Antalya’nın ilçelerinden olan Döşemealtı’nda yaklaşık üç aydan beri elektrik hatları yeraltına indiriliyor.  Bu çalışma sırasında yollar kazılıyor, yeni trafolar yapıldığı gibi eski beton elektrik aydınlatma direkleri yıkılıyor ve yerine hemen yeni demirden yapılmış olan elektrik direkleri dikiliyor. Yeni elektrik direkleri cadde ve sokak üzerinde daha önceden dikileceği yer belirlenip önce çukur kazılıyor ve beton dökülüyor, sonra elektrik (demir) direği dikilip büyük vidalarla betona sabitleniyor. Geçen akşam Çıplaklı Mahallesi Akkale caddesinden yaya olarak geçen vatandaşlar, daha üç ay önce dikilmiş olan demir elektrik direğinin, beton zemini ile birlikte yıkılıp yan yatmış olarak görünce şaşkına döndü.

KAZAYA NEDEN OLABİLİRDİ

Elektrik Çilesi (1)

Antalya’da 30 yıllık plaj mücadelesini kazanan belediye başkanı serin sulara dalış yaptı Antalya’da 30 yıllık plaj mücadelesini kazanan belediye başkanı serin sulara dalış yaptı

Elektrik direğini yıkılmış olarak gören Çıplaklılar, çok üzüldüklerini belirterek, “Daha yapılalı üç ay bile olmadı, ne zaman yıkılmış. Daha önce bu caddeden geçtik lambası yanıyordu. Direk yıkılırken yoldan bir araç veya bir yaya geçiyor olabilirdi, Allah’tan böyle bir durum söz konusu değil, en çok buna sevindik. Elektrik direğinin yeni dikilmiş olmasına rağmen yıkılması çok garip. Şimdi diğer direklerde sağlam mı? Yıkılır mı acaba? Diye içimizden geçirip, korkuyoruz ve direklerden uzak bir şekilde geçmeye çalışıyoruz. Yetkililerin bu durumu dikkate alıp bir an önce bütün bölgedeki direkleri sağlamlığını kontrol etsinler.”

KARANLIKTAN NE ZAMAN KURTULACAK?

Elektrik Çilesi (4)

Öte yandan aynı caddenin Antalya-Burdur gidiş yönündeki girişi inatla yıllardır aydınlatılmıyor… Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezinin bulunduğu cadde girişi zifiri karanlık. Geceleri Caddeye gitmek isteyen sürücüler karanlıktan yol girişini göremeyip sapağı geçiyorlar. Ayrıca bazı geceler yaya olarak gidenler, ellerinde ya fener, ya da cep telefonun ışığı ile insanlar evlerine gidiyor. Bu cadde girişine aydınlatma yapılmasını isteyen Çıplaklılar, bu kadar mı zor bir aydınlatma direği dikmek. 10 yıldır söylüyoruz, yok mu bunun bir yetkilisi. Ha bu arada hemen yıkılmayan aydınlatma direği dikilsin demekten de kendini alamıyorlar.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / AYFER ŞİMŞEK