Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının katıldığı konferansta, geleneksel mimarilik ve benzersiz tasarım ilişkilerinin gelişimleri öğrenildi. Konferansın başkanlığını Alanya Üniversitesi'nden Mimarlık Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hourakhsh Ahmad Nia üstlendi. Konferansa, Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, Alanya Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Elif Gizem, Bahreyn Üniversitesi'nden Prof. Dr. İslam El Ghonaimy (Konferans Uluslararası Koordinatörü), TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi Alanya Temsilcisi Gülderen Toprak Doğu Afrika Uluslararası Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Profesör Dr. José Manuel Pagés Madrigal (Konferans Başkan Yardımcısı) yanı sıra bir çok bilim insanı da katıldı. Konferansın katılımcıları, mimari ve etkinlik tasarımının çeşitli şekillerdeki çığır açan araştırmaları konferans merkezleria iletti.

59147 (1) (Small) (Small)

Hindistan Cept Üniversitesi'nden Prof. Kulbhushan Jain, "Mimarlıkta Soyutun İfadesi" konuşmasında, kültürel ve duygusal unsurların mimari detaylarının yoğunlaştığını vurguladı. Birmingham City Üniversitesi'nden Prof. Dr. Senem Zeybekoğlu Sadri, "Toplum Odaklı Girişimlerle Şehirlerin Yeniden Canlandırılması" başlıklı sunumunda, sürdürülebilir ve bölüm odaklı yenilenebilir yenilenebilir projelerin arttırılması ve bu alandaki etkili uygulamalarla paylaştırıldı. İran Keivani Architects'ten Dr. Nima Keivani, çağdaş mimari trendler ve bunların toplumsal sonuçları üzerine kapsamlı bir değerlendirme sundu. Keivani, modern mimarinin sosyal yapılarının üzerindeki görünümleri ele aldı.

59147 (4) (Small) (Small)

Başkan Bahar: “Birlik içinde daha nice bayramlar diliyorum” Başkan Bahar: “Birlik içinde daha nice bayramlar diliyorum”

Coventry Üniversitesi'nden Prof. Dr. Susanne Charlesworth, mimarinin sürdürülebilirliği ve ayırt edilebilirlik, terfi etmedeki rolünü detaylandırarak, bu konuların şehir içinde saklandığında nasıl daha etkin hale getirilebileceğini tartıştı. Hindistan Anant Ulusal Üniversitesi'nden Prof. Dr. Snehal Nagarsheth, Malezya Tunku Abdul Rahman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Bernard LH Saw ve Girne Amerikan Üniversitesi'nden Prof. Konferansın, mimari alanda entegre ve sürdürülebilir olarak tartışıldığı önemli bir platform sağlanmıştır. Uzmanlar, mimarlıkların değerleri hakkında değerli bilgileri sunarak, onlara ilham verdi.

59147 (3) (Small) (Small)

KENTSEL TASARIMA FARKLI BAKIŞ

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, bu yıl 7'ncisinin gerçekleştirildiği Uluslararası Mimarlık ve Şehircilikte Güncel Konular Konferansı'na ilişkin dökümleri dile getirdi. Dünyanın saygın üniversitelerinden pek çok değerli bilim insanını üniversitede ağırlamaktan memnun edenlerin dile getirdiği Prof.Dr. Güner, “Bu önemli etkinlik, dünyanın dört bir yanından gelen bilim insanlarını bir araya getirerek mimarlık ve benzersiz tasarım alanlarını güncel konulara ele almamıza olanak sağladı. Katılımcıların çığır açan araştırmaları ve gelişmiş tedavileri ile konferansa renk katması, etkinliğin değeri bir kat daha arttı. Özellikle uzman sunumların sunumlarıyla mimari ve kırılma tasarımının farklı ayrıntılarına ilişkin özet bir bakış açısı elde edildi.

59147 (5) (Small) (Small)

Bu konferans, Alanya'nızın tanıtımına çok büyük katkılar sağladı. Kültürel ve duygusal unsurların mimari özetleri, genel odaklı genel yenileme projeleri, çağdaş mimari trendlerin genel dağılımları olan yansımaları gibi konular detaylı bir şekilde ele alındı. Bu etkinliğin başarılı bir şekilde gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ayrıca konferansa katılan tüm bilim insanlarına ve katılımcılara da çok teşekkür ederim dedi. 

Kaynak: DHA