

Akseki Agaclar

Yaylada yaşayanlar hayvancılık ile geçimlerini sağlar. Yaz aylarında nüfusu artan yaylada yörüklere özel el işleri ve sepet gibi taşıma araçları da üretilir. Göktepe Yaylası, yaz aylarında en çok göç alan yerlerden biridir.  Akseki’nin yüksek kesimlerindeki bir diğer yayla 1800 rakımlı Salamut Yaylasıdır. Merkeze uzaklığı 75 km olan yayla zengin bir ekosisteme sahiptir. Yaylanın temiz dağ hava yas aylarında sıcaklardan bunalanların kaçış noktası olur.  Akseki’deki serin yaylalardan diğerleri ise 1500 rakımlı Geryan ve Otoluk yaylalarıdır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ulaşım müjdesi…. O gün ulaşım ücretsiz Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ulaşım müjdesi…. O gün ulaşım ücretsiz

Akseki

ELMALI

Antalya’nın Elmalı ilçesi ilçe merkezine ortalama 115 km uzaklıktadır. Kıyı kesimlerden uzakta yer alan ilçe, merkeze oranla biraz daha serindir. Elmalı’nın yüksek rakımlı yaylaları da yaz aylarında en çok göç alan yerler arasındadır. Elmalı’da dikkat çeken yaylalardan biri 1450 rakımlı Çam Kuyuları Yaylasıdır.  Elmalı-Finike karayolu üzerinde bulunan yayla temiz ve serin havası ile yaz aylarında tercih edilir.

Images-9

Elmalı’nın serinliği ile dikkat çeken bir diğer yaylası da 1550 rakımlı Yuva yaylasıdır. Yaz aylarında yoğunlukla yörükler tarafından göç alan yayla temiz dağ havası ve serinliği ile bilinir.

6817860.700X525

KUMLUCA

Kumluca’nın en ünlü yaylalarından biri olan Kırkpınar Yaylası, batı Torosların en yüksek konumunda yer alır. Yayla serin havasının yanı sıra dağlardan gelen soğuk suları ile de ünlüdür. Hayvancılık için geniş bir olanağa sahip olan yayla yaz aylarında Antalyalıların en çok tercih ettiği yaylalardan biridir.  İlçede dikkat çeken yaylalardan bir diğeri de 1700 rakımlı Akpınar Yaylasıdır. Yaz ayların ilçenin köylerinden bu yaylaya yoğun göç yaşanır.

Beydagi

Kumluca’nın ünlü yaylalarından bir diğeri de Beydağı Yaylasıdır. Rakımı 1100’ü aşan yayla aynı zamanda tarım ve hayvancılık olanakları ile ilçeye önemli bir gelir kapısı olmuştur.  Yazın bunaltıcı sıcaklarında hem ilçenin hem de Antalya’nın dört bir yanından bu yaylaya göç yaşanır.

Beydagi-1

Yazın kavurucu sıcaklarında Antalyalıların kaçış noktalarından biri 1100 rakımlı Söğüt Cuması Yaylasıdır. Sedir ormanların çevrelediği bu serin yayla özellikle Kemer, Aksu, Serik ve Manavgat ilçelerinde göç alıyor.

Muhabir: antalyaningundemi.com/EBRU ÇETİNKAYA