Antalya'nın en önemli sorunları arasında yer alan kent içi trafiği çözmesi beklenen 4. Etap Raylı Sistem ihalesi teknik aksaklık nedeniyle ertelendi. Özellikle savaş sonrası Rusya ve Ukrayna'dan Antalya'ya gelen nüfusa deprem sonrası da eklenen deprem mağdurları ile birlikte kent trafiği büyük yetersizlik yaşıyor.

BAŞKAN MUHİTTİN BÖCEK'TEN ÇARPICI RAKAMLAR

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, son 5 yılda Antalya nüfusunun 184 bin 549 kişi arttığını açıklamıştı. Böcek açıklamasında 387 bin 696 yeni aracın trafiğe çıktığını bu nedenle de kent trafiğini ve toplu taşımayı rahatlatacak Konyaaltı-Varsak arasında yapılacak 4’üncü Etap Raylı Sistem Hattı ihaleye çıkacağını belirtmişti.

Antalya Tramvay Ihalesi

Teleferik kazasının yaşandığı Tünektepe ihaleye çıkıyor! Antalya Büyükşehir Belediye meclisi ihaleyi onayladı! Teleferik kazasının yaşandığı Tünektepe ihaleye çıkıyor! Antalya Büyükşehir Belediye meclisi ihaleyi onayladı!

17 ADET ARAÇ ÇALIŞACAK

Antalya 4. Aşama Konyaaltı-Varsak Raylı Sistem Hattının, yaklaşık 14,3 km ana hat ve 825 m uzunlukta 3. Aşama bağlantı hattı yapımı ve 17 adet tramvay aracı kapsıyor. 4’üncü Etap Raylı Sistem Hattı, Konyaaltı ilçesindeki Kadınlar Plajı’ndan başlayacak. Akdeniz Bulvarı üzerinden Atatürk Bulvarı’nı takip edip Antalyaspor Kavşağı’ndan sonra Meltem’e dönecek.

Antalya 4 Etap Rayli Sistem Small

ÜÇÜNCÜ ETABA BAĞLANACAK

Buradan da yoluna devam edecek yeni tramvay hattı Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi-Güllük Caddesi’ni kesecek. Kızılırmak Caddesi üzerinden Kepez Belediyesi önünden Sakarya Bulvarı Kavşağı’nda 3’üncü Etap Raylı Sistem Hattı’na bağlanacak. Projede 6 battı çıktı kavşak, 14 adet yaya üstgeçidi, 20 durak ve 5.5 kilometre uzunluğunda yeraltı raylı sistem geçişi de var.

Tramvay Hatti Ihale Edilecek

İHALENİN YENİ TARİHİ BELLİ OLDU

İhale 17 Nisan 2024 (bugün) saat 14.30’da Antalya Büyükşehir Belediyesi 4.Kat İhale Salonu’nda yapılacaktı. Ancak ihale dosyasında araç sayısının yanlış yazıldığı belirlendi. Bu karışıklık nedeniyle de ihale ertelendi. İhalenin 30 Nisan 2024 Salı günü saat 10.30’a ertelendi. Bu ertelemenin çok önemli olmadığını belirten Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Küçük bir yazım hatası nedeniyle ihale ertelendi. Bu iki haftalık bir gecikmeye neden olacak. Çok önemli bir durum” dediler. Proje yer tesliminden itibaren bin 260 günde tamamlanacak.

Muhabir: NİHAT TOKLU