Hayat şartları nedeniyle esnaf daha iyi şartlarda geçinebilmek için gelir kaynağını artırmaya çalışıyor. Korkutelili bir bıçak ustası esnaf, ikinci mesleği olan doğal tahtadan avize yapıp satıyor. Yıllardan beri Korkuteli ilçesinde bıçak yapıp satan Ferit Korumaz, Aynı dükkânında doğal tahtadan ve ipten yapılmış avize yaparak, satışa sundu.

Korkuteli Esnaf (3)

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘sakin şehir’ atılımı… Hedefte 2 ilçe daha var Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘sakin şehir’ atılımı… Hedefte 2 ilçe daha var

Ata mesleği olan ve 30 yıldan beri bıçakçılık yaptığını ifade eden esnaf Ferit Korumaz, “Bıçağın hem sapını hem de çeliğini yaparım, ayrıca kör bıçakları tahra ve satırları açarım. Son günlerde işler azalınca daha önce kendi kendime öğrendiğim, ikinci mesleğim, doğal ağaç kütüklerini oyup, keserek ve iplerle bağlayıp avize yaptım. 

Korkuteli Esnaf (2)

Önce bir- iki tane yaptım, sonra ilçeye gelen yazlıkçılar tarafından beğenilince devamını yaptım, doğal malzemelerden yaptığım avizelerimi şimdi istek üzerine yapıyorum.  Hem bıçak ustasıyım, hem de avize ustasıyım. Çıraklığını yapmadığım hiçbir işin ustalığına soyunmadım. Bazen bıçak için bazen de avize için dükkânımın kapısı çalınıyor.

Korkuteli Esnaf (6)

Çok şükür.  Şimdi amacım yabancı turistlere doğal yaptığım bıçak ve avizelerimi satmak istiyorum. İsteyenlere sipariş üzerine her türlü avizeyi yapabilirim büyük ve küçük fark etmez, daha değişik şekilli olabilir, hatta modelini kendileri bile çizebilir, renklerini de isterlerse kendileri seçebilirler” şeklinde konuştu.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / AYFER ŞİMŞEK